استاد بشیری مطرح کرد؛

جلوه هایی از زیارت جامعه کبیره

به مناسبت سوم رجب، سالگرد شهادت امام هادی علیه السلام، استاد مرتضی بشیری از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: زیارت جامعه کبیره که اقیانوس مواجی از معارف الهی و مضامین عالی مشتمل بر معرفی مقام ائمه معصومین علیهم السلام است، از امام هادی علیه السلام به ما رسیده است.

 

وی افزود: زیارت جامعه به تعبیر علامه مجلسی رحمت الله علیه از نظر سند و روایت از صحیح ترین و قوی ترین زیارات ائمه اطهار علیهم السلام به شمار می آید و یادگار عظیمی است که در حرم هر یک از ائمه اطهار علیهم السلام آن زیارت را می خوانیم.

 

استاد بشیری در ادامه بیان کرد: امام هادی علیه السلام در این زیارت ائمه اطهار علیهم السلام را با جلوه های مختلف مطرح کرده است تا زائر آن حضرات از ابعاد و زاویه های مختلف حقیقت و شخصیت ائمه را نظاره گر باشد و آنها را الگوی زندگی خودشان قرار بدهد.

 

وی اضافه نمود: از جمله ویژگی های مهم این زیارت آن است که امام هادی علیه السلام مسلمان ها را با آداب سخن گفتن با امام به وقت زیارت آن بزرگواران آشنا می کند.

 

این استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: از جمله فرازهای این زیارت نامه این است که می خوانیم: سخن شما نور و دستورتان راهنما و سفارشتان تقوا و کارتان خیر و روشتان احسان و اخلاق و خویتان بزرگواری و کار و رفتارتان حقّ و راستی و مدارا و گفتارتان حکم و حتم و رأیتان دانش و بردباری و دور اندیشی است؛ اگر از خوبی یاد شود، آغاز و ریشه و سرچشمه و جایگاه و نهایتش شما هستید.

«... كلامكم‏ نور و أمركم‏ رشد و وصيتكم التقوى و فعلكم الخير و عادتكم الإحسان و سجيتكم الكرم و شأنكم الحق و الصدق و الرفق و قولكم حكم و حتم و رأيكم علم و حلم و حزم إن ذكر الخير كنتم أوله و أصله و فرعه و معدنه و مأواه و منتهاه» (ابن بابويه، محمد بن على، من لا يحضره الفقيه - قم، چاپ: دوم، 1413 ق. ؛ ج‏ 2؛ ص 616)

 

/270/260/22/

 

د, 11/27/1399 - 15:29