استاد سلیمانیان مطرح کرد؛

دوازده ویژگی استاد فاطمی نیا رحمت الله علیه

به مناسبت ارتحال عالم ربانی و استاد اخلاق و انقلابی، حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالله فاطمی نیا رحمت الله علیه، استاد مصطفی سلیمانیان از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید به بیان ابعاد مختلف این شخصیت برجسته حوزه علمیه پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: رحلت جانسوز استاد معظّم، واعظ مشهور و مربّی اخلاق، حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالله فاطمی نیا را تسلیت عرض می کنم؛ در این شخصیت نمونه ویژگی هایی جمع شده بود که باعث ممتاز شدن ایشان بود و توجه به این ویژگی ها برای الگوگیری و ادامه راه، بسیار مهم است.

 

وی افزود: دانشمندان و عالمان موفق، کسانی هستند که هم تولید خوب و هم عرضه خوب دارند. کسانی که تولید خوب دارند، ولی عرضه خوبی ندارند، و یا برعکس، اینها موفقیت کامل ندارند. استاد فاطمی نیا بیشتر مطالبی را که به جامعه عرضه می کرد، تولید خودشان بود و با بیان شیوای خودشان عرضه می کردند.

 

استاد سلیمانیان در ادامه بیان کرد: دومین ویژگی ممتاز استاد فاطمی نیا آن بود که در مرحله عرضه تولیدات، فقط به  اثبات توجه نمی کرد، بلکه به نفی هم توجه می کرد. برخی تنها به فکر نفی هستند و از دیگران اشکال می گیرند، و برخی تنها به فکر اثبات هستند؛ اما استاد فاطمی نیا هم مطالب درست را اثبات می کرد، و هم مطالب اشتباه را در کنار آن، نفی می کرد و باطل بودن آنها را ثابت می نمود و با انحرافات و تحریف ها مبارزه می کرد.

 

وی اضافه نمود: استاد فاطمی نیا در عرصه عرفان و معنویت که بزرگترین گمشده و مسأله امروز جهان است، وارد شدند و یکی از بزرگترین کارها را برعهده گرفتند. مانند آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی بودند؛ که فرمودند: به من پست های مهم سیاسی و اجتماعی پیشنهاد شد؛ اما من فکر کردم نیاز امروز، عرفان و معنویت است و به آن پرداختم.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: چهارمین ویژگی برجسته آن مرحوم آن بوده است که مطالب خودشان را مستقیما از منابع دست اول و درجه یک بیان می کردند؛ اگر از اشخاص مطلبی نقل می کردند، از جمله آیت الله بهجت، علامه حسن زاده آملی، و یا آیت الله گلپایگانی، مستقیما از خود آن بزرگواران نقل می کردند؛ اگر از کتابی مطلبی را نقل می کردند، به کتاب هایی که منبع اصلی و درجه یک، چه تفسیر و چه حدیث و .. مراجعه می کردند.

 

وی افزود: ویژگی پنجم استاد فاطمی نیا آن بود که اقبال عمومی به ایشان در سطح مردم و اجتماع باعث نشده که ارتباط خودش را با حوزه و علما و مراجع قطع کند. شاید برخی به خاطر مشغله های زیاد و اقبال اجتماعی و مردمی، ارتباطشان با مراکز اصلی حوزوی قطع بشود؛ اما ایشان با اینکه در میان مردم شهرها و روستاها بودند، اما ارتباطشان با اصل خودشان و  علما و مراجع قطع نکردند.

 

استاد سلیمانیان خاطرنشان کرد: ایشان نسبت به مسائل حکومت و انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی و ولایت فقیه بی تفاوت نبودند و نقش خودشان را به خوبی اجرا می کردند و به اندازه ظرفیت شخصیتی خودشان هم وارد این مسأله می شدند و بیش از آن، ورود نمی کردند.

 

وی اضافه نمود: ویژگی هفتم استاد فاطمی نیا موضوع شناسی، مشکل شناسی و مسأله شناسی بود؛ یعنی سؤال ها و گره های ذهنی درباره بعضی مطالب معنوی و عرفانی را به خوبی شناسایی می کرد و درباره آنها صحبت می نمود؛ به گونه ای که یک شخص با گوش دادن به یک سخنرانی ایشان، حس می کرد چند سؤال ذهنی او حل شده است و مطلب برای او واضح و روشن شده است.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: استاد فاطمی نیا در القاء و مطرح کردن مسائل عرفانی یک روان شناسی خاصی داشتند؛ شاید روان شناسی با به صورت مشخص نخوانده بودند؛ اما در بیان مطالب، با نکات ظریفانه ای مطالب را مطرح می کنند.

 

وی افزود: ویژگی نهم استاد فاطمی نیا توجه به مسائل اجتماعی، توجه به فقرا و کسانی که نیازمند کمک و یاری دیگران هستند، بودند؛ و در سخنرانی های خودشان به طور شمرده شمرده و زیبا این مطلب را می فهماندند که باید نسبت به این مسائل، نقش مردمی و دولتی خوبی ایجاد کرد.

 

استاد سلیمانیان خاطرنشان کرد: دهمین ویژگی استاد فاطمی نیا سطح بالای علمی ایشان در شناسایی مطالب و عرضه آن بود؛ یعنی اگر روایتی را مطرح می کردند، بررسی رجالی و سندی آن روایت را انجام می دادند؛ اگر تفسیر آیه ای را می خواستند مطرح کنند، تفسیر آیه را از تفاسیر مهم شیعه و سنی بررسی می کردند؛ اگر مطلب فقهی را می خواستند مطرح کنند، به آن نکات ریز فقهی که مراجع معظم می فرمودند، توجه داشتند؛ و سخنرانی ایشان به گونه ای بود که نمی شد اشکال علمی به آن سخنرانی گرفت؛ مشخص بود که کار علمی خوب و متقن روی محتوا انجام شده است.

 

وی اضافه نمود: از دیگر ویژگی های استاد فاطمی نیا ماندگاری سفارشات ایشان در ذهن و قلب مردم بود؛ که نشانگر عمل ایشان به آن سفارشات بوده است؛ چون عالم و واعظ اگر به آنچه می گوید، عمل کند، موعظه او در دل ها و قلب ها اثر می کند؛ و الا موعظه او از دل ها کنار می رود.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: ویژگی دوازدهم استاد فاطمی نیا آن بود که با اقشار مختلف جامعه و مردم، اعم از بازاری، دانشجو، طلبه و گروه های مختلف مردم ارتباط داشتند و این ارتباط، یک سویه و یک طرفه یا در یک جهت خاص نبوده است.

 

وی افزود: امیدوارم که خداوند روح مطهر ایشان را در زمره محبین اهل بیت محشور بفرماید و ما را هم در استقامت و پایداری و محبت اهل بیت علیهم السلام کمک بفرماید.

 

/270/260/21/
 

 

س, 02/27/1401 - 11:27