آیت الله العظمی جوادی آملی:

تمام حوزه های تشیع مدیون حوزه نجف هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفتند: سنت های خوب پیشینیان نباید فراموش شوند بنابراین سنت های علمای بزرگ قم و نجف باید مورد توجه قرار بگیرند.

مرجع تقلید شیعیان در دیدار با اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم با اشاره به رسالت روحانیت خاطرنشان کردند: روحانی نباید یک آخوند معمولی باشد و حرف های دیگران را تکرار کند بلکه در مسیری باید حرکت کند که امام صادق (علیه السلام) حرکت می کرد و حامل علم ائمه باشد. حوزه اگر نتواند چنین افرادی تربیت کند حوزه امام صادق (علیه السلام) نیست.

ایشان با تأکید بر اینکه تقریب مذاهب میراث آیت الله بروجردی است بیان داشتند: سنت های خوب پیشینیان نباید فراموش شوند بنابراین سنت های علمای بزرگ قم و نجف باید مورد توجه قرار بگیرند. به عنوان مثال مرحوم آقای بروجردی در زمینه وحدت شیعه و سنی فعالیت کردند. اگر میان شیعه و سنی تقریب باشد داعش به وجود نمی آید. این عالم بزرگ می گفت طلبه باید علاوه بر فقه شیعه، فقه اهل سنت را هم بلد باشد، ما باید میراث آیت الله بروجردی را حفظ کنیم.

آیت الله جوادی آملی جایگاه حوزه نجف را جایگاه والایی دانسته و اظهار داشتند: تمام حوزه های جهان تشیع مدیون حوزه نجف هستند چون از کتب اربعه تا رسائل و مکاسب و بسیاری از کتب درسی دیگر خروجی حوزه نجف هستند و این به برکت امیرالمومنین (علیه السلام) است.

ایشان خدمات سید مرتضی به حوزه بغداد و نجف را مورد توجه قرار دادند و بیان کردند: سید مرتضی آدم ثروتمندی بود لذا بخشی از ثروتش را وقف کرد و به این ترتیب، فرهنگ وقف را بین مردم جا انداخت. همچنین این بزرگوار مدیر خوبی بود و به طلابی که استعداد بیشتری داشتند توجه بیشتری می کرد. شیخ طوسی یکی از شاگردان ایشان بود و در نجف از همان شیوه مدیریتی سید مرتضی الگو گرفت که توانست علمای بزرگی تربیت کند وگرنه طلاب آنجا چیزی بیش از یک امام جماعت نمی شدند.

مرجع تقلید شیعیان خطاب به اساتید حاضر در جلسه اظهار کردند: حتماً به آن دسته از شاگردانتان که استعداد بیشتری دارند توجه خاص بکنید ولو دو سه نفر باشند چون فرهنگ نخبه پروری میراث سید مرتضی است. ائمه نیز این کار را می کردند. به عنوان مثال امام صادق (ع) حتی برای حفظ جان زراره تلاش می کرد.

ایشان با تأکید بر لزوم تبلیغ در تمام شرایط اذعان کردند: صحنه ای در تلویزیون دیدم که روستایی بود صعب العبور به گونه ای که برای رفتن به آن باید از میان آب بگذرید و از آنجایی که پلی بر روی آب وجود نداشت مردم مجبور بودند با کابل از روی آب رد شوند. طلبه ای برای تبلیغ به آن روستا می رفت و با عبا و عمامه همان کابل را می گرفت و از آب رد می شد. حقیقتاً نمی دانم که او برنده است یا من!

آیت الله جوادی آملی افزودند: ما جزو اولین دوره طلابی بودیم که با ممنوعیت لباس روحانیت توسط رضاخان ملعون رو به رو شدیم. در آن سال ها جز قم و مشهد، سایر شهرستان ها چندان طلبه ای نداشتند به ویژه حدود سالهای ۱۳۱۶ تا ۱۳۲۲ کسی طلبه نمی شد. الآن طلبه شدن آسان است چون کسی که وارد حوزه می شود می تواند از طلاب پایه بالاتر کمک درسی بگیرد درحالی که ما دروس مقدماتی را باید از شاگردان مرحوم آخوند و آقا ضیاء یاد می گرفتیم و طلبه ای غیر از اینها نبود. حتی بزرگان روحانیت نمی توانستند در آن زمان معمم باشند یا منبر بروند. فقط دو تن از شاگردان مرحوم آخوند اجازه داشتند عمامه بگذارند و آنها گاهی از خیابان رد می شدند که مردم بدانند اسلامی هست. وضعیتی که حوزه فعلی دارد مدیون نظام و شهداست.

چ, 02/28/1401 - 16:52