ویژگی های معنوی و علمی امام رضا در بیان حضرت آیت الله جوادی آملی

وجود مبارك امام هشتم سلام الله علیه كه به لقب پر‌افتخار رضا ملقب است به این معناست كه هر انسانی در هر شرایطی بخواهد به چیزی راضی بشود به وساطت فیض رضاست.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به مناسبت ایام ولادت علی بن موسی الرضا علیه السلام، فرازهایی از بیانات آیت الله العظمی جوادی آملی در مورد ویژگی های معنوی و علمی آن امام همام را از نظر می گذرانیم:

 

س, 05/02/1397 - 20:10

دینی مورد قبول حضرت رضا است که بر اساس تعقل و با علم و آگاهی و فقه باشد

استاد عندلیب

قدر شناسی نعمت بزرگ حضرت رضا علیه السلام به این است که دستور العمل های علمی و اخلاقی و عملی ایشان را همه و مخصوصا حوزه های علمیه چراغ راه خودشان قرار دهند.

 

ش, 08/27/1396 - 21:58

امام رضا در عین بی تکلفی از آراستگی ظاهری برخوردار بودند

استاد سید محمد تقی قادری

جذاب ترین و زیباترین رفتار عملی و سبک حضرت رضا علیه السلام که می تواند الگوی همگان قرار گیرد ارتباط و خلوت آن حضرت با حق تعالی است.

 

پ, 05/12/1396 - 11:27

شهادت حضرت رضا دلیل موجهی بر مبارزه و نه مصالحه آن حضرت تا آخر عمر شریفشان است

استاد روح الله حریزاوی

حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام در دوره ای به امامت رسیدند که پدر بزرگوار ایشان بخش زیادی از عمرشان را در زندان بودند ولی سیاست مامون به گونه ای دیگر بود یعنی ظاهر امر او این گونه بود که می خواست با آرامش کارش را پیش برد.

 

پ, 05/12/1396 - 09:43

سرچشمه همه اخلاق و دانش و کرامات حضرت رضا از قرآن است

استاد سید مهدی موسوی

انسان به درجه ایمان و یقین خود و نیز به اندازه تجلی عظمت پروردگار در قلبش که در کتابش متجلی است بهره مند می شود امام رضا علیه السلام خدا را بزرگ دانستند و او را پاس داشتند و امر خویش را به او واگذار کردند و جز او هر چیزی را خوار و حقیر می انگاشتند و در راه او هر بلایی را به جان می خریدند و تمام اینها وسایلی برای رسیدن به پروردگار است.

 

 

پ, 05/12/1396 - 08:13

سر تلقب امام رضا به عالم آل محمد

استاد محسن مهدوی

لقب «عالم آل محمد» برای وجود مبارک امام رضا علیه السلام به عنوان یکی از ویژگی های برجسته این امام همام، ریشه در برگزاری مناظره ها دارد که از اهمیت و ویژگی خاصی برخوردار بودند و این اهمیت و ویژگی ناشی از حضور بزرگ ترین عالمان در جلسات و اهدافی که مامون در پس پرده تشکیل این جلسات داشته است و موفقیت و پیروزی امام علیه السلام در این جلسات بوده است و این مطلب نشان دهنده سر تلقب امام رضا علیه السلام به لقب «عالم آل محمد» بوده است.

 

چ, 05/11/1396 - 23:53

نظریه های مختلف پیرامون انگیزه مامون از برگزاری مناظره های علمی با حضور امام رضا

استاد مهدی مسجد جامعی

باید اعتراف کنیم که زندگی ائمه علیهم السلام به درستی شناخته نشده است و ارج و منزلت جهاد مرارت تبار آنها حتی بر شیعیان نیز پوشیده مانده است علی رغم هزاران کتاب کوچک و بزرگ و قدیم و جدید درباره زندگی ائمه علیهم السلام امروزه همچنان غباری از اجمال و ابهام بخش عظیمی از زندگی این بزرگواران را فراگرفته است و حیات سیاسی برجسته ترین چهره های خاندان نبوت که دو قرن و نیم از حساس ترین دوران های تاریخ اسلام را در بر می گیرد با غرض ورزی یا بی اعتنایی یا کج فهمی بسیاری از پژوهندگان و نویسندگان روبرو شده است این است که ما از یک تاریخچه مدون و مضبوط درباره زندگی پر حادثه و پر م

چ, 05/11/1396 - 22:40

غائب آل محمد در کلام عالم آل محمد

استاد سید محمد موسوی حجازی

امام رضا علیه السلام قرن ها قبل در مورد زمانه ما هشدار داده اند که زنهار، زمانی خواهد رسید که غیبت امام علیه السلام و مخفی ماندن چشمه علم او، به فتنه ای سخت و آزمایشی بس دشوار و شکننده منجر خواهد شد : «لابد من فتنة صماء صیلم، تسقط فیها کل بطانة و وليجة و ذلک عند فقدان الشیعه الثالث من ولدی یبکی علیه اهل السماوات و الارض و کل حری و حران و کل حزین لهفان...» ناگزیر آزمایشی سخت و هولناک و شکننده فرا رسد، هنگامی که شیعه، حضور سومین از فرزندانم را از دست دهد، امام غائبی که اهل آسمانها و زمین بر او بگریند و هر زن و مرد غمناکی برای او محزون باشد.

چ, 05/11/1396 - 21:10

ویژگی های اخلاقی و رفتاری امام رضا در بیان استاد فلاح مبارکه

استاد حسین فلاح مبارکه

از ویژگی های اخلاقی امام رضا علیه السلام این است که زمانی که به اندرون خانه می رفتند و سفره می انداختند تمام خدمتگزاران حتی دربان خانه را بر آن می نشاندند. در مورد تهجد آن حضرت نقل است که آن حضرت شب ها را بیشتر بیدار بودند و کمتر می خوابیدند بیشتر شب ها تا صبح بیدار بودند و روزه بسیار می گرفتند. هرگز سه روزه روزه ایشان در ماه ترک نمی شد امام علیه السلام می فرمودند اول و وسط و آخر ماه را روزه بدارید چون طبق آیه «فمن جاء بالحسنه فله عشر امثالها» سه روز سه روزه مانند سی روز روزه می شود.

چ, 05/11/1396 - 20:05

مامون برای ایجاد مقبولیت عمومی امام رضا را مجبور به پذیرش مقام ولایتعهدی کرد

استاد نصرالله حمیدی

ویژگی های شخصی حضرت رضا علیه السلام، شخصیت ملکوتی و مقام شامخ علمی آن حضرت و زهد و اخلاق و اعتقاد راسخ شیعیان به حضرت سبب شده است که در سراسر دنیای اسلام ایشان به عنوان محبوب ترین شخصیت و پیشوای دین شناخته شوند به گونه ای که نام حضرت را با صلوات و تقدیس می بردند در حالی که بیش از بیست و چند سال از سن ایشان نگذشته بود.

 

اشتراک در RSS - امام رضا علیه السلام