استاد احمدپور مطرح کرد؛

سلام فرمانده

استاد علی احمدی پور از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید به موضوع «همایش سلام فرمانده» پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: هر وجودی در عالم هستی یک فرمانده بیشتر ندارد و آن، خداوند متعال است؛ «الذی خلق فسوی و الذی قدّر فهدی» وقتی خدای متعال فرمان می دهد، همه اشیاء از او فرمان می برند و هیچ کس با فرمان الهی مخالفت نمی برند. همه از او فرمان می برند و هیچ موجودی از فرمان او تخطی نمی کند. در عالم آخرت هم همه موجودات از فرمان او اطاعت می کنند.

 

وی افزود: در این دنیا خدای متعال برای انسان اختیار قرار داده است؛ و لازمه داشتنِ اختیار آن است که دوئیتی در کار باشد. وگرنه اختیار صدق نمی کند. همه موجودات در دنیا را خدا فرماندهی می کند. برای خورشید هم برنامه ریزی شده است: «کلّ فی فلک یسبحون»؛ در آیه شریفه ای دیگر می خوانیم: «و لله یسجد من فی السموات و من فی الارض» هر که در زمین و آسمان است، همه از او فرمان می برند.

 

استاد احمدپور خاطرنشان کرد: در انسان، دو نوع فرمانده است؛ یک فرمانده که در وجود انسان است، عقل است؛ و عقل، مأمور الهی است؛ فرمانده دوم که  در وجود انسان است، هوای نفس است. اگر انسان عقل و هوای نفس را رعایت کند، قطعا و قطعا به سوی کمالات حرکت می کند؛ اما اگر به دنبال هوای نفس برود و هوای نفس فرمانده شد، عقل مغلوب شد؛ اگر اینچنین شد، قرآن کریم در سوره انفال می فرماید: اینچنین افرادی بدترین موجودات عالم هستند. «وَ لا تَكُونُوا كَالَّذينَ قالُوا سَمِعْنا وَ هُمْ لا يَسْمَعُونَ (21) إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِّ عِنْدَ اللَّهِ الصُّمُّ الْبُكْمُ الَّذينَ لا يَعْقِلُونَ (22) وَ لَوْ عَلِمَ اللَّهُ فيهِمْ خَيْراً لَأَسْمَعَهُمْ وَ لَوْ أَسْمَعَهُمْ لَتَوَلَّوْا وَ هُمْ مُعْرِضُونَ (23)»

 

وی اضافه نمود: اگر فرمانده عقل شد، انسان از ملک بالاتر می رود؛ امیر مؤمنان علیه السلام می فرماید: در عالم سه موجودات است؛ ملائک و بهائم و انسان؛ و ملائک را مرکب قرار داده است و در آن شهوت قرار نداده است و عقل است؛ در بهائم عقل قرار نداده است و شهوت را قرار داده است؛ و انسان هم عقل دارد و هم شهوت. اگر انسان عقل را فرمانده قرار داد، از ملک برتر، و اگر شهوت را فرمانده قرار داد، از بهائم هم نازل تر می شود.

 

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: در اینجا همیشه میدان جنگ عقل و هوا است، از این رو خدای متعال دو نیروی خارجی قرار داده است؛ شیطان فرمانده هوای نفس است و انبیاء فرمانده عقل هستند. به همین خاطر است که در عالم هستی انسان می تواند هم به شیطان بندگی کند و از او فرمان ببرد، و هم می تواند از خدا فرمان ببرد. در قرآن کریم در سوره مبارکه یس می فرماید: «أَ لَمْ أَعْهَدْ إِلَيْكُمْ يا بَني‏ آدَمَ أَنْ لا تَعْبُدُوا الشَّيْطانَ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبين‏» (یس: 60)

 

وی افزود: در کلامی حضرت علیه السلام می فرماید: هر کس به کلامی گوش دهد و آن را بشنود، گوینده کلام را عبادت و بندگی می کند؛ اگر گوینده حرف خدا را می گوید، انسان خدا را فرمان می برد، و اگر آن گوینده حرف شیطان را بگوید، انسان شیطان را فرمان می برد.

