استاد رفیعی مطرح کرد؛

شرایط بهره مندی از رحمت خاص پروردگار

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد ناصر رفیعی با اشاره به تفسیر آیات قرآن در حرم مطهر حضرت معصومه)س) گفت: خداوند متعال دو نوع رحمت عام و خاص نسبت به بندگانش دارد که رحمت عام شامل مومن و غیرمومن، مسلمان و کفار می شود.

وی با اشاره به آیه "لاتقنطوا من رحمة الله" یاس و نا امیدی را جایز ندانست و ابراز کرد: رحمت خاص خداوند شرایط و ویژگی هایی دارد که استغفار از آن موارد می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی استغفار را جلاء دهنده و از عوامل جذب رحمت خاص خدا عنوان کرد و ادامه داد: کسی که به زبان استغفرالله بگوید اما با قلب و عمل مخالف آن انجام دهد استفغار نیست بلکه استهزاء است.

استاد حوزه علمیه با تاکید بر اینکه به خودمان و دیگران رحم کنیم تا رحمت خداوند شامل حالمان شود، اظهار داشت: ادب در مقابل مقدسات عامل دیگری برای جلب رحمت خاص خداوند می باشد، آنچه که حر بن یزید ریاحی را در نظرها بزرگ و قابل احترام و رحمت خاص خداوند را شامل حال او کرد در واقع ادب او نسبت به مقدسات است لذا ادب در مقابل قرآن و اهل بیت رحمت خاص خدا را نازل خواهد کرد.

سخنران حرم افزود: قرآن کلام خدا است و صریح قرآن است که وقتی قرآن خوانده می شود هم سکوت کنید و هم گوش دهید تا شاید مورد رحمت خدا قرار گیرید.

وی با اشاره به اصلاح بین مردم و فراموشی کینه ها یادآور شد: برطرف کردن کدورت ها و بردباری موجب روان شدن رحمت خاص خداوند می شود لذا باید در زندگی صبور و بردبار بود چرا که تحمل مصائب و شکر در ناپایداری ها سبب نزول برکات و رحمت خاص پروردگار خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی اشک از عظمت خدا را موجب رحمت خاص الهی برشمرد و خاطرنشان کرد: یاد بزرگی خدا و اینکه همه چیز از جانب او است و اشک برای عظمت الهی رحمت خاص پروردگار را بر انسان نازل می کند.

چ, 02/14/1401 - 13:58