در دیدار اعضای اتاق فکر و دبیرخانه؛

تقدیر آیت الله العظمی مظاهری از فعالیتهای نشست دوره ای اساتید/ مجموعه شما عزیزان برای بقای حوزه است

الحمدلله خوب عمل کردید، عالی و بهتر از این ممکن نبوده است. مجموعه شما عزیزان برای بقای حوزه است و برای این کار از نظر علمی، اجتماعی و سیاسی خوب عمل کردید.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، اعضای اتاق فکر و دبیرخانه نشست دوره ای اساتید پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) با حضور در بیت آیت الله العظمی مظاهری در اصفهان، با این مرجع تقلید دیدار و گفتگو کردند.

 

متن بیانات معظم له در این دیدار به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

خدا را شکر می کنم خدمت شما عزیزان رسیدم جلسه جلسه مقدسی است، جلسه نخبگان. اول چیزی که باید به عنوان تشکر به همه شما عرض کنم و همچنین افرادی که تشریف ندارند این هست که الحمدلله خوب عمل کردید، عالی و بهتر از این ممکن نبوده است. مجموعه شما عزیزان برای بقای حوزه است و برای این کار هم از نظر علمی، اجتماعی، سیاسی، خوب عمل کردید. باید همه از شما عزیزان تشکر کنیم. الحمدلله این جلسه سالیانه شما هم خیلی خوب بوده است. هم سخنگو خوب حرف زده است هم خوب جلسه متانتش رو حفظ کرده است. بالاخره یک جلسه ای بوده است که در شان شما عزیزان هست و الحمدلله این چند ساله خیلی کار شده و اگر بگوییم که بقای حوزه مرهون شما عزیزان هست اشتباه نکردیم لذا این تشکل تشکل مقدسی است و من یقین دارم حضرت ولی عصر علیه السلام نظر لطف بر روی این جلسه شما دارد، راهنمایی های غیر مستقیم راجع به جلسه شما داشته اند و حتما دارند و این طور عمل شدن و عمل کردن، باید یک دست غیبی روی کار باشد و من از همین جهت هم خیلی خوشحالم که این روش شما منش شما رفتار شما جلسات شما دلیل بر این هست که الحمدلله هدف را دارید دنبال  می کنید و خیلی کار کردید، خیلی کار شده است از این جهت یقین داشته باشید همه شما که دست عنایت امام زمان روحی فداه روی جلسه شما است این مطلب اول من که به عنوان تشکر از همه شما تشکر می کنم.

 

حرف دوم من این که همه شما خیلی باید مواظب باشید یک دفعه اختلاف در آن نیفتد من از این خیلی ترس دارم خیلی واهمه دارم و این را در جلسات شما از مراجع بزرگوار در جلسات نشست شما روی آن خیلی کار بکنید آن اتحادی که سال های اول و دوم بود آن اتحاد نمی گویم ضربه خورده است اما من می ترسم ضربه بخورد یعنی زمینه برای ضربه خوردن این اتحاد پیدا شده است و این را خیلی روی آن پافشاری کنید خیلی. همه شما از نظر سیاسی فهمیده هستید از نظر علمی نخبه هستید از نظر اجتماعی وارد هستید این ترس مرا مبدل کنید به امید البته کار داره البته خون جگر می خواد البته ناز کشیدن می خواد این هم مطلب دوم که من یک واهمه دارم در این که در این تشکل مقدس اختلاف بیفتد و اگر اختلاف بیفتد دیگر خواه ناخواه وقتی شد دو، دیگر این امتیازهایی که فرمودید از بین می رود مبدل به یک چیز دیگر می شود مبدل به سیاست بازی می شود و آن متانت و فعالیت موثر از بین می رود این نگویید نه نگویید نمی شود بنشینید در مجالستان ببینید شده است و می شود و ضرر دارد و خیلی ضرر دارد و الحمدلله شماها که موسس هستید و الان گرداننده هستید همه شما هم از بزرگان حوزه هستید و فکر شما هم خوب هست امیدواریم که با این فکر مقدس شما این واهمه من از بین برود.

