استاد کریمی والا:

حرکت در مسیر اهداف امام حسین (ع)

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد کریمی والا، عضو هیئت علمی گروه الهیات و معارف اسلامی دانشگاه قم در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا از قم، اظهار کرد: هدف عمده امام حسین(ع) از حرکت جهادی خود که منتهی به جریان عاشورا شد، احیای معروف و از بین بردن منکر بود، همان‌گونه که امام حسین(ع) فرمودند که من به‌خاطر امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم.

 

وی یکی از سیره‌های معصومین(ع) به‌ویژه امام حسین(ع) را احیای معروف و از بین بردن منکر برشمرد و افزود: امام حسین(ع) در مسیر کربلا بارها به این هدف اشاره کردند.

 

استاد دانشگاه با بیان اینکه دروغگویی، کبر، جاه‌طلبی و... از جمله مصادیق منکرها محسوب می‌شود، گفت: در امر به معروف و نهی از منکر بیشتر حجاب و عفاف مورد توجه قرار می‌گیرد در حالی که این تنها بخشی از معروف‌هاست و بی‌حجابی تنها مصداقی از منکرهاست.

 

استاد کریمی والا اظهار کرد: جوانان برای اینکه شیعه واقعی اهل بیت(ع) باشند، باید بدانند که تنها با جشن گرفتن میلاد امام حسین(ع) و یا با عزاداری ایام محرم شیعه واقعی محسوب نمی‌شوند بلکه باید در عمل نیز نشان دهند.

 

وی با تأکید بر اینکه همه شیعیان به‌ویژه جوانان باید در عمل و در وجود خود سیره اهل بیت(ع) را پیاده کنند، افزود: امام حسین(ع) هجرت خود را از مدینه به مکه در ۲۷ ماه رجب انجام دادند و دهم ذی‌الحجه نیز به سمت کربلا حرکت کردند.

 

بررسی مشکلات و رذایل اخلاقی ضروری است

این استاد دانشگاه بیان کرد: حرکت امام حسین(ع) برای احیای امر به معروف و نهی از منکر بود، بنابراین وظیفه ما به‌عنوان شیعه این است که مشکلات و رذایل اخلاقی خود را بررسی کنیم و همچنین ببینیم که آیا به فضیلت‌هایی نیز آراسته هستیم تا برای ثبات آن‌ها تلاش کنیم.

 

وی گفت: زمانی می‌توانیم بگوییم که مقتدای امام حسین(ع) هستیم که در مسیر حضرت سید‌الشهدا(ع) و اقتدا به ایشان قرار بگیریم و باید باطن و دل را مطابق با آنچه اهل بیت(ع) به آن راضی هستند، منطبق کنیم.

 

استاد کریمی والا بیان کرد: مهمترین ویژگی شخصیتی امام حسین(ع) امر به معروف و نهی از منکر بود که برای احیای آن حتی خانواده ایشان نیز به اسارت برده شدند.

 

عضو هیئت علمی گروه الهیات و معارف اسلامی دانشگاه قم گفت: امام حسین(ع) در جامعه فلاکت‌زده زمان خود، از جهت اخلاقی حرکتی بزرگ را به راه انداختند تا حداقل باریکه‌ای از ارزش‌های اخلاقی باقی بماند./260/12/

چ, 12/27/1399 - 08:03