استاد نیکزاد:

نباید ارتباط طلابی که وارد آموزش و پرورش می‌شوند با حوزه قطع شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حجت الاسلام حمید نیکزاد دبیر ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش صبح امروز در آیین افتتاحیه پانزدهمین هم‌اندیشی ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش که در سالن جلسات خانه معلم شماره یک قم برگزار شد، اظهار کرد: یاد تمام شهدای مقاومت مخصوصا سردار سلیمانی و یاد تمام شهدای حادثه تروریستی کرمان را گرامی می‌داریم.

وی با اشاره به اینکه یاد شهدای مظلوم غزه را نیز گرامی‌ می‌داریم، مطرح کرد: چهاردهمین اجلاس سال گذشته در مشهد مقدس برگزار شد که به برکت امام رضا(ع) جلسه خوب و مطلوبی بود.

دبیر ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش با بیان اینکه در این جلسه تلاش کردیم محدودیت‌های جلسه قبلی را کاهش دهیم، عنوان کرد: در این اجلاس نیز با محدودیت‌های زمانی مواجه هستیم.

وی با اشاره به اینکه آموزش عمومی در جامعه از بدو تاسیس حوزه‌های علمیه بوده است خاطرنشان کرد: در برهه‌هایی از تاریخ تنها سیستم آموزش عمومی توسط حوزه‌های علمیه بوده است.

حجت الاسلام نیکزاد با بیان اینکه همکاری و وحدت زمانی محقق می‌شود که بتوانیم نقاط مثبت حوزه و آموزش و پرورش را با یکدیگر تلفیق کنیم تصریح کرد: با چنین رویکردی وحدت رویه شکل می‌گیرد که مورد تاکید و مقبول مقام معظم رهبری نیز است.

وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش و حوزه هردو به این همکاری نیاز دارند یادآور شد: حوزه علمیه باتوجه به عقبه فاخری که دارد می‌‌تواند در تمام عرصه‌های سند تحول آموزش و پرورش نقش آفرینی داشته باشد.

دبیر ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش با بیان اینکه حوزه برای ظهور و بروز بیش‌تر در جامعه و اجتماع نیاز به حضور در مساجد دارد ابراز کرد: این موضوع جدیدی نیست و از ابتدا وجود داشته است هرچند ممکن است در دوره‌هایی در این همکاری فاصله افتاده باشد.

وی با اشاره به اینکه در دوره‌های پیش همکاری‌ها در قالب تفاهم‌نامه‌ها بوده است بیان داشت: مدیر حوزه‌های علمیه سبک جدیدی را ایجاد کرده و دستور دادند که دیگر تفاهم‌نامه بس است و باید برای برنامه‌ای عملیاتی اقدام کرد.

حجت الاسلام نیکزاد با بیان اینکه برنامه ۵ ساله با تمام کاستی‌هایی که داشت انجام شد، اظهار داشت: یکی از اقدامات این برنامه طرح امین و احداث مدارس وابسته به حوزه‌های علمیه بوده است.

وی با اشاره به اینکه در هر استان متناسب با ظرفیت‌ها، این همکاری متفاوت بوده است ابراز کرد: برنامه پیوند مسجد، مدرسه و خانواده یکی از برنامه‌هایی است که در این جلسه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دبیر ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش اضافه کرد: در این طرح باید دانش آموز به گونه‌ای به مسجد متصل شود که دانش آموز در ساعت غیر از مدرسه نیز در مسجد حضور پیدا کند.

وی با بیان اینکه ورود حوزه به آموزش و پرورش باید با حفظ شأنیت طلبگی باشد، عنوان کرد: همچنین نباید ارتباط طلابی که وارد آموزش و پرورش می‌شوند با حوزه قطع شود.

حجت الاسلام نیکزاد با اشاره به اینکه طرح دیگری که امروز بررسی می‌شود، طرح حضور است خاطرنشان کرد: آشنایی دانش آموزان و خانواده‌ها با سیستم، ساختار و مفاخر حوزه‌های علمیه می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.

ج, 10/22/1402 - 19:35