استاد میلانی:

امام رضا(ع) از فرصت ورود به ایران برای بیان اسلام و تشیع حقیقی استفاده کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد سیدعلی میلانی در مراسم جشن میلاد امام رضا علیه السلام که در سالن اجتماعات بنیاد امامت برگزار شد، با بیان اینکه معرفت امام در هر زمانی واجب است، اظهار داشت: وظیفه داریم ائمه هدی (ع) و امام عصر خود را بشناسیم. پیامبر اکرم (ص) در این زمینه می فرماید: «مَنْ ماتَ وَ لَمْ یَعْرِفْ إمامَ زَمانِهِ مَاتَ مِیتَهً جَاهِلِیَّه؛ هر کس بمیرد و امام زمانش را نشناخته باشد، به مرگ جاهلى مرده است».

او با بیان اینکه معرفت امام چهارم مرحله دارد، به تشریح این مراحل پرداخت و ادامه داد: مرحله اول این است که امام را با خصوصیات ولادت و شهادت و والدین ایشان بشناسد که این مرحله برای هرکسی آسان است. مرحله دوم آن است که ادله امامت امام را بدانیم؛ وقتی معتقد به امامت امام زمان می شویم دلیل امامت ایشان را باید بدانیم و این وظیفه هرکسی است که توانایی و استعداد لازم در این زمینه رادارد. شبهاتی که احیانا از سوی مخالفین مطرح می شود را باید پاسخگو باشیم. امامتی را که برای دیگران قائل می شوند باید بتوانیم به صورت عینی نقد کنیم. مرحله سومف عبارت از این است که ما نسبت به امامان خود، اعتقاد به مقامات و منازل آنها نزد خداوند و صفات و فضائل و مناقب ایشان و حالات معنوی ائمه اطهار (ع) داشته باشیم.

رئیس بنیاد امامت با بیان اینکه امامت ائمه (ع) در دو جهت مورد بحث قرار می گیرد، گفت: یک جهت، بحث امامت بین خود شیعیان و براساس کتب شیعه است که از ائمه اطهار (ع) به ما رسیده است که ضروری است اهل معرفت در مقام شناخت امام (ع)، بدانند که ولایت یعنی چه؟ ائمه (ع) چند قسم ولایت دارند؟ معنای آن ولایت ها چیست؟ در مقام تحقیق، چگونه باید تحقیق کنیم و به چه نتیجه ای برسیم؟ مرحوم شیخ در مکاسب، به مناسبتی متعرض ولایت های مقام عصمت شدند. بنده درخصوص ولایت های مقام عصمت، کتابی نوشته ام که به چاپ رسیده است. در شرح زیارت جامعه، متعرض بخش زیادی از مطالب مربوط به مقامات و منازل ائمه (ع) شدم و دلایل آن مقامات را از کتاب و سنت و حتی عقل ذکر کردم. اما در مرحله دیگر به خاطر اینکه در طول تاریخ مورد هجمه قرار گرفتیم و اباطیل و دروغ های بسیاری در خصوص مباحث امامت مطرح شده است، باید در آن جهت، کار تخصصی داشته باشیم تا بتوانیم مدافعین خوبی از مکتب اهل بیت (ع)، حقانیت و امامت و ولایت ایشان باشیم.

او در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: همه ائمه اطهار علیهم السلام از امیرالمومنین علیه السلام تا حضرت ولیعصر (عج) همگی در حال تقیه بوده و هستند؛ لیکن امام صادق(ع) از فرصت انقراض حکومت اموی و ضعف بنی العباس استفاده کرد و امام رضا(ع) از فرصت ورود به ایران تا شهادت که حدود دوسال بود به خوبی استفاده کردند تا اسلام و تشیع را به معنای واقعی و حقیقی بیان کنند.

آیت الله میلانی تاکید کرد: باز بودن درب خانه ائمه هدی به روی مردم اختصاص به امام صادق (ع) و امام رضا (ع) دارد؛ بزرگان ادیان و مذاهب مختلف می آمدندف سخنان خود را مطرح کرده و شبهاتشان توسط این دو امام بزرگوار دفع می شده است. اصحاب مقالات مختلف، اصحاب فرق و مذاهب مختلف ملاقات های آزادانه با امام صادق (ع) و امام رضا (ع) داشته، مطالب خود را مطرح و این دو امام بزرگوار، این سخنان را رد کردند و تشیع را یعنی اسلام را در خداشناسی، معادشناسی، نبوت و امامت و آنچه ائمه دیگر نمی توانستند بگویند، این دو امام بزرگوار فرمودند و به دست ما رسیده است.

