استاد سعیدی:

دشمن به دنبال تفرقه میان حوزه نجف و قم است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد سعیدی در دیدار اعضای هیأت امنای کنگره امناء الرسل که روز گذشته در سالن محراب حرم مطهر بانوی کرامت انجام شد، اظهار کرد: یکی از اهداف برگزاری این کنگره ها این است که نادیده‌های زندگی علما را برای طلاب و فضلا به انگیزه اسوه بودن و الگوگیری دیدنی کنیم.

وی با بیان اینکه این کنگره ها پاسخ به شبهاتی است که می گویند علما در حوزه چه می کنند و حوزه چه خروجی دارد، افزود: این کنگره ها گامی در مسیر ترویج معارف اهل بیت(ع) است زیرا امام هشتم(ع) فرمودند اگر مردم کلام زیبای ما را بشنوند از ما تبعیت می کنند.

تولیت حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه دشمنان به دنبال تفرقه بین مذاهب و از آن بدتر تفرقه بین بزرگان یک مذهب هستند تا مثلا حوزه قم خود را از حوزه نجف جدا بداند و کار به تکفیر همدیگر برسد، گفت: این قبیل کنگره ها در حد خودشان پاسخگو و خنثی کننده این ترفند دشمنان است و قدرت ایجاد تعامل و تفاهم بیشتر بین دو حوزه ارزشمند نجف و قم را دارد.

وی با بیان اینکه نباید کاری را پر حجم و پر تبلیغات شروع کرد و در گام ها بعدی رو به افول رفت، افزود: تجلیل از یک شخصیت ساده زیست نباید با تشریفات همراه باشد زیرا این دقیقا ضد چیزی است که می خواهیم ترویج کنیم و از آن تقدیر کنیم؛ از طرف دیگر ساده برگزار کردن به معنی کم کاری و کم حجم کار کردن نیست بلکه به معنای پرهیز از تشریفات و اسراف کاری‌ها است.

سعیدی با بیان اینکه در کنگره تجلیل از علما جای نقد را هم باید باز گذاشت، افزود: نقد آرا و نظرات علما از دیرباز در حوزه شیعی مرسوم بوده و علما ضمن احترام نظرات همدیگر را نقد می کردند بنابراین در این نوع کنگره ها باید جای نقد را هم باز گذاشت تا نظرات متفاوت هم مطرح شوند.

س, 03/31/1401 - 09:22