«علوم انسانی بدون فقه» و «فقه بدون علوم انسانی» کارآمد نیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علی اکبر رشاد رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی عصر امروز در همایش ملی «بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و توسعه علوم انسانی» که به صورت مجازی برگزار شد، با تبریک ایام رجب المرجب بر ضرورت دقت در واژگان کلیدی بیانیه گام دوم انقلاب تأکید کرد و گفت: این بیانیه ارزشمند نشانگر بالندگی انقلاب است.

 

س, 11/28/1399 - 16:37

آیت الله مصباح یزدی بزرگترین متفکر علوم انسانی اسلامی عصر ما است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علی اکبر رشاد رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی امشب در مراسم گرامیداشت علمی حکیم مجاهد آیت الله مصباح یزدی که از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به آیه 35 سوره مبارکه نور گفت: بسیار دشوار است که در این لحظه ها از ایشان سخن بگوییم، اما در ظاهر در میان ما نباشد، هر چند که ایشان در آثار تدوینی و تکوینی اش زنده است.

 

چ, 10/24/1399 - 13:30

انسان عاقل خائن به دین و مردم را شهید نمی نامد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علی اکبر رشاد رییس شواری سیاست گذاری حوزه های علمیه استان تهران، امروز در جلسه درس خارج فقه که به صورت مجازی در مدرسه علمیه امام رضا(ع) برگزار شد، گفت: پروردگار با وضع حدود الهی خواستار حفظ و صیانت از مرزهای الهی و انسان است.

 

وی افزود: اگر مرزهای احکام الهی مخدوش شود و مجرمان تصور کنند که هر جنایتی می توانند انجام دهند بدون اینکه مجازات شوند قطعا خود را مکلف به ترک برخی رفتارها نخواهند دانست و راحت و بدون ترس حدود دیگران را نقض می کنند.

ي, 09/30/1399 - 08:35

طلاب اهل تعامل و معاشرت با مردم باشند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علی اکبر رشاد، گفت: امام علی(ع) در زمینه اخلاق اجتماعی و ثمرات نرم خویی می فرمایند: کسی که عودش نرم باشد شاخه های او فراوان خواهد شد.

 

وی ادامه داد: حضرت در اینجا انسان را به تنه درختی تشبیه می کنند که دارای ساقه هایی است، برای همین می فرمایند: اگر این تنه نرم باشد ساقه های فراوانی از او رشد می کند در حالی که از تنه درخت سخت انتظار این رویش وجود ندارد.

 

ش, 08/17/1399 - 12:07

مقاومت دربرابر دشمن از نشانه های ایمان است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علی اکبر رشاد امروز در جلسه درس خارج که در مدرسه علمیه امام رضا(ع) برگزار شد، گفت: امام علی(ع) می فرمایند: هرگز کسی را به مبارزه نطلب، درصدد هماورد طلبی و مقدم بر مبارز خواهی نباش، ولیکن هرگاه کسی تو را به مبارزه طلبید و خواست که با او مواجه شوی جواب ده و بی جواب نگذار زیرا اگر چنین نکنی این حمله زمینه جبن و ترس خواهد شد.

 

ي, 08/11/1399 - 20:13

رابطه حوزه و نظام نهادینه شود/ حوزه تمام قامت در خدمت نظام اسلامی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علی اکبر رشاد با بیان این که حدود ۱۵ هزار طلبه در استان تهران حضور دارند و همه سطوح و دروس در حوزه علمیه استان تهران تدریس می‌شود، اظهار داشت: بالغ بر ۱۰ رشته فقه تخصصی نیز در این حوزه علمیه برقرار است.

 

وی افزود: رابطه حوزه با نظام باید نهادینه شود و این غیر از نهادمند شدن است، چون نهادمندی حوزه وجود دارد و این نهادمندی را در شورای نگهبان که نظارت بر قانونگذاری به صورت قانونی و شرعی دارد را مشاهده می‌کنیم.

 

چ, 06/19/1399 - 15:47

هشت نکته پیرامون اقامه عزای سیدالشهداءِ در ایام کرونا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علی اکبر رشاد در پیامی هشت نکته را در مورد عزاداری محرم امسال خاطرنشان کردند: شرائط خطیر کنونی، بحکم وظیفه‌ی طلبگی، نکاتی را به حضور باهرالنور علمای اعلام، مؤمنین و فضلای کرام معروض می‌دارد:

 

پ, 05/30/1399 - 21:39

از نگاه دینی و فقهی جان ارزشمندترین امانت الهی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علی‌اکبر رشاد رییس شورای سیاست گذاری حوزه های علمیه استان تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، با استناد به قاعده وجوب دفع ضرر، گفت: با توجه به احتمال قوی ضرر و قوت محتمل حتی اگر احتمال ضعیف باشد ولی محتمل بسیار قوی و خطیر است بر این اساس همه مردم مخاطب این آیه قرآن کریم که می فرماید: لاتلقوا بایدیکم الی التهلکة، انسان نباید خویشتن را با دست خود هلاک کند؛ قرار می گیرند.

 

اشتراک در RSS - استاد علی اکبر رشاد