حاج حسینی:

دست پژوهشگران فضای مجازی را از مسأله پر کردیم

رضا حاج حسینی مدیر دفتر مطالعات اسلامی و ارتباطات حوزوی فضای مجازی در نشست خبری اختتامیه «اولین جشنواره بین المللی حل مسائل کلیدی فضای مجازی» در خصوص فعالیت‌های این مرکز گفت: دفتر مطالعات اسلامی از همان ابتدا برای خود تکلیف دانست حلقه واسط بین حاکمیت و نهاد‌های حوزوی باشد.

وی ادامه داد: در عرصه پژوهش، پژوهش‌هایی که توسط این مرکز انجام می‌شود مورد مصرف پژوهشگران بوده نه مرکز ملی فضای مجازی از همین رو سیاست‌های ما متفاوت است.

این استاد حوزه علمیه تأکید کرد: یکی از فعالیت‌های مهمی که در دستور کار داریم و در روند کار این مرکز نیز آمده است، نگارش نظام مسائل فضای مجازی است که دست پژوهشگران از مسأله پر شود؛ بحث حمایت از پایان نامه‌ها را داریم که برای پایان نامه‌های قابل قبول که بتوانیم طلاب را همراهی کنیم.

وی در ادامه با اشاره به تلاش مرکز مطالعات اسلامی فضای مجازی تأکید کرد: برخی طلاب از نبود منبع تحقیق، برای انجام پژوهش‌های خود در زمینه فضای مجازی رنج می‌بردند از همین رو این مرکز به مأخذ شناسی مطالعات فضای مجازی پرداخته است.

حجت الاسلام حاج حسینی اظهار داشت: در خصوص رمز ارز بیش ۲۵ اثر توسط مرکز مطالعات اسلامی فضای مجازی استخراج شده است و همه مطالب مطالب موجود در این خصوص جمع آوری شده است؛ برخی علما حرمت استفاده از رمز ارز را قائل هستند و برخی دیگر نیز حلیت یا حلیت مشروط را دارند که ادله‌ی استفاده شده توسط فق‌ها جمع آوری شده است.

وی در خصوص فعالیت‌های مرکز مطالعات اسلامی فضای مجازی اظهار داشت: در حوزه آموزش بیش از اینکه در صدد برگزاری دوره‌های آموزشی باشیم، تلاش کردیم که مراکز علمی حوزوی دوره‌های آموزشی در رشته‌های خود و مطالعات بینارشته‌ای ایجاد کنند؛ البته ۳۰۰ ساعت نشست علمی نیز داشتیم، اما تمرکز ما بر ایجاد رشته در مراکز علمی است.

رئیس مرکز مطالعات اسلامی فضای مجازی با بیان تهیه عنوان و سرفصل‌های آموزشی حوزه دین و فضای مجازی به عنوان یکی از فعالیت‌های این مرکز افزود: برای سال آینده راه اندازی گرایش‌های رشته‌ای و بینا رشته‌ای را پیش بینی کردیم و به این نتیجه رسیدیم پژوهش‌های تک بعدی نمی‌تواند از عهده برخی مسائل بر بیاید بلکه باید از ابعاد مختلف بررسی شده و به الگوی واحدی برسد که نیازمند ساختار است.

وی ادامه داد: مثلا مواجه جمهوری اسلامی با رمز ارز که دغدغه نظام نیز است باید از ابعاد مختلف بررسی شود و در مدت کوتاهی پاسخ واحدی داده شود؛ در مرکز مطالعات اسلامی فضای مجازی کاربست پژوهش را پیگیری می‌کنیم.

ي, 12/15/1400 - 16:56