استاد رفیعی:

اغلب آثار آیت الله امینی پاسخگوی نیاز روز جامعه بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد رفیعی در مراسم بزرگداشت دومین سالگرد ارتحال آیت الله امینی در مسجد اعظم قم با اشاره به آیه ۶۶ سوره کهف اظهار داشت: مرحوم شهید ثانی ۱۲ نکته از این آیه کوتاه راجع به احترام به عالم استخراج کرده است: «اول اینکه شاگرد نسبت به معلم و مردم نسبت به عالم باید مرید باشند، دوم وقتی به محضر عالم رسیدی، برای سخن گفتن اجازه بگیری، سوم نزد استاد اظهار جهل کنی، چهارم اعتراف به عظمت استاد کنی، پنجم تسلیم باشی، ششم دنبال علم و دانش استاد برای علم بروی، هفتم همه چیزی که عالم به تو داده، نمی تواند منتقل کند، هشتم آن علم سبب رشد باشد، نهم صبر و بردباری داشتن برای کسب علم نزد عالم…»

او گفت: در اسلام، گاهی علم همراه با اخلاص و برخاسته از حقیقت به پیکر انسان تشبیه شده است، امام علی (ع) در این باره می فرماید: «راس این دانش، فروتنی است، چشم علم، دوری از حسد است، گوش علم، قدرت فهم و درک است. زبان علم، راستگویی است، حافظه علم، قدرت پژوهشگری است. قلب علم، خوش نیتی و عقل علم، شناخت علل حوادث است. دست علم، خدمت به مردم است و الی آخر».

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه در ادامه سخنان خود به ویژگی های آیت الله امینی اشاره کرد و بیان داشت: اولین ویژگی مرحوم آیت الله امینی پاسخگویی به نیاز روز حوزه و جامعه بود، خیلی مهم است عالمی چون آیت الله امینی ۶۰ سال پیش احساس کند که به مهدویت هجمه شده و جریان هایی مهدویت را به انحراف می کشانند، بنشیند و کتاب «دادگستر مهدویت» را بنویسد و شبهات مهدویت را پاسخ دهد یا در زمان دیگری احساس کند جامعه نیازمند استحکام خانواده است و بنشیند کتاب «آئین همسرداری» بنویسد که هنوز هم کماکان به جوانان توصیه می شود. این عالم دوره ۴ جلدی تعلیمات دینی می نویسد، کتاب جوان ها و باورها می نویسد. مرحوم آیت الله امینی استاد فقهی و اصولی بوده است اما اغلب آثار ایشان پاسخگوی نیاز روز جامعه است.

او پارسایی، پرهیزکاری و بی اعتنایی به دنیا را ویژگی دیگر آیت الله امینی ذکر کرد و افزود: بنده بارها ایشان را در حال خریدکردن دیدم، بارها در همین مسجد بدون تکلف حضور می یافت و مصداق واقعی مخالفت با هوی بود.

رفیعی، حضور در عرصه تبلیغ را ویژگی دیگر آیت الله امینی برشمرد و گفت: ایشان در کشورهای مختلفی چون کنیا و اوگاندا و کنفرانس های جهانی شرکت می کرد و حضوری فعال در عرصه تبلیغ داشت، عرصه ای که بسیاری از بزرگان نمی پسندند.

او انقلابی و حرّ بودن را ویژگی دیگر این عالم بزرگ دانست و ادامه داد: آیت الله امینی با بسیاری از آقایان و علما رفاقت داشت اما هرکجا احساس می کرد که باید موضع بگیرد، موضع می گرفت. جناحی نبود، همراه امام و انقلاب و مدافع رهبری بود اما حرّ بود و به جریانات و افراد تذکر می داد.

استاد جامعه المصطفی، تدبیر و عقلانیت را ویژگی دیگر آیت الله امینی عنوان کرد و گفت: ایشان اجازه نداد جریانات و گروه ها او را ذوب در خود کرده و از انقلاب جدا کنند و در عین دفاع از نظام، با خرد و عقلانیت، تذکرات لازم را می داد.

او علاقه به جوانان، حضور در جبهه های جنگ، روحیه و شجاعت، ساده زیستی، برای خود حساب باز نکردن را از دیگر ویژگی های آیت الله امینی برشمرد.

ج, 02/30/1401 - 17:04