استاد فرحزاد:

برترین کمالات برای بانوان/حق مادر و همسر را نمی‌توان به‌راحتی ادا کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین فرحزاد، شب گذشته در محفل معارفی حرم مطهر که در شبستان امام خمینی(ره) برگزار شد، ضمن اشاره به توصیه مؤکد تمام علمای اسلام بر ذکر صلوات بر محمد و آل محمد صلی‌الله علیه و آله با بیان این که صلوات امر خداست و ثواب آن کمتر از قرائت قران نیست، اظهار داشت: پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله در روایتی می‌فرمایند؛ کسی که یک‌عمر بر پیامبر صلوات بفرستد، بر رسول خدا واجب می‌شود تا از گنهکارانی که هر روز و شب صلوات می‌فرستند، شفاعت نمایند.

 سخنران حرم مطهر بانوی کرامت در ادامه ضمن اشاره به سالروز ولادت باسعادت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها بر اهمیت شناخت فضائل زندگی این بانوی بزرگوار و سبک زندگی ایشان و الگوپردازی آن برای تمام عالمیان تصریح نمود و اظهار داشت: حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها برای ائمه اطهار علیهم‌السلام الگویی والا هستند.

 وی به فرازهایی از سبک زندگی و اخلاق فوق‌العاده فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها نسبت به پدر، همسر و فرزندان اشاره نمود و ابراز داشت: صدیقه طاهره سلام‌الله‌علیها در پاسخ به سؤال معیار برتری مردان و بهترین مردان از نگاه خدا و پیامبر چه کسانی هستند؟ می‌فرمایند؛ «خِيارِكُم أليَنُكُم مَناكِبَهُ و أكرَمُهُم لِنِسائِهِم»، بهترين شما کسانی‌اند كه با مردم نرم‌ترند و زنان خويش را بيشتر گرامی می‌دارند.

 حجت‌الاسلام‌ والمسلمین فرحزاد معیار برتری مرد از نگاه دختر رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله را نحوه مدارا، ملایمت و برخورد مرد با بانوان دانست و افزود: مبتنی بر روایت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها، بهترین و برترین مردان کسانی هستند که از همه بیشتر حرمت بانوان اعم از مادر، همسر، دختر و خواهرش را نگه می‌دارد، چرا که بانوان عزیز خدا و مظهر رحمت الهی بر روی زمین هستند.

 وی یادآور شد: مبتنی بر روایتی از اهل‌بیت علیهم‌السلام، اگر کسی بر اذیت و آزار همسرش صبر و تحمل کند، اگر زن باشد خداوند متعال ثواب حضرت آسیه و اگر مرد باشد ثواب صبر حضرت ایوب را به او مرهمت خواهد نمود؛ مرد باید حتی در مقابل بانویی که مسائل ادب و اخلاق را مراعات نمی‌کنند آستانه تحملش را بالا ببرد.

 سخنران محفل معارفی حرم مطهر با بیان این که بر بانویی که الگویش فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها است، لازم است تا با کمبودهای زندگی بسازند و سطح توقعاتش را پایین بیاورد، خاطرنشان کرد: امام صادق علیه‌السلام می‌فرمایند؛ دین چیزی جز محبت نیست؛ لذا محبت باخدا، اولیای الله و محبت با بندگان خدا مخصوصاً محبت به نزدیکان تجلی وسعت دین‌داری انسان است.

 بهترین کمال برای بانوان

وی با اشاره به این که حق مادر و همسر را نمی‌توان به‌راحتی ادا کرد، اظهار داشت: بهترین کمال برای بانوان؛ خانه‌داری، شوهرداری، فرزندآوری و تربیت فرزند شایسته است؛ چرا که بچه‌داری و شوهرداری از بالاترین عبادات و مدال‌ها در درگاه الهی است؛ قطعاً مادری که آیت‌الله بهجت؛ بهاءالدینی و امام خمینی(ره) را تربیت‌کرده، مقامش کمتر از فرزندش نیست.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین فرحزاد در بخش پایانی سخنان خود همسر خوب را رمز موفقیت بسیاری از بزرگان دانست و با بیان این که همسران علما در کوران گرفتاری‌های زندگی دوشادوش و پابه‌پای همسرشان در راه دین قدم برمی‌داشتند، اظهار داشت: انسان خوش‌اخلاق، ثواب عبادت مداوم را کسب نموده بهشتی می‌شود و بداخلاقی نیز انسان را به قعر جهنم سوق می‌دهد.

د, 10/18/1402 - 19:26