استاد غلامعلی مطرح کرد؛

برگزاری همایش ملی «نقش مذاهب اسلامی در بازآفرینی تمدن اسلامی»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حجت الاسلام مهدی غلامعلی رئیس مؤسسه مذاهب اسلامی از برگزاری نخستین همایش ملی «نقش مذاهب اسلامی در بازآفرینی تمدن اسلامی» خبرداد و گفت: این همایش به همت مؤسسه آموزشی، پژوهشی مذاهب اسلامی در قم برگزار خواهد شد. همچنین دستگاه‌های همسو در استان گلستان و شورای برنامه‌ریزی دروس اهل سنت نیز در برگزاری این همایش همکاری دارند.

وی با بیان اینکه تمدن اسلامی یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است، عنوان کرد: ایشان فرموده‌اند که مسلمانان باید با همفکری تمدن نوین اسلامی را رقم بزنند.

رئیس مؤسسه مذاهب اسلامی با اشاره به اینکه بیش‌تر مسلمانان جهان اهل سنت هستند، خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم به جهان اسلام ورود داشته باشیم، مهم‌ترین درگاه ما اهل سنت ایران هستند.

حجت الاسلام غلامعلی با بیان اینکه در این راستا اهدافی را پیش رو داریم، تصریح کرد: از جمله این اهداف می‌توان به تقویت گفتمان تمدن اسلامی میان علما و اندیشمندان اسلامی شیعه و سنی، تعامل علمی بین علمای شیعه و سنی، توجه به مشکلات علمی و اجتماعی مناطق قومی کشور و ایجاد وحدت عملی با نشست‌های تخصصی میان علمای شیعه و سنی اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه این همایش هر سال در یکی از استان‌های قومی کشور برگزار می‌شود، یادآور شد: نخستین همایش در تاریخ ۱۹ و ۲۰ دی‌ماه در استان گلستان و همایش دوم نیز در استان هرمزگان برگزار خواهد شد.

رئیس مؤسسه مذاهب اسلامی با بیان اینکه اهل سنت ایران حنفی و شافعی هستند، ابراز کرد: تلاش داریم در این همایش‌ها از اندیشه هر دو گروه بهره‌مند شویم.وی با اشاره به اینکه صبح ۱۹ دی‌ماه افتتاحیه را خواهیم داشت بیان کرد: در ادامه نیز کارگروه‌های تخصصی فقه، کلام و زنان با حضور اساتید و طلاب اهل سنت و شیعه برگزار می‌شود.

حجت الاسلام غلامعلی تقویت گفتمان تمدن اسلامی بین علما و اندیشمندان اسلامی شیعه و سنی، تعامل علمی بین علمای شیعه و سنی، توجه به مشکلات علمی- اجتماعی مناطق قومی کشور، تبیین نقش علمای اسلامی در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی، ایجاد وحدت عملی با نشست‌های تخصصی میان علمای شیعه و سنی و همسویی رویکردهای علمای شیعه و سنی برای مقابله با شبهات مخالفان دین را از جمله اهداف همایش عنوان کرد.

وی در ادامه با اشاره به محورهای همایش اظهار داشت:این همایش در قالب سه کارگروه «کلام، فقه و زنان» با محورهای «شبهات خداناباوران»، «رابطه حاکمیت و مردم، شرایط حاکم و حکم حاکم در تعیین اقامه نماز جمعه و نماز عیدین» و «جایگاه زن، خانواده، حقوق و تکالیف در مذاهب اسلامی و زیست عفیفانه، حیا، پاک‌دامنی و تربیت نسل صالح» برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام غلامعلی در پایان بیان داشت: مدیر این همایش مؤسسه آموزشی پژوهشی مذاهب اسلامی و معاونت پژوهش دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت، دبیر علمی همایش ابوالفضل قاسمی، دبیر اجرایی و علمی در استان گلستان حجت‌الاسلام‌ نورعلی دیلم، دبیر اجرایی قم حجت‌الاسلام‌ براتی و کمیته پشتیبانی معاونت پژوهش مؤسسه مذاهب اسلامی خواهد بود.

 

د, 10/18/1402 - 19:04