استاد سجادی فر مطرح کرد؛

نکاتی از سیره امام مجتبی علیه السلام

استاد سید داود سجادی فر از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید به موضوع «سیره امام حسن مجتبی علیه السلام» پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: در جلسه گذشته به سیره امیرالمؤمنین علی علیه السلام و به نحوه ظهور خوارج در میان سپاهیان حضرت علیه السلام اشاره نمودیم؛ گفتگو در زمانی بود که واقعه دردناک حمله به سه روحانی جهادگر روی داده بود؛ واقعه ای که توسط یک تکفیری انجام گرفت و منجر به شهادت دو عزیز و جانباز شدن یکی دیگر از عزیزان روحانی گردید. اتفاقی که نتیجه همان تفکر خوارجی بوده است. افرادی که عدالت را نمی توانند بر بتابند؛ و بعد از قرن ها دشمنی خود را با امیرالمؤمنین علیه السلام و سیره حضرت پیاده می کنند.

 

وی افزود: بعد از آنکه امیرالمؤمنین علیه السلام با خوارج نهروان درگیر شد و حضرت، خود هم قربانی تفکر خوارجی شد، حکومت به امام مجتبی علیه السلام رسید؛ و باید بگوییم از میان ائمه طاهرین سلام الله علیهم اجمعین، تنها این دو امام بزرگوار بوده اند که مدتی حکومت به آنها رسیده است.

 

استاد سجادی فر در ادامه بیان کرد: امام مجتبی علیه السلام به  تبعیت امیرالمؤمنین علیه السلام مردم را دعوت کرد و آنها در مسجد جمع شدند. امام مجتبی علیه السلام آنها را به دین خدا و جنگ با دشمنان دین خدا دعوت نمود. اما در واقع آنچه باید بوده باشند، نبودند؛ آنها از جنگ خسته شده بودند؛ مخصوصا اینکه در سال های کوتاه، سه جنگ بزرگ را پشت سر گذاشته بودند. و آن گونه که باید، از امام مجتبی علیه السلام اطاعت نمی کردند؛ و همین قضیه زمینه ساز شد تا حضرت به صلح با معاویه مجبور بشوند.

 

وی اضافه نمود: باید به این سؤال جوان ها پاسخ داد که چرا امام مجتبی علیه السلام همانند امام حسین علیه السلام تا شهادت، نجنگیدند؛ برخی نیز به خیال خود پاسخ می دهند که این قضیه به «روحیه» این دو امام بر می گردد؛ روحیه امام حسین علیه السلام جنگ طلبی بوده است و روحیه امام مجتبی علیه السلام صلح و سازش طلبی بوده است!

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: دلیل صلح امام حسن مجتبی علیه السلام را نه حتی جوان های امروز، که بسیاری از مؤمنان، بلکه افراد نزدیک به امام نیز دلیل صلح را نمی دانستند؛ و از این رو یکی از آنها به حضرت جسارت کرد و گفت: «یا مذلّ المؤمنین»

 

وی افزود: هر امامی در جایگاه امام مجتبی علیه السلام بود، همان عملکرد را داشتند؛ چه اینکه امام حسین علیه السلام به طور علنی تابع امام حسن مجتبی علیه السلام بودند و بعد از شهادت برادر، در دوران امامت خویش نیز به معاهده امام حسن مجتبی علیه السلام پایبند بودند. و با معاویه در همان صلحی بودند که امام مجتبی علیه السلام امضا نمودند.

 

استاد سجادی فر خاطرنشان کرد: می دانیم که امام مجتبی علیه السلام از شجاعان جنگ جمل، جنگ صفین و حتی جنگ نهروان بودند؛ شجاعت، علاوه بر شجاعت در میدان نبرد، شجاعت در تبیین است؛ امیرالمؤمنین علی علیه السلام به امام حسن مجتبی علیه السلام فرمان می دهد که برای خوارج، تبیین را انجام دهند؛ و حضرت هم اینچنین می کنند؛ و حکمیت را تبیین نمودند و شبهه ها را پاسخ دادند و نشان دادند که حکمیت و نتیجه آن، بر عهده خوارج بوده است و استدلال کردند که تهمت کفر به امیر مؤمنان علی علیه السلام باطل است.

 

استاد سجادی فر اضافه نمود: باید نسبت به صلح امام حسن  مجتبی علیه السلام به وقایع دیگر اشاره کنیم؛ به وقایع داخلی و خارجی را باید مدّ نظر داشته باشیم. باید بدانیم که مردم پای کار نبودند و شعار «البقیه» را سر می دادند که می خواهند زندگی کنند. و به هر شرایطی شده، می خواهند زندگی کنند. امروز هم هستند بعضی افراد که همین شعار را سر می دهند؛ البته این افراد در آن روز در اکثریبت، و امروز در اقلیت هستند. امروز کسانی که خواهان مبارزه و مقاومت در مقابل استکبار هستند، در اکثریت هستند؛ اما در آن دوران، اکثریت یاران امام مجتبی علیه السلام از این ویژگی برخوردار نبودند و حتی سرداران امام حسن مجتبی علیه السلام به واسطه پول و تطمیع توسط معاویه، حضرت را ترک می کنند و به معاویه ملحق می شوند؛ آنچنان که معاویه این نامه ها را به امام حسن مجتبی علیه السلام نشان می دهند و پرده از خیانت های یارانشان بر می دارند.

 

وی افزود: یکی دیگر از علت هایی که می توان به آن اشاره کرد، تهدیدهای خارجی بر ممالک اسلامی، مخصوصا از جانب روم بوده است؛ امام مجتبی علیه السلام به این مطلب اشاره دارند که اگر من صلح نمی کردم، و من و معاویه به جنگ ادامه می دادیم، قطعا اسلام ضعیف می شد و روم شرقی به ممالک اسلامی حمله می کردند و به این ترتیب، کلّ اسلام از بین می رفت. اما من صلح کردم، تا اسلام ماندگار بماند و دین پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم  از بین نرود.  

/270/260/22/

پ, 02/29/1401 - 10:48