استاد بنیادی مطرح کرد؛

حسن نیت، صدق لسان و عمل صالح، سه وظیفه منتظران ظهور

سه موضوع کلی «حسن نیت، صدق لسان و عمل صالح» مجموعه‌ی رفتاری صالحان امت در زمان غیبت و دوره انتظار را در بر می‌گیرد، در واقع آنچه که ویژگی اصلی منتظران امام عصر علیه السلام است سلامت اعمال جوارحی و ظاهری و اعمال جوانحی و باطنی است.

 

استاد حسین بنیادی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، سه عنصر«حسن نیت، صدق لسان و عمل صالح» را از برترین ویژگی های منتظران ظهور حضرت بقیة الله الاعظم برشمرد و راه رسیدن به «مقام منتظرین» در عصر غیبت را ایمان واقعی به خدا و وعده‌ های الهی دانست.

 

 وی در باره بایستگی ‌های انتظار خاطرنشان کرد: انتظار و ظهور دو عنوان اصلی در فرهنگ مهدویت هستند که دارای مفهومی اعتقادی و عملی می ‌باشند؛ در دوران غیبت، استواری ایمان انسان بستگی به میزان شناخت و معرفت به امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف، بایستگی ‌های عصر انتظار و ویژگی‌ های منتظرین دارد، از این‌ رو شناخت از «چیستی و چگونگی انتظار» از مهمترین سوالاتی است که در این باب وجود دارد.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: برای فهم بیشتر از این عنوانِ معنادار ابتدا به این نکته اشاره می‌ شود که انتظار با اضافه به فرج،‌ معنایی عمیق ‌تر و روشن‌ تر پیدا می ‌کند؛ یعنی انتظار برای تحقق وعده‌ های الهی و گشایش‌ هائی که معنای اميد و عمل برای آینده‌ای متفاوت و مطلوب در آن نهفته شده است؛ بنابراین آنچه برای صالحان و منتظران ظهور حضرت علیه السلام، به عنوان وظیفه محسوب می‌ شود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

استاد حسین بنیادی خاطرنشان کرد: سه موضوع کلی «حسن نیت، صدق لسان و عمل صالح» مجموعه‌ی رفتاری صالحان امت در زمان غیبت و دوره انتظار را در بر می‌گیرد، در واقع آنچه که ویژگی اصلی منتظران امام عصر علیه السلام است سلامت اعمال جوارحی و ظاهری و اعمال جوانحی و باطنی است.

 

نائب رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین، اولین موضوع را «حسن نیت» برشمرد و ادامه داد: نیت ‌های پاک و خالص در انجام تمام اعمال هستند؛ یعنی حسن نیت معنای عامی دارد که در ابواب علوم مختلف معنای اصطلاحی خود درا دارد؛ در علم کلام‌، در علم فقه و در علم اخلاق که این معانی اصطلاحی نشانگر تأثیر نیت در چگونگی رفتار انسان دارد.

 

وی افزود: عهد با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و درستی اعمال بر اساس عهدشان بازگشت به نیتی و عزمی است که در فکر و قلب انسان شکل می‌گیرد در فرازی از دعای عهد این معنا به صراحت بیان شده «اللّٰهُمَّ إِنِّي أُجَدِّدُ لَهُ فِي صَبِيحَةِ يَوْمِي هٰذَا وَمَا عِشْتُ مِنْ أَيَّامِي عَهْداً وَعَقْداً وَبَيْعَةً لَهُ فِي عُنُقِي لَا أَحُولُ عَنْها وَلَا أَزُولُ أَبَداً» در حقیقت «عشق و عهد پایدار» با امام و ولی منوط به صافی و صداقت انسان در نیت‌ ها دارد؛ یعنی قلبی مملو از محبت و‌مودت به امام منتظَر ارواحنا فداه و «امید صادق» که از رهگذر نیت ‌های صادق ایجاد می ‌شود.

 

قلب مملو از ایمان به خدا ویژگی خاص منتظران:

وی قلب سلیم در دوره انتظار را امری لازم دانست و خاطرنشان کرد: قلب سلیم از عناوین قرآنی است که احادیث فراوان و تفاسیر زیادی درباره مفهوم آن شده، مرحوم علامه طباطبایی (ره) در این مورد می فرماید: «مراد از قلب سلیم، آن قلبی است که از هر چیزی که مضرّ به تصدیق و ایمان به خدای سبحان است، خالی باشد، از قبیل شرک جلیّ و خفیّ، اخلاق زشت و آثار گناه و هرگونه تعلّقی که به غیر خدا باشد و انسان جذب آن شود و باعث شود که صفات توجه به سوی خدا مختل گردد» در بیان بسیاری از بزرگان، قلب سلیم در مقابل قلب مریض و آلوده به گناهان بزرگ و‌ کوچک شمرده شده است؛ اولین و بزرگترین اثر گناه، در جان و روح انسان شکل می ‌گیرد که باعث دوری از هدایت و مانع از قرار گرفتن انسان در سیر کمال می ‌شود و اساس سعادت و تعالی انسان و اجتماع را از بین می ‌برد که از برترین صفات و ویژگی‌ های منتظرین ظهور، قلب مملو از ایمان به خدا و وعده ‌های اوست که لازمه آن زدودن گناهان از درون و فکر و قلب است به همین دلیل خودسازی مهمترین تکلیف برای منتظرین مؤمن است.

