آیت الله العظمی نوری همدانی:

«تبعیض» و «بی عدالتی» از جامعه ریشه کن شود

حضرت آیت‌الله العظمی نوری‌ همدانی خطاب به رئیس قوه قضاییه گفتند: باید تلاش کرد مشکلات مردم با جدیت حل و فصل شود تا در جامعه تبعیض و بی عدالتی ریشه کن شود.

حضرت آیت الله نوری همدانی پیش از ظهر امروز در دیدار با رئیس قوه قضائیه؛ حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به عهد نامه امیرالمومنین (ع) به مالک اشتر منصب قضا و جایگاه قضاوت را بسیار مهم توصیف کرده و افزودند: حضرت امیرمومنان علی (علیه اسلام) به مالک اشتر فرمودند: کسانی را برای قضاوت انتخاب کن که در میان مردم افضل باشند و در رفع مشکلات مردم دلسوز و در هنگام اجرای حکم قاطع باشند. از این رو باید کسانی برای قضاوت انتخاب شوند که قاطع ترین افراد باشند و قوانین حقوقی را به خوبی بدانند.

ایشان در ادامه پشتیبانی از قضات را بسیار ضروری دانسته و یکی از راه های اجرای عدالت در جامعه را وجود قضات آگاه و دلسوز بیان نمودند و خاطرنشان کردند: باید تلاش کرد مشکلات مردم با جدیت حل و فصل شود تا در جامعه تبعیض و بی عدالتی ریشه کن شود.

مرجع تقلید شیعیان در ادامه با تاکید بر خدمت رسانی به مردم، بیان کردند: باید بدانیم ستون دین مردم می باشند و مردم سرافراز ایران در تمامی صحنه‌ها پشتیبان نظام مقدس اسلامی بوده و هستند و در تمام صحنه ها حضور فعال دارند از این رو باید در راس امر خدمت به مردم مورد توجه قرار گیرد و مشکلاتشان رفع شود.

حضرت آیت الله نوری همدانی پیاده سازی آرمان های امام راحل را یکی از خواسته های مهم مردم و روحانیون بیان نمود و با انتقاد از بعضی نارسایی های موجود به مسئله گرفتن دیر کرد در بانک ها اشاره نمود و عنوان کردند: در اسلام ربا حرام است، نباید جامعه اسلامی بدان گرفتار شود.

ایشان با اشاره به آثار سوء ربا بر جامعه خاطرنشان کردند: ربا هر جامعه ای را به تباهی و گمراهی می کشاند تولید و اقتصاد را نابود و باعث گسترش فقر در میان اقشار جامعه می شود، متاسفانه بخش مهمی از مشکلات جامعه مربوط به بانک ها و مسئله ربا می باشد و بنده بارها در این رابطه تذکر داده ام.

ایشان با تجلیل از خدمت صورت گرفته در دستگاه قضا گفتند: تحول در دستگاه قضا در دوران شما محسوس است فکر و اندیشه شما در دستگاه قضا تاثیر گذار بوده و اینکه شما شخصاً پیگر مشکلات مردم هستید یکی از نقاط قوت شماست.

حضرت آیت الله نوری همدانی در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای رئیس دستگاه قضا خاطر نشان کردند: امیدوارم با همت و تلاش شما شاهد اجرای عدالت در جامعه باشیم باید توجه داشت اجرای عدالت در جامعه امری مشکل است ولی نباید از اجرای آن غفلت کرد و دست از تلاش برداشت.

به گزارش مرکز‌ رسانه قوه قضاییه، آقای محسنی اژه ای، رئیس قوه قضاییه نیز در این دیدار با اشاره به اهداف سفر هیأت عالی قضایی به استان قم و اقدامات و برنامه‌ها و مصوبات صورت گرفته در جریان این سفر اظهار کرد: مدیران ارشد دستگاه قضایی در جریان سفر به استان قم با حدود ۳۳۰ تن از مردم به صورت حضوری دیدار کردند و به بررسی و رسیدگی مسائل حقوقی و قضایی آنها پرداختند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: برخی از موضوعات مطرح‌شده از جانب ملاقات‌کنندگان با مسئولان عالی قضایی در جریان سفر به استان قم، اختصاص به دستگاه قضایی نداشت؛ با این حال ما نسبت به این قبیل درخواست‌ها نیز در حد توان پیگیری‌های لازم را به عمل خواهیم آورد.

وی با اشاره به دستور خود مبنی بر تشکیل کارگروهی جهت رسیدگی‌ ویژه به مسائل و مشکلات مطرح‌شده از جانب ملاقات‌کنندگان و مردمی که نامه‌های خود را ارسال کرده‌اند، گفت: نمایندگانی از دستگاه قضایی نقاط مختلف استان قم به‌منظور سرکشی از مراکز قضایی و رسیدگی به مشکلات مردم اعزام شدند و گزارش‌های خود را برای ترتیب اثر دادن ارائه کردند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اقدامات قوه قضاییه طی ماه‌های اخیر جهت ساماندهی انبارهای اموال تملیکی بیان داشت: در جریان سفر به استان قم موضوع تعیین تکلیف انبارهای اموال تملیکی استان مورد توجه ویژه قرار گرفت‌.

ج, 03/27/1401 - 21:01