او گفت: امام رضا (ع) تشیع را در ابعاد مختلف تثبیت کردند؛ یکی از کارهای بزرگ ایشان، توجه دادن به شهادت امام حسین (ع) و عاشوراست. این شعائری که ما امروزه برای سیدالشهداء داریم عمدتا به برکت امام رضا(ع) است. روایاتی که از امام رضا علیه السلام خطاب به ابن شبیب و غیر ابن شبیب داریم برای ما درس است که  نسبت به سیدالشهدا باید ادای تکلیف کنیم.

استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: امام رضا (ع) از این فرصت دوساله برای بیان حقایق مذهب تشیع استفاده کردند. بنابراین کسی نگوید که موسس این مذهب، فلان فقیه و فلان متکلم یا فلان محدث است. گوینده چنین سخنی یا مغرض است یا جاهل. تمام حقایق این مذهب و مکتب توسط مقام عصمت تثبیت شده است و علمای ما در غیبت صغری و غیبت کبری تا امروز، شارح کلمات مقام عصمت و مبین فرمایشات ائمه اطهار (ع) در ابواب مختلف هستند لذا همه آنچه در تفسیر، فقه و حدیث و سایر علوم داریم به ائمه اطهار (ع) به خصوص امام باقر (ع)، امام صادق (ع) و امام رضا (ع) برمی گردد.

او ادامه داد: این دوسالی که امام رضا (ع) فی الجمله بسط ید و نفوذ کلمه داشتند و به نحوی آزاد بودند و رفت و آمد به خانه ایشان آزاد بوده، خیلی بابرکت بوده است.

آیت الله میلانی خاطرنشان کرد: وظیفه ائمه (ع) در «حفظ دین از بدعت ها و شبهه ها» و «تعلیم و نشر دین» خلاصه می شود و این همان است که در قرآن کریم، به «هدایت» توسط ائمه علیهم السلام تعبیر شده است. این دو وظیفه به مرور زمان تا دوران غیبت، برعهده حوزه های علمیه گذاشته شد و حکمت از تاسیس حوزه های علمیه، حفظ دین در همه ابعاد از بدعت ها و شبهات است و اینکه دین تعلیم و ترویج شود.

او حوزه های علمیه و علما را ادامه دهندگان راه انبیا و ائمه هدی (ع) دانست و گفت: بر این اساس، به مومنان و مسلمانان دستور داده شده که در مواقع روبروشدن با مسائل و شبهات به فقها مراجعه کنند.

رئیس بنیاد امامت در گزارشی از فعالیت این مرکز گفت: در این بنیاد، معرفت امام در همه ابعاد مورد بحث قرار گرفته و براساس آنچه در کتب دیگران آمده است، امامت ائمه (ع) را اثبات و خلافت و امات کسانی که برای آنها ادعای امامت می شود، نقد می کند.

او با بیان اینکه مرکز تخصصی امامت در سطح 3 در این بنیاد فعال است، عنوان کرد: امامت سطح 4 از برنامه های این مرکز است و از آیت الله اعرافی درخواست داریم که موافقت کنند و این سطح را نیز آغاز کنیم.

آیت الله میلانی همچنین از راه اندازی شعبه خواهران این موسسه خبر داد و یادآور شد: از مدیریت حوزه های علمیه درخواست داریم که مساعدت کرده و مجوز لازم را صادر کند تا امامت سطح 3 برای خواهران داشته باشیم.

او احیای کتاب «عبقات الانوار» را دستور کار این بنیاد دانست و یادآور شد: تاکنون چهار جلد از این کتاب احیا شده و بقیه مجلدات نیز در دست تهیه و تدوین است.

رئیس بنیاد امامت، احیای آثار بزرگان امامیه در هندوستان را از دیگر کارهای در دست اقدام این موسسه عنوان کرد و افزود: مقداری از کار به لطف خدا پیش رفته است. از دیگر کارهایی که در این بنیاد در حال انجام است، نقد پایان نامه هایی است که وهابیت در مراتب مختلف بر ضدّ شیعه منتشر کرده اند که نقد انها انجام نشده است.

او ادامه داد: از جمله کارهای امامت این است که کتاب «نفحات الاظهار» در 40 جلد به صورت تحقیق شده بیرون بیاید که یک دوره کامل مباحث امامت به طور مستدل و مستند است که در عالم تشیع بی نظیر است و امید می رود تا پایان سال چاپ شود.

آیت الله میلانی مهمترین آرزوی خود را انتشار نشریه امامت به زبان عربی عنوان کرد و گفت: زمینه این کار فراهم شده است. بنده اعلام می کنم هر موسسه ای بخواهد در مباحث امامت بخواهد کاری انجام دهد یا هر فاضل یا نویسنده ای بخواهد کتابی درباره امامت بنویسد، تا حد توان همکاری خواهیم کرد.

او در پایان از آمادگی جهت برپایی دوره های امامت در شهرستان ها خبر داد و افزود: تقاضا از برخی شهرستان ها در این زمینه است و به حول و قوه الهی این کار را آغاز خواهیم کرد.

ش, 03/21/1401 - 09:47