استاد فتحی مطرح کرد؛

گذری بر زندگانی امام جواد علیه السلام

به مناسبت شهادت امام نهم حضرت محمد تقی جوادالائمه علیه السلام، استاد فرهاد فتحی از اساتید حوزه علمیه قم به بیان گذاری بر زندگانی آن حضرت پرداخت.

‍‍/270/260/23/

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: امامت امام جواد (ع) در سنین کودکی و قبل از سن بلوغ او بوده است، و همین امر موجب شد برخی از شیعیان در امامت او تردید کنند و عده ای احمد بن موسی را امام خود بدانند و برخی در امام موسی بن جعفر سلام الله علیهما توقف کردند و به فرقه واقفیه ملحق شدند. بنابراین تردید در امامت ریشه در گذشته دارد و امر تازه ای نیست که برخی در امامت و حتی تولد امام عصر (عج) تردید کرده اند.

 

وی افزود: شروع امامت در سنین کودکی با امام جواد (ع) زمینه پذیرش امامت حضرت مهدی (عج) بود تا این امر در بین شیعیان مرسوم گردد و در امامت امام ۵ ساله تردید نکنند و در زمان غیبت گمراه نشوند.

 

استاد فرهاد فتحی در ادامه بیان کرد: مأمون عباسی علاقه زیادی به امام جواد (ع) داشت و برای اینکه به نوعی خودش را منتسب به خاندان نبوی و علوی کند، دختر خود ام فضل را به تزویج امام جواد در آورد تا امام بعدی از خاندان بنی عباس و نوه مامون باشد؛ ولی از آنجا که امر امامت امری الهی است، بخت با او یار نشد و با عنایت خداوند دختر او بچه دار نشد و امام هادی (ع) از همسر دیگر امام جواد (ع) به نام سمانه متولد شد.

 

وی اضافه نمود: ام فضل کینه عجیبی نسبت به امام جواد (ع) داشت و علت اصلی این کینه حسادت او به همسران و کنیزان دیگر همسرش بود و نامه هایی به پدرش مامون عباسی می نوشت و امام جواد را فردی هوس باز معرفی می کرد؛ ولی مامون به خاطر علاقه ای که به امام داشت، به حرف های دخترش اعتنا نمی کرد. بنابراین حسادت زنانه اگر کنترل نشود، موجب امام کشی می شود و زنان ما نباید به بهانه پوچ، نسبت به همسر خود کینه ورزی کنند و راه دشمنان خدا را ادامه دهند.

 

این استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: امام جواد (ع) به تعبیر رهبری، مبتکر بحث آزاد اجتماعی بودند و مناظرات و مباحث مختلفی را با بزرگان علمی و دینی انجام دادند و به مسائل علمی توجه زیادی داشتند و به علت اینکه مامون عباسی علاقه زیادی به علوم مختلف داشت، فرصت مناسبی بود تا حضرت محمد تقی (ع) علم خود را در بین گروه های مختلف از طریق مباحثات و مناظرات علمی منتقل کنند؛ حدیث راس جالوت یکی از آن مناظرات است که موجب مسلمان شدن عالم یهودی گردید.

 

پ, 04/09/1401 - 16:11