استاد محمدلو مطرح کرد؛

پاسخ به شبهه رفع نمازهای قضا با نماز در جمعه آخر ماه رمضان

به مناسبت فرا رسیدن ایام پایانی ماه مبارک رمضان و ماه مهمانی خدای متعال، استاد علی محمدلو از اساتید برجسته حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید به پاسخ شبهه ای در مورد نماز جمعه آخر ماه رمضان پرداخت.

 

این استاد درس خارج حوزه در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: اخیرا در شبکه های اجتماعی شبهه ای دست به دست می شود که بیان می کند هر کس نماز قضا دارد، می تواند از فرصت جمعه آخر ماه رمضان استفاده کند؛ چرا که رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: هر که نماز قضا بر ذمه اش باشد، قبل از ظهر جمعه آخر ماه مبارک رمضان چهار رکعت نماز به دو سلام (۲ تا دو رکعتی) بخواند و در هر رکعت بعد از حمد یک مرتبه آیة الکرسی و پانزده مرتبه سوره ی کوثر را تلاوت نماید که دویست سال نماز قضا را کفایت می کند و روایت دیگر از آن حضرت چهار صد سال و روایت از حضرت امیرالمومنین ششصد سال و از حضرت رسول سوال کردند مردم آخر الزمان بیش از صدسال عمر نمی کنند نماز قضاهای پدر و مادر و اقربای او را کفایت می کند بعد از نماز این دعا را بخواند.

«بسم الله الرحمن الرحیم یا سامعَ الصَّوتِ یا جامع الفَوتِ یا مُحیَ العِظامِ بَعدَ المَوت ِصَلِّ عَلی مُحَمدِ وَاجعَل لی فَرَجا وَ مخرجا مِمّا انا فیه اِنَّکَ تَعلَمُ و انتَ تُقَدَر وَلا اَقدِرُ وَ انتَ عَلامَ الغُیُوبِ یا واهِبَ العَطایا یا غافِرَ الخَطایا یا سُبّوحُ یا قدُوسُ یا رَب المَلائِکهِ وَ الرّوح رَبِ اغفِر وَارحَم و تَجاوَز عَما تَعلَمُ اِنَکَ اَنتَ العَلِیُ الاَعظَم ُیا ساتِرَ العُیوُبِ یا کاشِفَ الکُرُوبِ یا غافِر الذُنوُبِ یا ذَالجَلالِ وَالاِکرام بِرَحمَتِکَ یا اَرحَمَ الراحِمینِ.» آدرس آن را هم گفته اند: (وسائل الشیعه، آل البیت، 1409، جلد 8، صفحه 268) !!!!

 

این استاد حوزه علمیه قم در پاسخ بیان کرد: من بشخه این آدرس را دنبال کردم؛ چنین روایتی در متون معتبر حدیثی ما نبوده است.  ثانیا دعایی که زیر آن نوشته اند، قطعا جعلی است؛ من مو به مو این متن را دنبال کردم؛ اصلا در منابع روایی ما وجود ندارد؛ بلکه هر قسمت را از هر جایی گرفته اند؛ این روایات، قطعا از اسرائیلیات است.

 

وی افزود:  انتشار این روایات، معادل آن است که با آخرت مردم بازی کنیم. اگر مطلب را از یک منبع موثق و معتبری اخذ نکردیم، هیچ وقت به آن عمل نکنیم؛ اینها در فضاهای مجازی به ساختگی آدرس دادند؛ و الا شخصی که شصت سال نماز نخواند، چگونه با یک نماز در آخرین جمعه ماه رمضان همه نمازهای فوت شده، جبران بشود. کدام عاقلی این حرف را باور می کند و در کدام متن حدیثی ما آمده است.

 

استاد محمدلو خاطرنشان کرد: در طول تاریخ علم فقه هیچ کدام از فقهای ما بر اساس این روایت، فتوا نداده است و آن را باور نکرده است.  افرادی هستند که با اعتقادات مردم بازی می کنند. ان شاء الله مطالب ناب و صحیح را از کانال های واقعی و مورد اعتماد کسب بشود.

 

/270/260/22/

ج, 02/09/1401 - 17:25