استاد رجبی:

ما به کسانی نیاز داریم که شئون مانع رسالت آنها نباشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد محمود رجبی در نشست بزرگداشت دکتر احمد احمدی، عنوان کرد: یکی از سجایای این استاد بزرگوار صداقت است. ما به این دنیا آمدیم و خداوند از روی لطف، پیامبران و کتب آسمانی را به ما ارزانی داشت تا صداقت عملی خود را نشان دهیم و در روزی که صدق برای انسان نفع دارد، به پاداش این صداقت دست یابیم.

او افزود: صداقت شئون مختلف دارد. صداقت در گفتار نسبت به نیت، صداقت در عمل نسبت به اعتقاد و صداقت در ظاهر نسبت به باطن انسان نمونه‌هایی از شئون صداقت است. نمونه کامل همه این موارد اولیاء معصومین علیهم السلام هستند. درجات دیگر صداقت شامل افراد دیگر نیز می شود.

رئیس موسسه امام خمینی به سابقه آشنایی خود با دکتر احمدی اشاره کرد و گفت: از سال 54 با ایشان آشنا شدم. تا پایان عمر ظاهر و باطن ایشان یکی بود. چیزی را به زبان می‌آورد که به آن معتقد بود. این صداقت برای همه کسانی که در عرصه فرهنگی و اجتماعی و سیاسی مسئوایت دارند بسیار مهم است. برای سعادت ابدی نیز صداقت، ناجی انسان است. در روایات نیز بیش از هر فضیلتی بر صداقت تاکید شده است. امیرالمومنین علیه السلام دارای ویژگی‌های بسیاری است اما در روایت آمده است جایگاه این حضرت در نزد پیامبر صلی الله به خاطر صدق ایشان بوده است. روایاتی داریم که می گوید به نماز و روزه فرد نگاه نکنید، بلکه به صدق حدیث او نگاه کنید. صدق حدیث کانال ورود به سایر صدق‌ها است.

او ادامه داد: دکتر احمدی با تمام توان در کارهای علمی و فرهنگی تلاش می کرد. برای خود شان و شئونی در نظر نمی گرفت. در اوایل انقلاب که در استادیوم تختی دوره آموزش نظامی برگزار می کردند، ایشان در آنجا حضور داشت و احساس کرده بود این حضور یک وظیفه است. همه ویژگی های ایشان از صداقت بین عمل و وظیفه ناشی می شد. نگاه می کرد که وظیفه او چیست تا آن را انجام دهد.

رجبی افزود: دکتر احمدی کاری کارهایی را که پذیرفته بود تا حصول به نتیجه دنبال می کرد. احساس می کرد عهدی که با خدا بسته اند با این همان کار تمام می شود و اگر کم بگذارند عهد الهی خود را انجام نداده است.

او گفت: دکتر احمدی در نگاه جامعی که داشت، شانی نمی دید و به خاطر این نگاه جامع، هرکجا که کاری از او بر می‌آمد آن را انجام می داد. یک روز تمرین رزمی می داد و یک روز به مجلس می رفت و یک روز به دنبال تشکیل تربیت مدرس بود. به کار علمی و آموزشی و اجرایی وارد می شد. کارهایی را نیز به دیگران توصیه می کرد. بسیاری از آثار علمی که در موسسه و سمت منتشر شده حاصل پیگیری ایشان بوده است. سفرهایی به کشورهای خارجی داشت تا معارف علمی به جوامع دیگر منتقل شود. می گفت به فلان کشور و فلان دانشگاه رفتیم تا محتواها فقط در کشور ما نماند.

رئیس هیئت امنای موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی درباره ویژگی های دکتر احمدی تصریح کرد: تعهد دینی و تعهد فرهنگی ایشان با تعهد علمی‌شان «ترکیب اتحادی» داشت. همواره در همه کارها، هم دغدغه دینی و هم دغدغه فرهنگی داشت. کار علمی منهای نگاه فرهنگی برای ایشان ارزش نبود.

او تصریح کرد: ما به کسانی نیاز داریم که شئون مانع رسالت آنها نباشد. شئون باید ابزاری برای رسیدن به هدف باشد و مرحوم دکتر احمدی اینچنین بود. در انقلاب نیز هرکجا که این روحیه وجود داشته پیشرفت کرده ایم.نمونه آن مبارزه سردار سلیمانی با داعش بود. ما سرداران زیادی داشتیم اما ایشان احساس می کرد باید به وظیفه خود بپردازد.

چ, 03/18/1401 - 09:48