استاد اراکی:

حوزه علمیه خود را از سیاست کنار نکشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد محسن اراکی، عضو مجلس خبرگان رهبری و استاد سطوح عالی حوزه علمیه، ۲۵ اسفندماه در همایش «پنجمین سالگرد مطالبه رهبر معظم انقلاب در مورد تحقق حوزه انقلابی» که در اداره‌کل تبلیغات اسلامی قم برگزار شد با اشاره به اینکه وظیفه اصلی حوزه، انقلابی بودن است، گفت: ما باید تلاش کنیم تا گفتمان انقلاب در حوزه از آن‌چه هست، ریشه‌دارتر و گسترده‌تر کنیم که این از وظایف حوزه است.

 

وی با بیان اینکه اگر حوزه علمیه‌ انقلابی نباشد، حوزه نیست، افزود: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:« لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَيِّنَاتِ وَأَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَالْمِيزَانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ وَأَنْزَلْنَا الْحَدِيدَ فِيهِ بَأْسٌ شَدِيدٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَلِيَعْلَمَ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ وَرُسُلَهُ بِالْغَيْبِ إِنَّ اللَّهَ قَوِيٌّ عَزِيزٌ؛به راستى [ما] پيامبران خود را با دلايل آشكار روانه كرديم و با آنها كتاب و ترازو را فرود آورديم تا مردم به انصاف برخيزند و آهن را كه در آن براى مردم خطرى سخت و سودهايى است پديد آورديم تا خدا معلوم بدارد چه كسى در نهان او و پيامبرانش را يارى مى‌‏كند آرى خدا نيرومند شكست ناپذير است. سوره حدید/۲۵»؛ حوزه‌های علمیه باید اموری را که انبیا انجام داده‌اند را ادامه دهند.

 

اراکی با  اشاره به آیه «وَما أَرسَلنا مِن رَسولٍ إِلّا لِيُطاعَ بِإِذنِ اللَّهِ ۚ...؛ ما هیچ پیامبری را نفرستادیم مگر برای این که به فرمان خدا، از وی اطاعت شود. سوره مبارکه نساء/آیه ۶۴ »بیان کرد: بر اساس این آیه دین برابر با برقراری فرمان خدا بر کره زمین و بشر است و لذا نقش انبیا فقط پیام‌رسانی نبود بلکه تبیین نظام اجتماعی بر پایه عدل الهی بود.

 

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های انقلابی‌گری داشتن نگاه انقلابی به دین است و این نگاه انقلابی عارضی حوزه‌های علمیه نیست بلکه اصل ذاتی برای همه مردم است؛ بنابراین انقلابی‌گری اصل ظاهری نیست که به دین، اسلام و حوزه‌های علمیه متصل کنیم بلکه در ذات، آن‌ها انقلابی هستند.

 

اراکی با اشاره به اینکه لازمه داشتن نگاه انقلابی به دین، اعتقاد به فرمانروا بودن خداوند بر زمین و اطاعت از اوست، گفت: عبارات «له‌الملک»، «له‌الامر» و «مالک‌الملک» و.. در قرآن کریم به معنای فرمانروایی خداوند بر کره زمین است و بر همین اساس خداوند باید کسی را به عنوان نماینده خود بر روی زمین بفرستد تا بر زمین حکمرانی کند و اگر فرمانروایی خداوند نباشد، کره زمین نابود می‌شود و اعمال حاکمیت خدا از طریق جانشینان او در زمین است.

 

وی تصریح کرد: غیبت امام معصوم(ع) به معنای تعطیل بودن حاکمیت خداوند نیست زیرا حاکمیت خداوند تعطیل‌پذیر نیست؛ اگر یک حاکمی از سوی خدا، در دوران غیبت امام معصوم(ع) نباشد تا اختیارات حاکمیت رسل را بر عهده بگیرد به معنای آن است که از حاکمیت جامعه بشری در دوران غیبت یا ناتوان است یا از این کار استعفا داده‌است که در هر دو حالت امکان‌پذیر نیست و لذا اعمال حاکمیت خداوند مرز ندارد.

 

علم فقه، جان حوزه‌های علمیه است

استاد دروس خارج حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه علم فقه جان و اساس حوزه‌های علمیه است، بیان کرد: یک حکومت و نظام سیاسی برای همه شئون جامعه بشری تعیین و تکلیف می‌کند و این کار را هم دین انجام می‌دهد و عهده‌دار تشخیص این نظام امر و نهی، علم فقه است اساسا حوزه‌های علمیه برای تبیین نظام امر و نهی تاسیس شده‌اند و سایر علوم حوزوی نیز مقدمه تبیین استدلالی نظام امر و نهی الهی است و اعتقاد به این امر، شاخصه دوم انقلابی‌گری به شمار می‌رود.

 

اراکی با اشاره به اینکه علوم دیگر اعم از پزشکی و مهندسی و.. در سایه علم فقه می‌توانند به بشریت خدمت کنند، گفت: اگر جامعه بشری به نظام الهی پایبند نباشد و نظام الهی بر جامعه بشر حاکم نشود هرچقدر این جامعه بشر از نظر اقتصادی، علمی و نظامی قوی‌تر شود، برای خود انسان خطرناک‌تر می‌شود زیرا جامعه قدرتمندی که نظام عدلی بر او حاکم نشود و افسار گسیخته باشد برای مردم جامعه خطرناک‌تر است.

