استاد فلاحتی:

عالمان به مردم قدرت تاب آوری دادند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد رسول فلاحتی در مراسم بزرگداشت سیزدهمین سالگرد ارتحال آیت الله العظمی بهجت که شامگاه پنجشنبه در مسجد فاطمیه برگزار شد، اظهار داشت: آنچه مردم در لایه های زندگی به آن عمل می کنند، معلول خودن دل خوردن های عالمان دین و فقهاست. عالمان دین آرزو می کردند، روزی را ببینند که شیعه براساس مکتب شیعه و فقه شیعه حکومت کند.

او با اذعان به اینکه ما از درون مواجه با چالش ها و مشکلات فراوانی هستیم؛ به خاطره ای از مرحوم آیت الله بنی فضل نماینده مردم تبریز در مجلس خبرگان رهبری اشاره کرد و گفت: آیت الله بنی فضل یکروز در مسجد دوطفلان مسلم قم نماز خواند، بعد از نماز شخصی آمد، گله کرد. به آن شخص رو کرد و گفت: بگو، هرچه می خواهی بگو. اینها را دوبرابر و سه برابر بگو. هرچه می خواهی از مشکلات نظام جمهوری اسلامی بگو، اما هیچ کدام اینها به پای ظلم و ستمی که بر جامعه اسلامی روا داشت، نبود.

امام جمعه رشت با اشاره به وجود عالمانی که در مکتب حوزه علمیه قم پرورش یافتند، بیان کرد: اگر کسی بخواهد مرحوم آیت الله بهجت را خوب بشناسد، باید از کسانی که سالهای سال در خلوت و جلوت با ایشان محشور بودند، بشناسد. ایشان در پاره ای موارد، قبل از نهضت، علیه حکومت پهلوی موضع گیری هایی می کرد که برخی نسبت به حفظ جان ایشان ابراز نگرانی می کردند.

او افزود: هیچ کس رابطه معنوی و معرفتی میان آیت الله بهجت و امام خمینی را نمی تواند انکار کند. میان این دو اینقدر رابطه معنوی بود که در پاره ای موارد امام جلوی اتاق ایشان مدتها می ایستاد و وقتی افراد از سر دلسوزی متعرض ایشان می شدند، می گفتند که من احترام این مرد را واجب می دانم. آیت الله آقای بهجت در مکتب فقیهان شیعه پرورش یافت.

فلاحتی با بیان اینکه عالمان شیعه با دو بال علم و معنویت وارد عرصه شدند، گفت: امروز اگر جامعه اسلامی در سرتاسر جهان و ایران صالحانی از عالمان دارد، همه تربیت یافتگان حوزه علمیه قم هستند. این حوزه امروز برای جهانیان حجت است.

او با بیان اینکه عالمان شیعه در رسالت اجتماعی که رسیدگی به ایتام آل محمد (ع) است، خوب عمل کردند و مردم را تاب آوری دادند، بیان داشت: عالمان شیعه آنچه را می گویند و می نویسند، اول خود بدان عمل می کنند و سپس بسط می دهند. در حالات شیخ عباس قمی نوشته اند که وقتی مفاتیح الجنان را نوشت، ابتدا خود یکبار خواند و عمل کرد و بعد به همسرش داد و عمل کرد و سپس به چاپ رسانید.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به وجود گرانی های اخیر و بویژه تحریم ها تصریح کرد: بزرگترین تلاش روحانیت این شد که مردم را قدرت تاب آوری دادند. مردم هرچه مشکلات را می بینند بر ایمانشان و اعتقادشان به روحانیت افزوده می شود.

او با اشاره حضور پررنگ مردم در تشییع پیکر عالمانی چون آیات صافی گلپایگانی، علوی گرگانی، ری شهری، رودباری که اخیرا مرحوم شدند، گفت: این نشان می دهد که مردم راهی را که انتخاب کرده اند شناختند و عالمان دین در رسالت خود مربوط به جامعه اسلامی و عقاید دین (قرآن و سنت) خوب عمل کردند.

فلاحتی خاطرنشان کرد: حیات و ممات آیت الله بهجت منشا خیر و برکت بود و لذا باید گفت که «سلام علیه یوم ولد و سلام علیه یوم یموت و یوم یبعث حیا». امروز مرقد این عالم بزرگ، مامنی برای همه دلدادگان است لذا مردم از هرسوی دنیا به مرقد او توجه می کنند.

او بزرگترین و رسالت انسان را این دانست که خود را مدیریت کند و ادامه داد: اگر خود را مدیریت نکرده و به جامعه برویم، جامعه را خراب می کنیم. اگر نتوانیم اخلاق و رفتار و کردار خود را مدیریت کنیم، موفقیتی نخواهیم داشت.

پ, 02/29/1401 - 17:08