 

جامعه منتظر در گرو صداقت‌ ها:

استاد بنیادی «صدق لسان» را دومین ویژگی مؤمنین و منتظران دانست و بیان داشت: گفتار درست با مردم بر اساس صداقت و درستی در تمام امور زندگی و در نظر گرفتن آثار آن در جامعه اسلامی از دیگر ویژگی ‌های منتظرین است که مجموعه‌ این صداقت‌ ها «جامعه صادق» را شکل می‌ دهند.

 

وی افزود: در نظر داشتن این نکته که ظلم زبانی و گفتار نادرست که گاه آلوده به گناه نیز می ‌شوند، از اصلی‌ ترین عوامل فروپاشی اعتماد در جامعه است؛ تصور اینکه جامعه منتظرین ظهور بر اساس صداقت با یکدیگر ارتباط دارند، جامعه را به گلستان دینی تبدیل می‌کند، جامعه ‌ای که از دروغ و تهمت و غیبت و... به دور باشد، جامعه ‌ای که زدودن منکرات زبانی را از خود دور کند و تعاملات بر اساس صداقت انجام شود، جامعه ‌ای که خوبی‌ ها را بازگو کند، جامعه‌ ای که راستی و درستی در آن برجسته باشد، جامعه‌ ای صادق در تمام زمینه ‌هاست و در عرصه انتظار نیز صادقانه از امید و انتظار سخن می‌ گوید؛ در حقیقت این صداقت گفتاری است که پایه‌ های وحدت و اعتماد در جامعه را رقم می‌زند که این موضوع درباره مسئولین جامعه اسلامی در «باب وعده ‌ها» از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 

عمل صالح، معنای عملی ایمان انسان‌ها به خداوند:

ایشان «عمل صالح» را سومین عنصر رفتاری در وجود منتظران دانست و در ادامه بیان کرد: سرآمد ایمان انسان در اعمال و رفتار او مشخص می‌ شود؛ «اعمال صالح و رفتار نیک» اصلی‌ ترین ویژگی منتظران ظهور است، عمل صالح عملی است که براساس تکلیف و رضایت خدواند انجام شود که معنای عملی ایمان را نمایان می ‌سازد. در آیه شریفه ۵۵ سوره مبارکه نور که به نظر می رسد از آیات مربوط به انتظار تا ظهور است، خداوند متعال می ‌فرماید:

«وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَلَيُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِينَهُمُ الَّذِي ارْتَضَىٰ لَهُمْ وَلَيُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا ۚ يَعْبُدُونَنِي لَا يُشْرِكُونَ بِي شَيْئًا ۚ وَمَنْ كَفَرَ بَعْدَ ذَٰلِكَ فَأُولَٰئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ» (سوره نور/۵۵)

خداوند به کسانی از شما که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده ‌اند وعده می‌ دهد که قطعاً آنان را حکمران روی زمین خواهد کرد، همان گونه که به پیشینیان آنها خلافت روی زمین را بخشید؛ و دین و آیینی را که برای آنان پسندیده، پابرجا و ریشه‌ دار خواهد ساخت؛ و ترسشان را به امنیّت و آرامش مبدّل می ‌کند، آن چنان که تنها مرا می پرستند و چیزی را شریک من نخواهند ساخت. و کسانی که پس از آن کافر شوند، آنها فاسقانند.

که بیان و پیام آیه همراهی ایمان و عمل و بلکه وحدت ایمان و عمل، خصوصیت بارز مؤمنین و منتظرین امام عصر ارواحنا فداه است.

 

خودسازی، خداشناسی و‌عمل به تکلیف، محور رشد جامعه اسلامی:

دبیر مجمع عمومی جامعه مدرسین، برجسته‌ ترین نشانه جامعه منتظر ظهور را «رشد و کمال ‌یابی براساس آموزه ‌های دینی و مکتب اهل بیت علیهم السلام» دانست و گفت: کشور و جامعه ما با یک کشور انقلابی بر اساس آموزه‌ های دینی است و چنان که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم فرموده ‌اند: افق این انقلاب، ظهور ولایت عظمی ارواحنا فداه می ‌باشد. لذا آحاد جامعه برای چنین آینده‌ ای خود را بسازد و ‌آماده کند که همه اینها بازگشت به «خودسازی، خداشناسی و‌عمل به تکلیف» دارد.

/270/260/21/

 

 

 

ش, 01/14/1400 - 15:10