 

وی با بیان اینکه حوزه انقلابی باید تمام نیروی خود را صرف تبیین نظام امر و نهی الهی و اجرای آن بر روی کره زمین کند و در راه اجرای این ماموریت سنگین از هیچ تلاش و هزینه‌ای دریغ نکند و این شاخصه سوم انقلابی‌گری است، اظهار کرد: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:« قُلْ أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ فَإِنْ تَوَلَّوْا فَإِنَّمَا عَلَيْهِ مَا حُمِّلَ وَعَلَيْكُمْ مَا حُمِّلْتُمْ وَإِنْ تُطِيعُوهُ تَهْتَدُوا وَمَا عَلَى الرَّسُولِ إِلَّا الْبَلَاغُ الْمُبِينُ؛ بگو خدا و پيامبر را اطاعت كنيد پس اگر پشت نموديد (بدانيد كه) بر عهده اوست آنچه تكليف شده و بر عهده شماست آنچه موظف هستيد و اگر اطاعتش كنيد راه خواهيد يافت و بر فرستاده (خدا) جز ابلاغ آشكار (ماموريتى) نيست. سوره مبارکه نور/۵۴» و لذا تبیین نظام الهی کار انبیاست.

 

عضو هیئت رئیسه جامعه مدرسین با تاکید بر اینکه حوزه‌های علمیه در مسیر انجام این مسئولیت سنگین نباید سست شوند، ادامه داد: علم بدون عمل اثری ندارد و لذا حوزویان باید علومی را که فرا می‌گیرند، در جامعه اجرا کنند و لذا روحانیون باید از هر تلاشی که در راه اقامه دین می‌توانند انجام دهند، دریغ نکنند.

 

وی تصریح کرد: خداوند در قرآن می‌فرماید:«قُلْ أَمَرَ رَبِّي بِالْقِسْطِ ۖ وَأَقِيمُوا وُجُوهَكُمْ عِنْدَ كُلِّ مَسْجِدٍ وَادْعُوهُ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ ۚ كَمَا بَدَأَكُمْ تَعُودُونَ؛ بگو: «پروردگارم امر به عدالت کرده است؛ و توجّه خویش را در هر مسجد (و به هنگام عبادت) به سوی او کنید! و او را بخوانید، در حالی که دین (خود) را برای او خالص گردانید! (و بدانید) همان گونه که در آغاز شما را آفرید، (بار دیگر در رستاخیز) بازمی‌گردید. سوره مبارکه اعراف/۲۹» و بر اساس این آیه ماموریت حوزویان اقامه قسط و عدل است که ورثه انبیاست.

 

عالمی که حب دنیا دارد شایسته تبعیت نیست

اراکی گفت: حب دنیا نباید به تلاش‌های حوزویان در مسیر اقامه عدل در جامعه و اجرای احکام خداوند جهت بدهد و در روایات هم آمده‌است اگر عالم اهل دنیا باشد شایسته تبعیت نیست به عبارت دیگر اگر عالم در طلب جایگاه و مقام و تجملات و لذات و شهوت‌های دنیوی باشد دیگر عالم دینی نیست، حوزه یعنی مجموعه کسانی که برای اقامه حکم خداوند تلاش می‌کنند و در این راه طمع جایگاه و مقام ندارند.

 

وی با اشاره به اینکه حوزویان می‌توانند برای اجرای احکام خداوند، در پی حکمرانی باشند اما قدرت و جایگاه تنها وسیله‌ای برای اجرای احکام است، افزود: حوزویان حق ندارند از سیاست کناره‌گیری کنند و اگر این کار را انجام دهند بدان معناست که رسالت و وظیفه خود را انجام نداده‌اند و این امر خیانت به میثاق و عهد با خداوند و پیامبر است.

 

حوزویان به مسئله ریاست جمهوری ورود کنند

استاد دروس خارج حوزه علمیه قم گفت: ما حوزویان باید در مسئله ریاست جمهوری دخالت کنیم البته بزرگان و عالمان دینی صلاح نمی‌دانند که از شخص خاصی حمایت کنند اما بدنه حوزه علمیه می‌توانند و باید در این مسیر تلاش کنند و پس از تحقیق و بررسی و شناسایی نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰، آن شخصی که معیارهای یک رئیس جمهور انقلابی دارد را به مردم معرفی کنند.

 

اراکی ادامه داد: حوزویان در مسئله انتخابات ریاست جمهوری نباید دست روی دست بگذارند بلکه باید کمپین‌های تبلیغاتی راه‌اندازی کنند و در فضای مجازی حضوری فعال داشته‌باشند و باید شخصی را به مردم معرفی کنند که معیارهای انقلابی و اسلامی را دارد و خودش را برای مردم هزینه کند نه اینکه مردم را برای رسیدن به اهداف خود هزینه کند و دغدغه اسلام و دین را داشته‌باشد.

 

وی با اشاره به اینکه برخی افراد که دغدغه انقلاب و دین مردم را ندارند، بیشتر به فکر فضای مجازی هستند، تاکید کرد: پیروی از مقام معظم رهبری مهم‌ترین وظیفه‌ای است که بر عهده همه است و حوزویان نه عقب‌تر از ایشان حرکت کنند و نه جلوتر از ایشان./260/12/

س, 12/26/1399 - 08:10