استاد ساعی ور مطرح کرد؛

خانواده در قرآن «قسمت سوم» (فرزند آوری)

متأسفانه بعضی انسان ها با افراط در زندگی مادّی، با افراط در لذت گرایی فردی از لذت های معنوی که در تربیت فرزند، در وجود فرزند در خانواده است، محروم شدند.

 

استاد محمد باقر ساعی ور از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به ادامه بحث در موضوع «خانواده در قرآن» پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم بعد از اینکه در قسمت های گذشته، به بیان اهمیت فرزند و فرزندآوری از نگاه آیات و روایات پرداخت، در سومین قسمت از گفتگو به بیان نکاتی برای تکمیل مباحث اشاره نمود.

 

نکته اول:

وی در اولین نکته خاطرنشان کرد: انسان در خلأ، کامل نمی شود؛ انسان در حوادث است که کامل می شود و یکی از آن حوادث مهم در زندگی انسان که تکمیلی برای رشد انسان است، «ازدواج» است.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: در ازدواج یک مرحله بالاتر می رود و زمینه پیدا می کند و مسئولیت پذیری اش افزایش می یابد. تعامل، فداکاری، ایثار، تفاهم و سایر صفاتی که در خانواده می شود آنها را رشد داد؛ در خلأ و زندگی فردی رشد نمی پذیرد.

 

وی افزود: مرحله بعدی، مرحله «فرزنددار شدن» است. خود فرزند دار شدن یک نکاتی دارد که سبب می شود انسان برخی از صفات اخلاقی اش را رشد بدهد؛ مانند شکیبایی، جوانمردی، مسئولیت پذیری، عواطف، رحیم بودن انسان اینها با فرزنددار شدن رشد پیدا می کند؛ چون انسان در حوادث رشد پیدا می کند. پس فرزنددار شدن، از یک جنبه رشد خودِ انسان است. بالا رفتن یک مرحله از مراحل انسان است.

 

نکته دوم:

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: فرزنددار شدن بعد از مرحله ازدواج، برای خانواده هم خاصیت هایی دارد؛ در نکته اول بیان شد که فرزند، تکمیلی برای شخص است؛ چه شخص پدر و چه شخص مادر؛ در نکته دوم بیان می شود که فرزنددار شدن امتیازی برای خانواده است.

 

وی در این زمینه افزود: از فرزند خانواده به لحاظ ایجاد بهداشت روانی، سلامت روحی، استحکام خانواده و صفاتی که همراه با خود فرزند می آید و در دین ما با عنوان «برکت» یاد شده است. یعنی فرزند برکت خاصی برای خانواده است.

 

استاد ساعی ور خاطرنشان کرد: فرزند، عامل نشاط و سلامت روانی والدین است؛ امید را در خانواده زیاد می کند؛ احساس دوست داشتن و دوست داشته شدن، رشد شخصیت انسان، حتی از لحاظ جسمی هم انسان با وجود فرزند زیبایی ها را بهتر درک می کند؛ با علقه ای که به فرزندش دارد؛ حتی دقتش زیادتر می شود، با علقه ای که به حساسیت های فرزندش دارد؛ یک برکت خاصی برای خود خانواده ایجاد می کند.

 

وی  اضافه نمود: در مباحث روانشناسی و جامعه شناسی این برکات ریز به ریز بررسی شده است. اینکه دین ما می گوید فرزند برای خانواده برکت است، از این نقطه نظر است. (محمد بن علي بن الحسين قال: قال أبو الحسن علیه السلام:‏ إن الله‏ إذا أراد بعبد خيرا لم‏ يمته‏ حتى‏ يريه الخلف» (شيخ حر عاملى، محمد بن حسن، وسائل الشيعة - قم، چاپ: اول، 1409 ق؛ ج ‏21؛ ص 357) اگر دقت کند، «خیر» برای دنیا و آخرتش می شود که تحت عنوان «برکت» بیان شد.

 

نکته سوم

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: بعضی شعارها پایه ای ندارند؛ یعنی ناشی شده از تبلیغات محیط و سبک زندگی غربی، سبک زندگی لذت گرایی شخصی؛ گاهی زمان ها تبلیغ تک فرزندی می شود؛ این امر سوغات غرب برای سبک زندگی است.

