استاد اسماعیل نیا:

علاج معضلات اجتماعی رشد معنویت جامعه است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد محسن اسماعیل نیا استاد حوزه علمیه قم طی سخنانی در آستان مقدس حضرت معصومه (س) اظهار داشت: مشکلات عدیده بشریت امروز که عرصه را بر همگان تنگ کرده مولود ضعف اعتقاد و کمبود معنویت و اشتباه در رفتار است.

 

وی افزود: اگرچه از نظر صنعت، رفاهیات و خدمات نسبت به گذشته بهتر شده اما توسعه صنعت و گسترش ابزارهای رفاهی بدون اعتقاد و ایمان و تربیت الهی و اخلاق هیچ دردی را از بشریت دوا نمی‌کند.

 

اسماعیل نیا خاطرنشان کرد: اگرچه بشر بر کرات آسمانی قدم گذاشته و اعماق اقیانوس را کشف نموده اما در آسیب‌های بسیار زیادی اسیر است و گمشده اصلی بشریت صداقت، عدالت، دگراندیشی، خیرخواهی و نوع‌دوستی، ایثار و از خودگذشتگی است.

 

استاد حوزه علمیه قم تأکید کرد: اگر بخواهیم از چنبره این آسیب‌ها و آفت‌ها رها شویم راهی به‌جز رفتن به‌سوی خداوند و مسیری به‌جز تبعیت از خاندان عصمت و طهارت نداریم و بدون کسب تقوا مسیر دیگری وجود ندارد چراکه طبق روایت تقوا کلید هر عمل محکم و راه مستحکم و ذخیره معاد است.

 

وی یادآور شد: راه نجات از استکبار، بردگی نفس، طاغوت و هلاکت، تقوا است و علاج آسیب‌های اجتماعی امروزه و ناخوش‌احوالی جامعه و طلاق‌های روز افزون و دیگر بزه‌های اجتماعی، رو آوردن به خدا و معنویت است.

 

اسماعیل نیا افزود: در بیانیه مهم گام دوم انقلاب به مسئله اخلاق و تربیت بسیار تأکید شده است که نشان‌دهنده اهمیت موضوع است چراکه ما در آستانه تمدن سازی هستیم و برای این کار راهی جز خودسازی نداریم.

 

این کارشناس مذهبی تأکید کرد: ماه رجب ماه خودسازی و رفتن به‌سوی خداوند است و برای رفتن به قله معنویت در ماه رمضان نیاز به مقدمه است که مقدمه رمضان، ماه رجب و شعبان است.

 

وی اظهار داشت: طبق روایت ماه رجب ماه استغفار و یک آمادگاه برای درک قله و شب قدر ماه رمضان است و بدون درک ماه رجب امکان حالت معنوی در ماه رمضان و شب قدر به وجود نخواهد آمد.

 

استاد حوزه علمیه در ادامه گفت: در ماه رجب سه وظیفه مهم داریم که غفلت زدایی و تقویت باورمندی به خداوند، استغفار و تلاش مجاهدانه برای رشد معنوی مصادیق این وظایف سه گانه است.

 

اسماعیل نیا اظهار داشت: گاهی برای رشد مالی و تقویت اقتصادی تلاش فراوانی انجام می‌دهیم و با اقتصاددانان و مشاوران اقتصادی مشورت می‌کنیم اما برای رشد معنوی و اخلاقی هیچ برنامه ای نداریم.

 

وی خاطرنشان کرد: برای رشد معنویت و کسب اخلاقیات باید تلاش مجاهدانه صورت پذیرد که بهترین جهاد در راه رشد معنویت و کمالات اخلاقی ترک گناه و انجام فرایض است./260/12/

پ, 11/30/1399 - 12:26