استاد فتحی مطرح کرد؛

سالگرد علامه مجلسی/ معرفی کتاب «نظم اللئالی»

به مناسبت سالگرد ارتحال بزرگ عالم جهان تشیع، علامه محمد باقر مجلسی رحمت الله علیه استاد فرهاد فتحی از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید به معرفی کتابی از ایشان، به نام «نظم اللئالی» پرداخت.

 

به عنوان مقدمه باید گفت علامه محمدباقر مجلسی در شب ۲۷ رمضان سال ۱۱۱۰ق و در ۷۳ سالگی در اصفهان از دنیا رفتند و آقا جمال خوانساری بر وی نماز گذاردند. ایشان بنا بر وصیتشان در کنار مسجد جامع اصفهان و در جوار پدرشان به خاک سپرده شدند.

 

کتاب «نظم اللئالی» یکی از آثار بسیار نفیس و گران‌ قدر علامه مجدد مذهب محمد باقر مجلسی است که گویای مقام علمی و اجتماعی ایشان است، و نشانه ‌ای است از مقام فقاهت و مرجعیت ایشان در دوران خویش.

 

استاد فتحی خاطرنشان کرد: علامه مجلسی گروه و لجنه ‌ای به نام گروه استفتائات تشکیل دادند، و این گروه مأمور بودند که کلیه سؤالات دینی و مذهبی و اعتقادی و غیره را به عرض مبارک علامه مجلسی برسانند، و پس از دریافت جواب برای سائل ارسال کنند.

 

وی افزود: سؤالات در محدوده ایران نبود؛ بلکه از کلیه ممالک اسلامی بالخصوص از هند سؤالات دینی و مذهبی می ‌شد. در رأس این گروه، مرحوم محقق سید محمد لاهیجانی بود که خود یکی از علما و محققان زمان خویش بود، و در اواخر عمر استاد خویش علامه مجلسی مسافرت به تبریز نمود و در آن دیار سکونت گزید.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: مرحوم لاهیجی علاقه خاصی به جمع‌ آوری استفتائات و مسائل فتوایی استاد خویش بذل نمود. چنانچه حقیر در چندین کتابخانه ایران چند اثر نفیس از این مرد بزرگ را دیدم، که مسائل فتوایی استاد خویش را به رشته تحریر درآورده بود....

 

وی اضافه نمود: سؤالات و پاسخ ‌های فقهی به ترتیبی که منابع فقهی لحاظ می ‌کنند، با کتاب طهارت آغاز و به کتاب قصاص و دیات ختم شده است. در انتهای کتاب در ضمن یک فایده که خود مشتمل بر دو منهاج است، به آثار علامه مجلسی اشاره شده است: در منهاج اول به ده کتاب و رساله عربی و در منهاج دوم به چهل‌ و نه رساله و کتاب فارسی اشاره شده است.

/270/260/23/

ج, 02/09/1401 - 17:44