 

مسأله سوم این استقلال حوزه است این را هم من در مخاطره می بینم، خیلی از بزرگان در وقت مرگشان گریه می کردند برای حوزه و استقلال حوزه از استاد عزیز ما حضرت آیت الله العظمی بروجردی و هم از حضرت آیت الله آقای گلپایگانی هم از مرحوم موسس حوزه مرحوم آشیخ، اینها همه و همه واهمه داشتند این استقلال ضربه بخورد و من تقاضا دارم از همه شما روی این مطلب هم خیلی اهمیت بدهید البته الحمدلله همین طور است من بارها به شما عزیزان پیام دادم آقا وابستگی نه، تقابل هم نه، خوب اتفاقا این روش شما بوده است و شما را شجره طیبه قرآن کرده است «اصلها ثابت و فرعها فی السماء» من تصدیق می کنم و این روش شما بوده است نه وابستگی و نه تقابل، به واسطه این روش شما باید این استقلال حوزه را تا می توانید به آن اهمیت بدهید همه شما می دانید حرف موثر است، شماها کارتان را بکنید تاثیرش را خدا باید بدهد لطفش را واسطه فیض باید بکند. یعنی آقا امام زمان کارش را هم شما باید بکنید العیاذ بالله حالا نشد اما شما کارتان را کردید اینها در تاریخ نوشته می شود اینها برای این مجموعه شما افتخار می شود حتما در تاریخ می نویسند که این مجموعه برای چه بوده است و این افتخاری می شود از برای این جمع هزار نفری که نظیر شماها هستند همین طور که عرض کردم تشکل تشکل مقدسی است خود شما مثل کسی که در آب هست یا سیراب هست توجه ندارد خود شما هم این جوری هستید الحمدلله آن مقام تواضع و اخلاق شما هم اقتضا می کند چنین باشید اما آنهایی که خارج نشستند و دارند می بینند قضایا را می بینند که این کار شما تاریخ نویسی می شود، عالی می شود، موثر می شود، این هم مطلب سوم  و خیلی مطلب مهمی است از نظر من، از نظر مراجع بزرگ از نظر موسس های حوزه نظیر مرحوم آشیخ و مرحوم بروجردی بزرگ است.

 

نکته چهارم افت علم است. الان در حوزه ها و این افت علم یعنی اصلا شجره طیبه قرآن را ریشه کن کردن، آن فقه سنتی به قول حضرت امام این فقه جواهری در حوزه خودش یا مقدماتش نباشد این دیگر حوزه نیست حالا شما فرض کنید به جای صد هزار یه میلیون هر چه زیادتر بشود بیشتر ضربه می خورد و من الان می بینم که حوزه ها از نظر علمی افت کرده است حوزه ها فراوان هست اما آنها جزئند و بر روی آنها حساب نمی شود یکی مشهد و یکی اصفهان و ام الحوزات قم، هر سه را من می بینم افت علم دارند ادیب خوب الان یا نیست یا خیلی کم هست، فقیه در مخاطره عجیبی واقع شده است. فقاهت که بچه بازی نیست من یادم نمی رود بعضی اوقات آقای داماد  لطف خاصی به من داشتند علاوه بر اینکه شاگرد استاد بودیم رفیق بودیم به من می گفت فلانی، فقه مشکل هست. بعضی اوقات به من می گفتند  بر روی این مسأله هفت ساعت کار کردم این می شود فقیه حالا استاد می آید یک شرح فرائدی می بیند همان شرح را هم می خواهد که معنا کند برای این طلبه ها. آن وقت هم نمی داند که فرائد یعنی چه، دایرة المعارف اصول یعنی چه.

