بیان برخی از ویژگی های علامه امینی و کتاب الغدیر

امامت دارای دو شاخه است که علامه امینی رحمت الله علیه با الغدیر خود، توانستند به شاخه اول، یعنی اثبات حجیت امام دست یابند؛ اما شاخه دومی هم در کار است و آن بهره مندی از علوم امام است که نیازمند نظام مند سازی احادیث در موضوعات مختلف است تا بتوان با کنار یکدیگر قرار دادن روایات، به تفسیر دقیق تری از آنها دست یافت.

 

به مناسبت سالروز بزرگداشت بزرگ عالم مدافع ولایت، علامه امینی رضوان الله علیه، استاد محمد باقر ساعی ور از اساتید حوزه علمیه قم به گفتگو پرداخت.

 

پ, 04/12/1399 - 18:05

ویژگی های منحصر به فرد حضرت معصومه در میان امامزادگان

شفاعت در میان امام زاده ها، آن هم به این گستردگی و به این عظمت به این خانم منحصر است؛ حتی در زیارتنامه ماثوره ایشان آمده است: «فإنّ لک شأنا من الشأن». (شما یک شأن خاصی دارید، پس برای من در جنت شفاعت کن)

 

به مناسبت میلاد پر نور و سرور خانم حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، استاد محمد باقر ساعی ور از اساتید حوزه علمیه قم، با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، به گفتگو پرداخت.

 

ش, 03/31/1399 - 13:34

جایگاه شهید و مقام شهادت

اگر یونس به شکم ماهی نمی رفت، انسان های داخل کشتی غرق می شدند؛ شهادت را، قربان شدن را، فداکاری و جان دادن را، به شکم ماهی و شکم دریا رفتن را یاد داد و آموخت که اگر اینگونه باشید، کشتی، انسان ها را به سلامت به مقصد می رساند و الا نهنگ های دریا انسان ها را می خورند. آن چه که جای آن در جریان یونس خالی بود، مکتب شهادت بود و به همین خاطر خداوند متعال به پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: «لاتکن کصاحب الحوت»

 

ش, 03/31/1399 - 12:28

خصوصیات شیعه علوی

حضرت علی علیه السلام به معنای حقیقی کلمه پیرو راستین خدا و رسول او بود نه آنکه تا زمانی با آن حضرت همراهی کند که به منافع دنیویش آسیب نرسد.

 

استاد محمد باقر ساعی ور در مصاحبه با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به موضوع «چگونه با علی بودن» پرداخت.

 

ي, 02/07/1399 - 12:25

ذکر مختصری از صفات ممتاز امام سجاد نسبت به ائمه دیگر

اقدامات امام سجاد علیه السلام باید با توجه به شرایط بحرانی بعد از عاشورا بررسی شود، بعد از عاشورا جامعه دچار رعب و وحشت زیادی شده بود و مردم با چشم خود می دیدند که حتی خلیفه ای که تحت عنوان خلیفه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم خلافت می کند این جرأت و جسارت را دارد که نوه آن حضرت را به شهادت رساند و نتیجه این جرأت و جسارت بر توده مردم چیزی جز رعب و وحشت نبوده است.

 

د, 01/11/1399 - 16:29

نگاهی به فضایل امیرالمومنین در آینه آیات و روایات

علی علیه السلام انسان ها را برای خودشان می خواست نه برای خویشتن خویش

 

استاد محمد باقر ساعی ور به مناسبت ولادت پر نور امیرالمومنین علی علیه الصلاة و السلام در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به تبیین بخشی از ویژگی های حضرت پراخت: برای تکمیل امام شناسی خود، می توان به ابعاد متعدد امیرالمؤمنین معرفت حاصل کرد؛ امیرالمؤمنین در قرآن، امام علیه السلام در سنت، امام در جملات خودشان، در جملات اصحابش، در جملات دشمنانش، در جملات دانشمندان بزرگ جهان .... و از هر کدام می توان به نکات شگرفی دست یافت.

 

د, 12/19/1398 - 22:20

خطبه فدکیه حضرت زهرا در حقیقت خطبه ولایتیه است

خطبه فدکیه، خلاصه ای از رشادت و دفاع از امیرالمومنین علیه السلام است که توسط حضرت زهرا بیان شده است.  این خطبه را باید «دفاعیه از ولایت و دفاعیه از امیرالمومنین» نامید.

 

چ, 11/09/1398 - 17:27

بعد خانوادگی حضرت زهرا

زن و شوهر نباید برخورد طلبکارانه با یکدیگر داشته باشند و مدام در مقام انتقاد از یکدیگر بر آیند، که این خود از عوامل تزلزل این نهاد مقدّس است.  در حقیقت باید به یکدیگر در مسیر اطاعت الهی کمک کنند.

 

چ, 11/09/1398 - 16:23

سیمای حضرت زهرا در سنت نبوی و کلام معصومین

نام دیگری که برای ایشان در روایت ائمه علیهم السلام بر شمرده شده محدّثه است. محدثه بودن ایشان نشان دهنده عظمت حضرت است که با فرشته بزرگ الهی که صرفا برای پیامبران اولو العزم می آمد، همسخن می شدند.

 

چ, 11/09/1398 - 14:53

سیمای حضرت زهرا در قرآن کریم

آیاتی که فضایل حضرت مریم و آسیه را نشان می دهد، به طریق اولی شامل حضرت فاطمه سلام الله علیها می شود و با توجه به روایات، به الگو بودن حضرت زهرا سلام الله علیها برای همه مومنان می رسیم. البته در این مطلب سعی بر این است تا از آیات استفاده کنیم و الا در روایات ما نیز آمده است که حضرت حجت سلام الله علیه در مورد مادر بزرگوارشان فرمودند: «فی ابنة رسول الله لی اسوة حسنة».

 

اشتراک در RSS - استاد محمد باقر ساعی ور