استاد فرمانیان مطرح کرد؛

گزارشی از فعالیت‌های معاونت علمی و فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حجت‌الاسلام مهدی فرمانیان در ابتدا با قدردانی از زحمات و تلاش‌های نیروهای رسمی و قراردادی معاونت علمی و فرهنگی مجمع گفت: مجموعه آثار همایش ابوطالب(ع) در زمان حجت‌الاسلام احمدی‌تبار و در دبیرخانه اول، چهارده جلد بود که در زمان حجت‌الاسلام توانا به ۲۱ جلد رسید. الحمدلله اکنون مجموعه آثار همایش ابوطالب(ع) به ۳۳ جلد رسیده که در چاپخانه است. همچنین ۵ جلد گزارش این همایش تهیه شده است.

وی درباره فعالیت دانشنامه مجازی ویکی شیعه اظهار داشت: تاکنون مداخل ویکی شیعه به ۷۸۶۴ رسیده است. بیش از یک میلیون ویرایش در ویکی شیعه داشتیم. همچنین بازدید ویکی شیعه از سال ۹۲ تاکنون به بیش از هشتصد میلیون رسیده است و به صورت متوسط ماهیانه ویکی شیعه ۱۵ میلیون بازدید دارد. از طرف دیگر امسال ویکی تراث و شیعه دیتا را راه‌اندازی کردیم.

حجت‌الاسلام فرمانیان درباره سایر فعالیت‌های معاونت علمی و فرهنگی مجمع گفت: از مسائلی که نهادهای دیگر از ما می‌خواهند «وضعیت شیعیان جهان» از ابعاد مختلف است. به دلیل اینکه هیچ یک از ارگان‌ها به اندازه مجمع این ظرفیت و توان را ندارد اما گرفتن اطلاعات شیعیان و دسته‌بندی و منظم کردن آن کار سختی است. برای رسیدن به این مهم، اداره کل دفتر امور مطالعات، تحقیقات و پژوهش مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) تاکنون ۱۳ قرارداد با افراد مختلف بسته است؛ سه پرژوه به اتمام رسیده و بقیه در حال انجام است. همچنین محتوای اجلاس شرق آفریقا و آمریکای لاتین از سوی اداره کل دفتر امور مطالعات، تحقیقات و پژوهش مجمع تهیه شده است.

وی ادامه داد: درباره سبک زندگی اهل بیت‌(ع) تاکنون ۱۴ طرح به دست ما رسیده است، ۵ طرح تأیید شده و با محققان مربوطه قرارداد بسته شده است. در این راستا برای برگزاری همایش سبک زندگی اهل بیت(ع) فراخوان مقاله صادر کردیم و آثاری به دست ما رسیده است.

معاون علمی و فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره فعالیت‌های اداره کل آموزش مجمع گفت: در سال گذشته اداره کل آموزش، ۸۰۰ دوره آموزشی برگزار کرد که امسال به ۳۵۰۰ دوره رسیده است و جهش چند برابری را نشان می دهد. همچنین چندین مرکز آموزشی در کشورهای مختلف را تجهیز کردیم تا آموزش‌ها در کشورهای مبدأ اجرا شود. در اتحادیه معلمان پاکستان بیش از سه هزار معلم، و در اتحادیه اساتید کشورهای عربی بیش از ۱۰۰ استاد جذب شده‌اند.

وی درباره فعالیت‌های اداره کل فضای مجازی مجمع گفت: امسال شبکه معارف اهل بیت(ع) را راه‌اندازی کردیم که به خوبی به فعالیت خود ادامه می‌دهد. همچنین کتابخانه دیجیتال به صورت شبکه‌ای تأسیس شد که در آن ده هزار جلد کتاب به ۲۶ زبان معرفی کرده‌ایم. تاکنون در اداره کل فضای مجازی ۳۷۰ کلیپ تهیه شده است. در سایت کورا به چهار هزار شبهه پاسخ داده‌ایم. تاکنون سه شماره ماهنامه «نامه آفتاب» منتشر شده و شماره‌های دیگر آن آماده است. از طرف دیگر اداره کل فضای مجازی، ۳۰۰ فعال فضای مجازی را رصد کرده و به آن‌ها آموزش خواهیم داد.

حجت‌الاسلام فرمانیان در پایان گفت: ما حدود ۱۶۰ کتاب چاپ کردیم و اگر بودجه خوبی داشته باشیم به سمت چاپ این کتاب‌ها در خارج خواهیم رفت. همچنین به کانون‌های فرهنگی کمک‌هایی کردیم و فعالیت‌ آن‌ها را باید گسترش دهیم.

 

ج, 12/25/1402 - 12:37