آیت الله العظمی وحید خراسانی:

«عين الحياة» کیست؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، کانال اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی، سخنان این مرجع تقلید در مورد یکی از آیات جزء بیست و نهم قرآن کریم را منتشر کرد.

حضرت آیت الله وحید خراسانی درباره تفسیر آیه ۳ سوره ملک از جزء ۲۹ قرآن کریم بیان کردند:

﴿قُلْ أَرَأَيْتُمْ إِنْ أَصْبَحَ مَاؤُكُمْ غَوْرًا فَمَنْ يَأْتِيكُمْ بِمَاءٍ مَعِينٍ﴾ [الملک۰۳۝]

بگو: «به من خبر دهيد، اگر آب [آشاميدنى] شما [به زمين] فرو رود، چه كسى آب روان برايتان خواهد آورد؟»

در دعاى روز جمعه به هفت عنوان به آن حضرت سلام مى‌شود؛ یک عنوان این است: «السَّلَامُ‏ عَلَيْكَ‏ يَا عَيْنَ‏ الْحَيَاةِ¹»؛ سلام بر تو اى چشمه‌ی زندگانى.

⁉️ اين جمله يعنى چه؟

فهم كلماتى كه در روايات است، بر دو اصل موقوف است: يكى تتبّع در آيات و روايات، يكى تحقيق در آن كلمات.

امام زمان علیه‌السلام عين الحياة است؛ ريشه‌ اين كلمه در قرآن است. مسأله مسأله‌اى است كه ذات قدّوس خداوند مبيِّن آن است و «من بُيِّنَ له و تَبَيَّنَ له» خاتم انبيا صلی‌الله‌ علیه‌ و آله است.

اگر ما به منتهاى تحقيق و تعمّق برسيم، شاید به شبحى از مطلب نائل شويم.

قرآن می فرماید: ﴿قُلْ أَرَأَيْتُمْ إِنْ أَصْبَحَ مَاؤُكُمْ غَوْرًا فَمَنْ يَأْتِيكُمْ بِمَاءٍ مَعِينٍ﴾؛ روايت وارده در تأويل اين آيه، بر طبق نقل شيخ الطّائفه و صدوق آن است كه «ماء معين» حجة بن الحسن علیهماالسلام است.²

بعد باز دقت کنید تعبیرات قرآن براى ارباب اشارات، فوق العاده مهم است؛ دقت امر اين است كه ذات قدوس حق، آن قدرت لا يتناهى و آن كمال و جمال لا يتناهى، به اين قضيه به قدرى اهميت مى‌دهد كه مى‌فرمايد: كيست آن كسى كه آن «ماء معين» را خواهد آورد؟ ﴿فَمَنْ يَأْتِيكُمْ بِمَاءٍ مَعِينٍ…﴾

عين الحياة آن حياتى است كه چشمه‌ی جوشان است. خدای تعالی به اراده‌ی غيبى از ازل اين سكّه را به نام امام زمان زده است؛ عين الحياتى كه آب حيات علم اللّٰه است، در چشمه‌ی قلب حجّة بن الحسن علیهماالسلام است.

۱. جمال الأسبوع، سيد ابن طاووس، ص۴۱.

۲. الامامة والتبصرة، علی ابن بابويه قمی، ص۱۱۵؛ كمال الدين، ص۳۲۶.

برگرفته از بیانات آیت الله العظمی وحید خراسانی

۲۹/ مهر‌/ ۱۳۸۱

د, 02/12/1401 - 12:36