توصیه های ششگانه برای کاهش اضطراب ابتلا به کرونا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حضرت آیت الله مظاهری در زمینه دفع بلا و کاهش اضطراب در جامعه که براثر پدیده کروناویروس به وجودآمده، توصیه های کاربردی کردند.

 

توصیه های شش گانه رئیس حوزه علمیه اصفهان به شرح زیر است:

۱- همگان باید به توصیه‌های بهداشتی و دستورات پزشکی، به طور جدّی «توجه و عمل» کنند.

۲- مسئولان مربوطه باید به طور همه‌ جانبه دربارۀ این مشکل، «برنامه‌ریزی و اقدام عاجل و مستمّر» داشته باشند، چنانکه تاکنون نیز تلاش‌های فراوانی را به انجام رسانیده‌اند.

س, 05/21/1399 - 14:16

توصیه های شنیدنی در آستانه عید غدیر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حضرت آیت الله العظمی مظاهری در آستانۀ فرارسیدن عید سعید غدیر، پیرامون کیفیّت اعمال این روز بزرگ، راهنمایی ها و ارشاداتی را جهت استفادۀ معنوی بیشتر و بهره‌مندی مؤمنین بیان کردند که به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

چ, 05/15/1399 - 22:15

طغیان صفات رذیله؛ دلیل شهادت مظلومانه امام جواد (ع)

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حضرت آیت الله مظاهری به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت امام نهم، حضرت جوادالائمه «سلام‌ الله ‌علیه» طی سخنانی به دلائل شهادت این امام مظلوم پرداختند که متن سخنان معظم له بدین شرح است:

  

بِسْمِ اَللّٰهِ اَلرَّحْمٰنِ اَلرَّحِیمِ

رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَ یَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی‌

د, 04/30/1399 - 21:39

اگر کسی زیر پرچم خداوند نباشد شیطان جنّی او را می­برد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، جلسه درس اخلاق آیت الله العظمی مظاهری با موضوع عوامل سقوط انسان برگزار می شود. در طی این جلسات معظم له به علل اصلی هلاکت انسان پرداخته اند. در ادامه مشروح سخنان ایشان در مورد هلاکت انسان توسط شیطان آمده است:

 

طبق تأکید قرآن کریم، شیطان دشمن سرسخت آدمی است. چنانکه می‌فرماید: «وَ لا يَصُدَّنَّكُمُ الشَّيْطانُ إِنَّهُ لَكُمْ‏ عَدُوٌّ مُبين»[1].

ي, 04/15/1399 - 16:19

اگر انسان بخواهد که شیطان متعرّض او نشود باید یک شیعۀ واقعی باشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، آیت الله العظمی مظاهری در ادامه مباحث عوامل سقوط انسان به عامل یازدهم یعنی نقش شیطان در سقوط انسان رسیدند. مشروح سخنان این مرجع تقلید شیعیان درادامه آمده است:

بحث جلسات اخلاق دربارۀ عواملی بود که موجب سقوط انسان می­شود. بحث این جلسه دربارۀ «شیطان» به‌عنوان یکی از عوامل سقوط انسان است.

 

س, 04/10/1399 - 19:57

جهاد علمی طلاب در زمان امام صادق(ع)؛ گفتاری از آیت الله العظمی مظاهری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حضرت آیت الله العظمی مظاهری به موانع علمی پیش روی شیعیان در زمان امام صادق(ع) پرداخته و می گویند: حکومت عباسی قانونی وضع کرده بود و طیّ آن هر کسی که به درس امام صادق«سلام‌الله‌علیه» می‌رفت، مجبور بود یک دینار جریمه بدهد و هر کسی که در درس افراد مخالف آن حضرت شرکت می‌جست، یک دینار به او جایزه می‌دادند.

 

چ, 03/28/1399 - 18:38

امام صادق و شاگردان ایشان یک استغنای کامل فرهنگی به تشیع دادند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، آیت الله العظمی مظاهری طی سخنانی با توجه به نزدیکی ایام شهادت رئیس مذهب جعفری به بزرگداشت مقام علمی این امام شیعیان پرداختند؛ مشروح سخنان این استاد حوزه علمیه قم در ادامه آمده است: امام صادق«سلام‌الله‌علیه» حقّ بزرگی به تشیّع دارند، لذا مذهب ما مذهب جعفری شده است. پیغمبر اکرم«صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» به رسالت مبعوث شدند و از همان اوّل، ولایت را دوش به دوش اسلام اهمیّت می‌دادند؛ و معنای ولایت هم یعنی دوازده امام بعد از پیغمبر اکرم«صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم».

س, 03/27/1399 - 15:48

کاربرد رسوخ ایمان در عقل و قلب انسان

فرمایش امام حسین«سلام‌الله‌علیه» این است که دین بیشتر افراد جامعه، رسوخی نیست، تقلیدی است؛ یعنی همان‌طور که اجدادشان مسلمان بوده‌اند، آنها نیز مسلمان هستند، ولی چنانچه در بوتۀ آزمایش واقع شوند، اثری از دینِ ظاهری و تقلیدیِ آنها باقی نمی‌ماند.

 

د, 03/19/1399 - 17:43

اگر زندگی تجملی شد گناه می­ آورد و به دنبال آن فساد اخلاقی می­ آورد

همه باید توجه داشته باشند که با زندگی مصرفی، با اسراف و با تبذیر، کسی روی خوش نخواهد دید، مگر اینکه سبک زندگی‌ها عوض شود و یک زندگی سادۀ فردی، خانوادگی و اجتماعی پیدا شود. البته کار مشکلی است اما اگر دولت و ملت بخواهند، می­توانند روش زندگی در جامعه را عوض کنند و یک زندگی خداپسندانه با پیروی از سیرۀ پیغمبر«صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» و ائمۀ طاهرین«سلام‌الله‌علیهم» پدید‌آورند.

 

د, 12/05/1398 - 12:43

زندگی تجملی زندگی مصرفی و زندگی که در آن اسراف و تبذیر باشد انسان را نابود می سازد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، آیت الله مظاهری در ادامه سلسله جلسات درس اخلاق خود با موضوع عوامل سقوط انسان به نهمین عامل هلاکت انسان پرداختند مشروح صحبت های این مرجع تقلید شیعیان در ذیل آمده است:

 

بحث این جلسه دربارۀ یک امر فوق العاده مهم است که متأسفانه در میان مردم مشهور شده و آن «زندگی تجمّل‌گرایی، زندگی مصرفی و زندگی توأم با اسراف و تبذیر» است. در شعری که منسوب به امیرالمؤمنین«سلام‌الله‌علیه» است، زندگی تجمّلی، عامل سقوط انسان شمرده شده است: «و قد دقّت و رقّت و استرَقّت  فضول العیش اعناق الرجال»

 

اشتراک در RSS - آیت الله العظمی مظاهری