استاد سمیعی مطرح کرد؛

شخصیتی عالم و عامل، و تأثیرگزار برای مخاطب

به مناسبت ارتحال عالم ربانی و استاد بزرگ اخلاق، حجت الاسلام فاطمی نیا رحمت الله علیه، استاد محمد جواد سمیعی از اساتید حوزه علمیه قم به بیان ابعاد گوناگون این شخصیت برجسته حوزه علمیه قم پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی های بارز این استاد برجسته حوزه علمیه، این بوده است که حقیقتا، آن چه را که می یافت را می گفتند. بعضا هستند عزیزان اهل منبر که  برای سخنرانی، آیه و حدیثی و مطالبی را آماده می کنند؛ اما مخاطب این احساس را ندارد که متکلم، به حرف های زیبایی که بیان می کند، عامل هم بوده است. و یا اینکه احساس می کنند خطیب، در بیان آن مطالب، سوزی و دغدغه ای ندارد. آنچه در بیانات استاد فاطمی نیا معلوم بود، آن بوده است که به طور واقعی این دغدغه را داشتند که این مکارم اخلاق و حسن خلق در جامعه و مخصوصا و مؤکدا در بین جوان ها انتشار داده بشود. دغدغه حقیقی ایشان، نجات و دستگیری از جوانان و مردم بوده است؛ و این دغدغه ایشان روی مردم اثرگزار بوده است.

 

استاد سمیعی در ادامه بیان کرد: مرحوم حجت الاسلام فاطمی نیا متخلق به اخلاق حسنه و مزین به آن بودند و  با دلسوزی مطالب را بیان می کردند. و واقعا از مطالب ایشان استفاده می کردم؛ با توجه به اینکه ما حوزوی و اهل استدلال هستیم؛ و  کسی که  اینچنین باشد، طبیعتا سخت پسند می شود؛ اما با این حال منبرهای ایشان به دل ما می نشست.

 

وی افزود: یکی دیگر از ویژگی های ایشان، مربوط به مباحث سیاسی است. ایشان از افراط و تفریط به دور بودند؛ بلکه مردمی بودند و از مردم فاصله نداشتند. همه این موارد، در کنار «علمیت» بالای ایشان، موجب گردید که یک شخصیت ممتاز و برجسته ای در حوزه های علمیه باشند و فقدان ایشان واقعا خسرانی حساب می شود.

 

استاد سمیعی خاطرنشان کرد: ایشان به معنای حقیقی مدافع انقلاب و ولایت فقیه بوده اند؛ اما نکته مهم بر آن است که ممکن بعضی از بزرگواران اینچنین هم باشند، اما حاصل دفاع آنها، چیزی جز ضرر برای حتی ولایت فقیه نباشد؛ یعنی به نحوی برخورد کنند که حاصلی نداشته باشد و مردم با آن بیانات همراهی نداشته باشند؛ چه اینکه دیده می شود برخی اینچنین عمل می کنند؛ یعنی به بهانه اینکه از ولایت و نظام دفاع کنند، مردم را کاملا به موضع گیری می کشانند و در جهت تبیین، بد عمل می کنند. و به بیانی دیگر این مدافعان، با بد دفاع کردن، بیشتر ضرر می رسانند.

 

وی در ادامه بیان کرد: در مقابل اینچنین شخصیت هایی که با دفاع بد خود، بیشتر ضرر می رسانند، در مورد این عالم بزرگوار، مرحوم حجت الاسلام فاطمی نیا باید گفت، آن مرحوم از افراط و تفریط به دور بودند، و حرف هایشان با توجه به بی تکلف بودن و همچنین با شناختی که مردم از عامل بودن ایشان به حرف هایشان داشتند و تخلق به اخلاق حسنه را از ایشان دیده بودند، کلام آن مرحوم بر مردم تأثیرگزار بود؛ چه اینکه می دانیم تبلیغ به خودی خود اصالت ندارد و هدف از آن، تأثیرگزاری بر مخاطب است. و البته از این جهت هم باعث تأسف است که چنین  شخصیت اثرگزاری را از دست داده ایم.

/270/260/23/

 

د, 02/26/1401 - 23:14