استاد اسلامی:

لزوم تأسیس مجمع مراکز پژوهشی

همزمان با روز پژوهش، نشست بررسی  آسیب های پژوهش و ارتباط آن با رسانه،با سخنرانی حجت ‎الاسلام والمسلمین رضا اسلامی، عضو هیأت علمی پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در خبرگزاری رسا برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین اسلامی در این نشست با اشاره به رشد رساله نویسی در حوزه گفت: متأسفانه با رشد رساله نویسی شاهد پرداختن به پژوهش های کم ثمر هستیم و بسیاری از رساله ها و پایان نامه ها به موضوعاتی نیاز روز جامعه است نمی پردازند.

وی افزود: ما شاهدیم که پژوهش های غنی در عرصه اقتصاد، فرهنگ خانواده و دیگر عرصه ها مبنای کار اجرایی قرار نمی گیرد و این جای سوال دارد که چقدر از کار اقتصادی و فرهنگی ما پشتوانه پژوهشی دارد و چرا  از پژوهش های انجام شده استفاده ای نمی شود؟

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با تاکید بر این که جامعه اطلاع چندانی از دستاوردهای علمی، پژوهشی و نیز کارکردهای طلاب و روحانیت ندارد، افزود: یکی از کارهایی که رسانه در عرصه پژوهش باید انجام دهد این است که دستاوردهای پژوهشگران را در موضوعات مختلف کشف کند و به تصمیم گیران اقتصادی، فرهنگی و دیگر تصمیم گیران معرفی کند تا این محصولات مبنای قانونگذاری قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین اسلامی با تاکید بر این که پژوهش باید معطوف به حل مسائل جامعه و مشکلات نظام سالامی باشد اظهار داشت: متاسفانه مراکز پژوهشی حوزه چندان با مسائل روز مره درگیر نمی شوند و آن گونه که شایسته و بایسته است به مسائل جدید پرداخته نمی شود.

وی گفت: امور خرد و کلان باید متکی به پژوهش باشد و اینکه پژوهشگران کمر خم می کنند، محاسن شان سفید می شود اما دولت ها می گذرند و ثمره یک عمر تلاش آن ها بی اثر می ماندو این جای تأسف دارد.

حجت الاسلام والمسلمین اسلامی بیان داشت: یکی دیگر از کارهایی که رسانه باید متکفل آن شود معرفی اولویت های پژوهشی است تا بودجه ها هدر نرود و محصول کار پژوهشگران علم لاینفع نباشد و برای این منظور لازم است تنوع نیازهای جامعه در نظر گرفته شود.

استاد حوزه و دانشگاه یادآورشد: متاسفانه صدا و سیما مجله خبری راجع به حوزه و روحانیت ندارد، آثار و تولیدات علمی حوزه و حوزویان در داخل و بیرون حوزه شناخته شده نیست، حقیقتا بنده غصه می خورم که چرا افراد متفکر و صاحب نظر ما را نتوانسته ایم به درستی معرفی کنیم.وی افزود: امپراتوری رسانه ای غرب در مقابل ما ست و هرچه تولید کنیم او هم در مقابل اثرها می آفریند و حتی از ترور هنرمندانی چون مرحوم سلحشور هم ابایی ندارد چراکه ما پایه های غرب را هدف قرار داده ایم، بنابراین نباید از پا بنشینیم و نباید گرفتار حاشیه و مسائل فرعی شویم.

حجت الاسلام والمسلمین اسلامی گفت: رسالت اصلی حوزه تبلیغ است و تبلیغ هم باید پشتوانه پژوهشی داشته باشد و تبلیغی موفق است که پشتش به پژوهش گرم باشد که نمونه آن را در سخنرانی های آقای قرائتی می بینیم که یک تیم پژوهشی پشت آن است.

وی اظهار داشت: روحانی باید رسانه شناس باشد، رسانه ای باشد و در واقع باید ترفندها رسانه ای در حوزه تدریس شود و این از نیازهای روز طلبگی است و ناشناخته بودن روحانیت حوزه علمیه وحتی علمای بزرگ نتیجه دوری از رسانه است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص آسیب های فراروی پژوهش گفت: موضوع شناسی نامناسب، تکراری بودن پژوهش ها ، کمبود در خصوص اساتید پژوهشی و آشنا نبودن طلاب با فنون پژوهشی از آسیب های اصلی پژوهش است.

حجت الاسلام والمسلمین ادامه داد: علاوه بر اعطاء جوائز به پژوهشگران برتر باید امتیازاتی در تبلیغ و ادامه تحصیل به این افراد داده شود و به آن ها جایگاه اعطا شود.

حجت الاسلام اسلامی در پاسخ به سوالی در خصوص کاربردی نبودن پژوهش های حوزه گفت: ابتدا باید به این افراد پاسخ داد که مگر  پژوهش های دانشگاهی چقدر کاربردی هستند.وی ادامه داد: پاسخ حلی به این اتهام این است که برخی به خاطر باور غلط و اینکه باور نمی کنند که ما بتوانیم در موضوعاتی چون طب سنتی سخن جدیدی داشته باشیم به این پژوهش ها وقعی نمی نهند و آن ها را نادیده می گیرند.

وی افزود: غرب می خواهد بگوید که نسخه آن ها تنها نسخه برای دنیاست در اداره دنیا و کتاب هایی مانند پایان دنیای فوکویاما در مقام بیان همین مطلب است اما اسلام آمده تا همین طرز تفکر و الگو را بشکند و البته این به این معنی نیست که هرچه غرب می گوید غلط است.

حجت الاسلام والمسلمین اسلامی گفت: البته برخی پژوهش ها قابل استفاده نیست چرا که نیاز روز را در نظر نگرفته اند، پژوهشگران باید علاوه بر اینکه به تحقیق کتابخانه ای بپردازند و در نرم افزارهای علمی غور کنند باید در جامعه نیز سیر و نیازهای واقعی را درک کنند.

وی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با بودجه کم پژوهش اظهار داشت: بودجه در امر پژوهش بسیار با اهمیت است اما همین بودجه بسیار گاهی آفت زاست و پژوهش های سطحی را با خود به همراه دارد.

 

وی ادامه داد: در شرایطی که بودجه پژوهش حداقلی است باید به دنبال راهکار بود که یکی از این راهکارها استفاده از ظرفیت پایان نامه های اجباری سطوح مختلف حوزه و جهت دهی به آن هاست.

حجت الاسلام والمسلمین اسلامی افزود: برخی مؤسسات پژوهشگر دارند و برخی بودجه و باید این دو دسته به همکاری های خود بیفزایند تا پژوهش بر زمین نماند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار ایجاد مجمع مراکز پژوهشی حوزه شد و گفت: در حال حاضر خلاء این مجمع احساس می شود، مراکز و مؤسسات پژوهشی چندان با یکدیگر هم افزایی و تعامل ندارند؛ انجمن ها باید بتوانند ارتباط پژوهشگران را به درستی برقرار کنند.

ي, 12/06/1402 - 19:29