تاسیس بانک ایده ها در حوزه های علمیه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد اعرافی در دیدار با مدیر حوزه علمیه سمنان که در دفتر مدیر حوزه های علمیه در قم برگزار شد، ضمن تقدیر از تدوین و ارسال به موقع برنامه ۵ ساله حوزه این استان بر ارزیابی و هدایت‌های تخصصی آن در معاونت های مختلف حوزه های علمیه تأکید نمود و اذعان داشت: توجه به رتبه بندی مدارس دینی در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، تبلیغی و تربیتی و تحلیل داده های این حوزه، امر بسیار مهمی بوده، می تواند در برنامه ریزی نقش بسزایی داشته باشد

 

 

د, 10/29/1399 - 12:04

تدوین سند مهدویت و انتظار به صورت دقیق و جامع

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علیرضا اعرافی امروز در دیدار فراکسیون مهدویت و مراکز تخصصی مهدویت حوزه که در دفتر مدیر حوزه های علمیه در قم برگزار شد، با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در مدیریت حوزه در سالهای اخیر گفت: در سالهای اخیر با مشکلات بودجه ای زیادی روبرو بودیم و حدود ۲۰۰نفر از نیروهای مرکز مدیریت حوزه تعدیل شدند و بسیاری از فعالیت های صورت گرفته به صورت جهادی و در نهایت مشکلات مالی انجام شده اند.

 

پ, 10/04/1399 - 10:32

خدمات ارزنده آیت الله یزدی در مسندهای مختلف ماندگار و فراموش ناشدنی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، مدیرحوزه های علمیه با صدور پیامی درگذشت آیت الله محمد یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین را تسلیت گفت.

 

متن پیام ایت الله اعرافی به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

انا لله و انا الیه راجعون

 

خبر ارتحال فقیه مجاهد و اندیشمند شجاع مرحوم آیت الله آقای حاج شیخ محمد یزدی قدس الله نفسه الزکیه برای حوزه‌های علمیه بویژه حوزه علمیه قم و همه علاقمندان به اسلام و انقلاب اسلامی سنگین و مایه تأسف شدید شد.

چ, 09/19/1399 - 19:16

حفظ سلامت وظیفه شرعی است و حق نداریم آن را به خطر بیاندازیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی بحران کرونا و مسؤولیت‌های حقوقی و اخلاقی مربوط به رعایت سلامت همگانی با بیان اینکه اسلام در موضوع بهداشت، سلامت و درمان نظریه جامعی دارد، گفت: اسلام در باب مقوله سلامت نظریه های بسیار دقیقی دارد.

 

او با اشاره به نظریه های «کلامی – فسلفی»، «فقهی – حقوقی» و «اخلاقی – ارزشی» اسلام در رابطه با مسأله سلامت، ادامه داد: نظریه جامع اسلام در حوزه سلامت چه در بعد بهداشت و چه در بعد درمان مرکب از دیدگاه های کلامی – فسلفی، فقهی – حقوقی و اخلاقی – ارزشی است.

س, 08/27/1399 - 21:25

مقاومت، درایت و شجاعت ما را از بحران ها نجات می دهد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، مدیر حوزه علمیه، استاد اعرافی با اشاره به اینکه باید از تقوای وجودی خود صیانت کنیم، گفت: باید از تقوا صیانت کنیم تا این گوهر در برابر وسوسه های نفسانی و شیطانی از کف ما ربوده نشود.

 

وی با بیان اینکه تقوا به منزله مهندسی ساختمان وجودی نفس است، ادامه داد: تقوا و صیانت از آن توصیه همه معصومین(ع) و اولیای الهی بوده است و ما باید با رسیدن به قله تقوا، این گوهر را در وجود خود تقویت و پررنگ کنیم.

 

ج, 08/23/1399 - 16:51

برنامه های مدیریت حوزه های علمیه برای استفاده از هوش مصنوعی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد اعرافی عصر امروز در نخستین همایش ملی هوش مصنوعی و علوم اسلامی که در سالن اجتماعات مدرسه معصومیه قم برگزار شد، ضمن تسلیت سالروز شهادت امام حسن عسکری علیه السلام و تبریک سالروز آغاز امامت حضرت ولیعصر عجل الله تعالی فرجه الشریف بیان داشت: راهبردی که مأمون در مواجهه با امام رضا علیه السلام به کار گرفت هضم امامت در خلافت عباسی بود.

 

د, 08/05/1399 - 21:25

زیارت جامعه کبیره از برجسته ترین ادعیه شیعه است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، مدیر حوزه های علمیه، استاد علیرضا اعرافی، سه شنبه شب در آیین اختتامیه نخستین جنشواره ماه دهم در مؤسسه آموزشی و پژوهشی پیام امام هادی(ع) در سخنانی اظهار کرد: توجه و اهتمام جدی به مقوله زیارات و ادعیه ائمه اطهار(ع) به ویژه امام هادی(ع) یکی از خصوصیات ممتاز و برجسته مؤسسه آموزشی و پژوهشی پیام امام هادی(ع) است که باید با ترجمه زیارات پیام امام را به گوش جهانیان برسانید.

 

چ, 05/15/1399 - 22:13

پرچم بزرگ فدک معرفت افزا و آغازگر وحدت و همگرایی در امت اسلام است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علیرضا اعرافی شامگاه شنبه در آیین اختتامیه و قرعه کشی مسابقه خطبه خوانی حضرت زهرا(س) در سالن اجتماعات آیت الله حائری(ره) مرکز مدیریت در سخنانی اظهارکرد: حضرت زهرا سلام الله علیها اگر چه بین شیعیان مشهور است که ۱۸ سال عمر کردند و عمر ایشان علی الظاهر و بر اساس تقویم اجتماعی اندک است اما در تقویم معرفتی، فکری، اجتماعی، سیاسی عمر کوتاه حضرت به اندازه قرن ها دارای ارزش است.

 

ي, 04/29/1399 - 21:59

حوزه با ذات اصیل هنری خود فاصله دارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، مدیر حوزه های علمیه استاد علیرضا اعرافی در اختتامیه هفتمین جشنواره هنر آسمانی که در سالن همایش های مدرسه معصومیه برگزار شد، عنوان کرد: ملاصدرا تلاش کرد علیت را به صورت برهان پذیر و قابل استدلال ارائه دهد و در قالب نظریه فقر وجودی و ربط حقیقی ارائه شده است.

 

او بهترین مثال برای علیت حقیقی را خلاقیت ذهن انسان دانست و ادامه داد: خلاقیتی که به واسطه خیال بشر انجام می شود، یکی از عرصه های علیت حقیقی بوده و این نوع خلاقیت بشر از مهمترین نهادهای خلقت الهی است.

 

د, 04/23/1399 - 23:16

وظیفه حوزه انقلابی فهم درست اندیشه‌های رهبری است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علیرضا اعرافی، مدیر حوزه علمیه، در مراسم افتتاحیه دوره تدریس طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن، گفت: معمول متفکران، کسانی هستند که در همان سنین جوانی و میان‌سالی، شالوده کلان علمی و فکری آنان ریخته می‌شود و به تدریج این شالوده، پرورانده و مستحکم می‌شود.

 

وی با اشاره به شمول ساحت علوم انسانی اظهار کرد: معارف دینی در عرصه‌ها و ساحت‌ها و قلمروهای مختلف اندیشه و زیست بشر حضور و نقش‌آفرینی دارد، لذا علوم انسانی اسلامی یک ضرورت برای امروز جامعه و پیشرفت کشور است.

 

اشتراک در RSS - مدیر حوزه علمیه