استاد محلاتی:

مسئولیت پذیری اجتماعی موجب تقوا و ایمان جمعی می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حجت‌الاسلام امید محلاتی در رویداد توانمندسازی شهید محمد اصلانی که برای کنش‌گران مسجدی استام قم به میزبانی اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان قم برگزار شد، گفت: دین، اولیای الهی و ائمه معصومین(ع) آمده‌اند تا به انسان مسؤولیت پذیری فردی و اجتماعی را آموزش بدهند.
 
معاون راهبردی بنیاد هدایت در ارتباط با چگونگی مسئولیت فردی و اجتماعی عنوان کرد: نباید نسبت به مسؤولیت پذیری فردی «خود» و اجتماعی «جامعه» بی‌خیال و بی‌تفاوت باشیم بلکه باید احساس دغدغه‌مندی بسیاری نسبت به این موضوع داشته باشیم.
 
وی عنوان کرد: مسؤولیت پذیری فردی در ضمن انجام واجبات و احکام الهی، اخلاق و آداب نیز است که هر انسانی موظف به انجام و رعایت آن است.
 
حجت‌الاسلام محلاتی به رابطه خدا و انسان اشاره کرد و گفت: وقتی رابطه ما با خدا و جهان هستی بی‌نقص شد، می‌توانیم مسؤولیت پذیری فردی و اجتماعی را در زمینه قاموس اندیشه توحیدی قرار دهیم.
 
معاون راهبری بنیاد هدایت ادامه داد: نتیجه مسؤولیت پذیری فردی تقوای فردی است که با رعایت نمودن واجبات، احکام الهی، اخلاق و آداب نیکو می‌توان به آن دست یافت و تقوا را در خود زنده کرد.
 
وی تصریح کرد: خروجی تقوای فردی را می‌توانیم در مواقعی که ما در خطر افتادیم پیدا کنیم، عمده مشکل ما این است که خدا را نمی‌شناسیم و گناه می‌کنیم ولیکن با شناختن خدا دیگر سمت گناه نخواهیم رفت.
 
معاون راهبردی بنیاد هدایت اظهار کرد: مسؤولیت پذیری اجتماعی ماورای انجام وظیفه خود نسبت به حال جامعه است؛ مانند امر به معروف و نهی از منکر یعنی کار خوب را برای خود و مخصوصاً جامعه طلب می‌کنم.
 
حجت‌الاسلام محلاتی خاطرنشان کرد: وقتی به درک کاری برسیم که برای خود و جامعه نتیجه‌ خوبی به همراه دارد و مردم را نیز به درک آن دعوت کنیم، یعنی به مسئولیت پذیری اجتماعی رسیده‌ایم.
 
وی عنوان کرد: امر به معروف و نهی از منکری که از سر عقده گشایی و مجازات باشد، اشتباه است.
 
معاون راهبری بنیاد هدایت تصریح‌ کرد: اثری که در مسؤولیت پذیری اجتماعی وجود دارد، تقوا و ایمان جمعی است که این رحمت و توسعه الهی را شامل حال جامعه خواهد کرد.
 
وی عنوان کرد: اگر آیات الهی را بخوانیم، خواهیم دید که بسیاری از آیات به مسؤولیت پذیری اجتماعی اشاره می‌کنند و این نشان دهنده اهمیت کارهای اجتماعی و تشکیلاتی است.
 
حجت‌الاسلام محلاتی در پایان گفت: ما نسبت به حال افراد جامعه موظفیم و نسبت به حال جامعه مسئولیت خطیری داریم که باید در این خصوص نیازهای جامعه را برای مردم فراهم کنیم.
ش, 12/19/1402 - 12:51