 

وی در بیان برخی از اثرات تک فرزندی خاطرنشان کرد:

الف: همین سبک تک فرزندی از جهات روحی و روانی سبب محبت های افراطی می شود؛

ب: سخت گیری های افراطی نسبت به فرزند؛

 ج: ایجاد محبت های افراطی و سخت گیری های افراطی می کند؛

 د: گاه به خاطر اینکه فرزند تنها است، گرایش به انزوا برای فرزند ایجاد می کند؛

 ه: گاه گرایش به بازی های رایانه ای و بازی های غیر هم نوع خودش ایجاد می کند.

و: اینها اثرات روحی روانی زیادی برای بچه ایجاد می کند و سبب تخریب روحیه بچه می شود؛ از این رو تک فرزندی آثار روحی بدی دارد.

 

نکته چهارم:

استاد محمد باقر ساعی ور اضافه نمود: بعضی ها برای این بحث های تک فرزندی یا چند فرزندی یک عذرهایی هم دارند؛ مثلا مشکلات اقتصادی، مشکلات عدم رسیدگی، بعضا شاغل بودن والدین و از این مواردی که در خانواده ها مطرح می شود.

 

وی افزود: ما باید اول بحث ارزش فرزند را بررسی کنیم؛ اینکه مشکلات جامعه ما نسبت به این ارزش چه مقدار قابلیت دارد، بحث تزاحم است؛ بعضی زمان ها انسان عوض اینکه بحث تزاحم بکند، بحث تعارض می کند؛

 

وی اضافه نمود: این بحث ها نباید با هم مخلوط شود؛ ما باید اهمیت و ارزش فرزند در خانواده و برکات فرزند برای خانواده را بررسی و بیان کنیم؛ البته مشکلات اجتماعی هم باید در این زمینه بررسی شود؛ ولی به بهانه مشکلات اجتماعی نباید از بحث برکت بودن فرزند غفلت کنیم و به گونه ای وانمود کنیم که اصلا بحث جا ندارد.

 

نکته پنجم

استاد ساعی ور خاطرنشان کرد: ارزش مادر بودن، ارزش پدر بودن، ارزش اینکه یک فرزند صالحی را به جامعه تقدیم کنیم، از مدرک داشتن، از عنوان داشتن، از شغل داشتن زیادتر است.

 

وی افزود: نمی خواهم بگویم نباید خانم ها شاغل باشند، این حرف درستی نیست؛ ممکن است شغل هایی باشند که مخصوص خانم ها است و غیر از آنها کسی نمی تواند آن را انجام بدهد؛

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: شاغل بودن خانم در اسلام طرد شده نیست؛ اما بحث اولویت است؛ آیا مادر بودن اولویت دارد یا شاغل بودن؟ مادر بودنِ یک خانم یک مسئولیت اصیلی است که هم نشاط خانواده بر پایه آن است و هم تربیت ولد صالح بر پایه آن است و این اهمیت نشان دادن به مادر شدن و مادر بودن را در اولویت سوم و چهارم قرار دادن، این سبک زندگی اسلامی نیست و الا بحث شاغل بودن و مدرک تحصیلی داشتن، همه اینها باید برای خودش باشد ولی با اولویت بندی که انسان برای بحث مادر بودن در خودش ایجاد می کند.

 

نکته ششم:

استاد ساعی ور خاطرنشان کرد: در زندگی ما انسان ها بعضا چشممان به لذت های حیوانی و مادی است. دین اسلام به ما یک گستره ای از جنت ها را مطرح کرده و به ما نمی گوید لذت های مادی را محروم شویم، بلکه به ما می گوید از لذت های روحی و معنوی هم حظ ببر؛ خودِ فرزند یکی از لذت های معنوی و روحی زندگی است. یکی از برکت های روحی و آرامش دهنده زندگی است.

 

وی افزود: متأسفانه بعضی انسان ها با افراط در زندگی مادّی، با افراط در لذت گرایی فردی از لذت های معنوی که در تربیت فرزند، در وجود فرزند در خانواده است، محروم شدند.

لینک قسمت قبلی مصاحبه: https://www.neshasteasatid.com/node/5855/

/270/260/21/

 

 

 

د, 11/13/1399 - 15:51