بررسی فقهی و روایی اقامه مناسک حضوری عزاداری امام حسین علیه السلام در وضعیت کرونایی

به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم و عزاداری حسین بن علی علیهما السلام و واقعه کربلا، استاد سید تقی حسینی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

مقدمه بحث: موضوع شناسی منظومه وار موضوعات اجتماعی

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم موضوع این گفتگوی صمیمانه را به «بررسی فقهی و روایی اقامه مناسک حضوری عزاداری امام حسین علیه السلام در وضعیت کرونایی» اختصاص داده و به عنوان مقدمه خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است، موضوعات اجتماعی چند بعدی هستند و اوصاف مختلفی دارند.

ج, 05/31/1399 - 18:58

دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی عزاداران رعایت شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد عباس کعبی، نماینده مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و پیشگیری از بیماری‌های واگیردار نظیر کرونا واجب شرعی است و هرگونه سهل انگاری و بی مبالاتی در تهدید جان و نفوس و سلامتی مؤمنان، گناه شرعی محسوب می‌شود.

نماینده مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: در آستانه عزاداری سیدالشهدا، برخی‌ها به بهانه دستورالعمل‌های بهداشتی خواهان عدم برگزاری مجالس عزای حسینی هستند و برخی دیگر به نام عزاداری، در رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی سهل انگاری می‌کنند.

پ, 05/30/1399 - 22:14

شکوه دوچندان عزاداری با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علی محبی عضو هیأت رییسه مجمع عمومی جامعه مدرسین با بیان این که بزرگداشت شعائر الهی نشانه تقوای قلبی افراد است، عنوان کرد: شهادت امام حسین حرارتی را در قلوب مومنین ایجاد کرده است که تا ابد سرد نخواهد شد.

 

استاد محبی اظهار داشت: مصادیق شعائر الهی در آیه ۳۲ سوره مبارکه حج منحصر به مناسک حج نیست؛ بلکه قاعده کلی شامل عزاداری امام حسین (ع) در ماه محرم نیز می‌شود.

 

پ, 05/30/1399 - 22:11

عدم سرایت کرونا در مجالس عزا؛ ادعایی تهی از مبانی فقهی و عقلی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد سید حسن سعیدی استاد درس خارج حوزه علمیه با بیان اینکه اعتقاد شیعه به توسل به اهل بیت(ع) یک اعتقاد راسخ است، عنوان کرد: این اعتقاد دارای ضوابط و قوانینی است که مهم ترین آن ها مطابقت آن با عقل و نظر ائمه اطهار(ع) است.

 

استاد سعیدی با اشاره به شبهه مطرح شده مبنی بر عدم سرایت بیماری کرونا در مجلس عزاداری اظهار داشت: بیان این مطالب بر خلاف مبانی فقهی و عقلی است و در صورت انتقال بیماری می تواند موجب حق الناس بزرگ بر گردن گویندگان آن شود.

 

پ, 05/30/1399 - 22:09

هشت نکته پیرامون اقامه عزای سیدالشهداءِ در ایام کرونا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علی اکبر رشاد در پیامی هشت نکته را در مورد عزاداری محرم امسال خاطرنشان کردند: شرائط خطیر کنونی، بحکم وظیفه‌ی طلبگی، نکاتی را به حضور باهرالنور علمای اعلام، مؤمنین و فضلای کرام معروض می‌دارد:

 

پ, 05/30/1399 - 21:39

نکاتی در مورد برگزاری عزاداری سیدالشهدا و همایش شیرخوارگان حسینی در شرایط کرونا

 

به مناسبت فرا رسیدن ایام عزای سید و سالار شهیدان و برقراری همایش شیرخوارگان حسینی، استاد باقر میرعباسی رودبارکی از اساتید حوزه علمیه قم، در این زمینه با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای این گفتگو به لزوم برگزاری مراسم عزای حسینی اشاره نمود و در این زمینه به بیان حدیثی نبوی پرداخت که متذکر می گردد: مراسم روضه و عزاداری تحت نظر پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم انجام می شود و خود ایشان بر آقا حسین بن علی علیهما السلام می گریستند.

 

پ, 05/30/1399 - 11:18

شیوه نظارت بر هیئات در ایام کرونا / سلامت مردم دغدغه‌ای متدینانه است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان توصیه‌هایی برای مردم و هیئت‌های مذهبی پیرامون برگزاری مراسم محرم در کنار رعایت اصول بهداشتی و پروتکل‌ها، گفت: مهم‌ترین مجموعه‌های مردمی در کشور ما هیئات مذهبی هستند که بخشی از مردم فرهیخته جامعه به حساب می‌آیند؛ این مجموعه همواره عزاداری سیدالشهدا(ع) را جزئی از فرهنگ خود می‌دانند و غالباً آن را با مراعات و رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌کردند و قطعاً امسال مراعات افزون‌تر لازم است.

س, 05/28/1399 - 22:09

مقایسه عزاداری در شرایط کرونا با جهاد، اشتباه و انحراف است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، محمود عبداللهی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، طی گفتگویی با اشاره به اهمیت زنده نگه داشتن یاد اولیای الهی در جامعه، اظهار داشت: یکی از آموزه های مهم که در متون قرآنی و روایی ما روی آن تکیه شده است مساله زنده نگه داشتن یاد پیامبران الهی، اولیا و شخصیت های بزرگ جامعه است. انسان هایی که می‌توانند الگوی جوامع بشری باشند و سرنوشت و خاطرات آنها برای جامعه و مردم عبرت انگیز است.

 

س, 05/28/1399 - 22:03

اقدامات خودسرانه، سبب تخریب دین و عزاداری حسینی می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد محمود ابوترابی رعایت اصول و دستورالعمل های بهداشتی در عزاداری ماه محرم را یک ضرورت عقلی و شرعی دانست.

 

وی با بیان این که وقتی مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید بر تبعیت آحاد مردم از مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا تأکید دارند، وظیفه همگان است که از این رهنمودها تبعیت کنند، افزود: بی توجهی به توصیه های بهداشتی موجب به خطر افتادن جان مؤمنان خواهد شد.

 

س, 05/28/1399 - 18:49

عزاداری در چارچوب عقل و وحی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علی احتشام، استاد حوزه علمیه قم به افراطی‎گری جریان شیعه انگلیسی در رابطه با عزاداری محرم اشاره کرد و اظهار داشت: نباید فراموش کنیم که همواره جریان تحجر و التقاط بسان قیچی، اسلام ناب را با برداشت‎های سوء و نادرست مورد هجمه قرار داده اند.

 

همسویی شیعه انگلیسی با وهابیت در وهن شیعه

اشتراک در RSS - برگزاری مراسم عزاداری محرم در شرایط کرونا