استاد استوار مطرح کرد؛

لزوم ایجاد موقوفات جدید برای رونق بیشتر بقاع متبرکه کمتر برخوردار

استاد محمد استوار میمندی از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید به موضوع اهمیت بقاع متبرکه پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: از نکات مهمی که مقام معظم رهبری حفظه الله بر آن تأکید داشته اند، استفاده از ابزارهای معنوی، و پایگاه های دینی است؛ بقاع متبرکه معصومین علیهم السلام و امامزادگان، مکان های معنوی هستند که می تواند معنویت افزا باشد و در راستای جامعه پردازی به سمت تمدن سازی نوین اسلامی ما را قرار بدهد.

 

وی افزود: به همین دلیل وظیفه همه آحاد جامعه، علما و روحانیون و دستگاه های مختلف است که همیاری کنند؛ قطعا از یک دستگاه نمی تواند به تنهایی کاری بر بیاید؛ احیای موقوفات، نذورات مؤمنین می تواند کمک کار باشد؛ طلاب با راه اندازی تورهای تبلیغی می توانند متمرکز بشوند و مکان هایی که مورد رفت و آمد مردم هستند، اما از نظر فرهنگی و معنوی مورد توجه کمتر قرار گرفته است را پوشش بدهند.

 

استاد استوار در ادامه بیان کرد: البته باید گفت سازمان اوقاف زحمات خود را می کشد؛ مثلا در ایام عید حضور مبلغین را حمایت می کند؛ سازمان تبلیغات هم البته بیشتر در غیر بقاع متبرکه فعالیت می کند.  معاونت تبلیغ حوزه علمیه هم این آمادگی را دارد تا مساجد و بقاع متبرکه و همین طور پایگاه هایی که اگر چه در حسب اول، مکان دینی نباشد، اما مرکز اجتماع مردم است را در قالب طرح های فرهنگی پوشش بدهند. ما نیاز به عزم عمومی جامعه دینی و فرهنگی داریم تا کار با سرعت و کیفیت بهتری پیش برود.

 

این استاد حوزه علمیه قم در بخش دیگری از گفتگو خاطرنشان کرد: ما شاهد آن هستیم که بعضی از بقاع متبرکه کمتر مورد توجه قرار می گیرند؛ برخی از بقاع متبرکه از موقوفات بیشتری برخوردار هستند؛ که البته به خاطر مصرف شدن موقوفه در همان نیت واقف است؛ و می دانیم که وقف نمی تواند در غیر مورد نیت واقف مصرف بشود. از این رو پیشنهاد من آن است که به سمت موقوفات جدید برویم.

 

استاد  استوار در کلام پایانی گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید تأکید کرد: مقام معظم رهبری حفظه الله به برکت حضور شخصیت هایی مانند حضرت احمد بن موسی شاهچراغ علیه السلام و دیگر امامزادگان بزرگوار،  شیراز را به عنوان سومین حرم اهل بیت علیهم السلام در ایران نامیدند؛ و امیدواریم همه مسئولین با این نگاه به شیراز توجه کنند.

/270/260/23/

س, 03/24/1401 - 19:43