 

استاد احمدپور خاطرنشان کرد: خداوند متعال جسم نیست، تجلی فرمان الهی در زبان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم است؛ فرمانده، فرمان می برد؛ اگر فرمان بر فرمان نبرد، هیچ اثری ندارد؛ از این رو انسان باید بداند فرمانده واقعی کیست و در ادامه از او اطاعت کند. «یا ایها الذین آمنوا اطیعوا الله و اطیعوا الرسول» اطاعت رسول، در طول اطاعت از خداوند متعال است. گاهی خداوند متعال دستوری می دهد و رسول آن فرمان را ابلاغ می کند؛ و گاهی رسول فرمانی که می دهد خارج از دستورات الهی نیست؛ از این رو می فرماید: «و من یطع الرسول فقد اطاع الله» در اینجا معلوم می شود که فرمانده رسول خدا است.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: اما رسول خدا می فرماید: بعد از من فرماندهانی خواهند آمد؛ بعد از من امت من بیش از هفتاد فرقه می شوند که تنها یک فرقه اهل نجات هستند. برای فرمان بردن، «انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی اهل بیتی»؛ عده ای فرمان بردند و عده ای از فرمان بردن تخلف کردند. اینچنین بوده است در زمان سایر اهل بیت علیهم السلام که عده ای فرمان بردند و  عده ای هم تخلف کردند. عده ای وفاداری را به اوج رساندند و در کربلا به شهادت رسیدند.

 

وی افزود: امروز فرمانده واقعی حجت بن الحسن علیه السلام است؛ اما چون به ایشان دسترسی نداریم، به دستور ایشان و سایر اهل بیت علیهم السلام به سراغ علمایی می رویم که «حافظا لدینه هستند و مخالفا لهوا و مطیعا لأمر مولا» هستند.

 

استاد احمدپور خاطرنشان کرد: فرماندهی اهل بیت علیهم السلام الهی است و آنها در مقام عصمت هستند؛ و فرماندهی علما آنچنان نیست که آنها را معصوم بدانیم. تکلیف ما است و تخلف از آن شرعا جایز نیست. امروز این فرماندهی در اختیار مراجع معزز تقلید است و در میان مراجع معظم تقلید، جامع الشرایط از همه آنها که بتواند در تمام زوایای زندگی جامعه اسلامی نظر بدهد و بتواند مسلمین را در یک مسیر کمال فرماندهی کند، در میان فرمان های شیطان و فرمانبران شیطانی مانند استکبار جهانی و ایادی آنها که بشریت را به سوی جهالت و فتنه های شیطانی و به سوی فحشا و فقر فکری و اجتماعی سوق می دهند، در مقابل این جبهه فرمان دهد، وجود مقام معظم رهبری حفظه الله است. از این رو بر ما لازم است که همه ما گوش به فرمان این شخصیت باشیم و حجت برای ما تمام است. در خانه اگر کس است، یک حرف بس است. «و لله الحجة البالغة» خداوند بر ما حجت را تمام کرده است.

 

وی اضافه نمود: اینچنین هم نیست که اگر تبعیت از فرمان علما را داشته باشیم، مشکلاتی نداشته باشیم. اگر کسی حرف حق بزند، همه قبول نمی کنند. همه هم انبیاء را نپذیرفتند؛ ما وظیفه داریم که درخت بی ثمر نباشیم.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: دنیای امروز دنیای مبارزه بین عقل و جهل است؛ و خانواده ها در این میان باید به فرزندان خود کمک کنند؛ در این راستا باید به چند نکته توجه کنند. در روایتی از معصوم می خوانیم: «کونوا لنا زینا و لا تکونوا علینا شینا» اول باید خودمان عامل باشیم. کسانی که می خواهند دعوت کنند، باید خودشان عامل باشند.

 

وی افزود: لازم است تا در دعوتمان با محبت باشیم. و جذب کنیم و هر کس را طرد نکنیم. نکته سوم این آیه شریفه را مدّ نظر داشته باشیم: « َبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ كُنْتَ فَظًّا غَليظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَ اسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَ شاوِرْهُمْ فِي الْأَمْرِ فَإِذا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلين‏» (آل عمران: 159)؛ ایجاد امید و امیدواری از نکته مهم دیگر است؛ نکته دیگر، تلاش کنیم تا مثبت بیندیشیم و پیش فرزندانمان مثبت سخن بگوییم. و تا جایی که می توانیم، توجیه نماییم.

/270/260/21/

 

ش, 03/28/1401 - 23:19