 

یک دفعه حضرت امام می گفتند که به تجربه برای من هم اثبات شده هر چه بعد از شیخ گفته شده است یک جایی از فرائد هست و انصافا این جور هست. خوب این مکاسب یک دائرة المعارف فقه هست یک معاملات که نیست یک دایرة المعارف فقه است و ما فرائد و مکاسب رو نابودش کردیم هم اصفهان و هم قم و هم مشهد اصلا اینکه همه فرائد باید خونده بشه چه کسی گفته است یعنی چه اصلا فرائد و مکاسب دو تا کتابهای قدیمی هست حالا باید برود در کتابخانه ها خود ما باید بنشینیم کتاب درست کنیم خوب این اصل حرف خوبی است. اما خودمان بنشینیم یعنی شماها نه چهار تا کسی که اصلا نمی داند فرائد و مکاسب چیست بخواهد روی فرائد و مکاسب کتاب بنویسد کتاب درسی و من می بینم افت علم در حوزه ها با کمال تاسف قم با اون سر و صدای مقدسش این افت علم را دارد. فقه جواهری، فقه سنتی فقه روایی کم پیدا می شود. ما از شما خیلی باید تشکر کنیم خوب شما هم نخبه هستید هم با سواد هستید توانسته اید حوزه را تا اینجا بیاورید اما در مقابلش هم موانع خیلی موانع بزرگی هست برای شماها البته نمی خواهیم یک دفعه درست بشویم می خواهیم مثل شماها که فکرتان فکر مقدسی هست روی این خیلی حساب بکنیم. چه باید کرد؟ خوب جدا اگر بخواهید بدون تنش اگر ایجاد تنش بشود بازنده شما هستید بدون تنش اما یک کار اساسی برای این افت علم در حوزه ها.

 

آیت الله العظمی مظاهری در پایان سخنان خود تاکید کردند: مطلب مهم و ضروری دیگر افت شدید اخلاق در حوزه های علمیه است که باید برای آن هم چاره ای اندیشیده شود. طلبه یعنی مروج اخلاق یعنی مروج تقوا، اول باید خودش اهمیت به واجبات بدهد حسابی، مخصوصا نماز، به مستحبات اهمیت بدهد اما مهم تر از این دو اجتناب از گناه است. من وقتی مدرسه حجتیه بودم قبل از اذان صبح کم بود چراغ اتاقی تاریک باشد بعدا همه اینها می آمدند حرم نماز جماعت و بعد زیارت و قرآن و تا موقع کارشان می آمدند مدرسه، این اخلاق الان در حوزه ها نیست، یک چیزهایی درست شده است، درست کردیم خوب است الحمدلله این را باید شکر کنیم اما آن اخلاقی که راستی درخت رذالت را بکند درخت فضیلت غرس بکند این شجره طیبه قرآن را میوه دار کند هم خود او از میوه استفاده کند هم دیگران، این شجره ضربه خورده است. لذا از همه شما تقاضا دارم روی این اخلاق، تهذیب نفس خیلی باید کار کنید البته می دانم می کنید من از شماها راضی هستم به اندازه قابلیتم به شماها دعا می کنم هم راضی هستم هم دعا می کنم دیگر بیش از این مزاحم شما نشوم و امیدوارم که ان شاءالله آقا امام زمان نظر لطف خاصی به همه شما داشته باشند هم در کارهای فردی شما هم در کارهای اجتماعی شما مخصوصا این نشست شما این کار حوزوی شما روز به روز تقویت بشود ان شاءالله آقا امام زمان به عنوان مصداق شجره طیبه قرآن از شما بپذیرد. دعا مال ما، همت مال شما عزیزان، لطف مال آقا امام زمان ان شاءالله خدا عنایت بفرماید. والسلام علیکم و رحمة الله برکاته./260/20/20

 

پ, 02/03/1394 - 20:06

دیدگاه‌ها

Comment: 
خداوند به شما وحضرت ایه الله مظاهری عمر با عزت عنایت فرماید بسیار فرمایشات کلیدی واساسی فرمودند حقیر هم بعنوان یک طلبه کوچک روی مسایل اخلاقی تاکید دارم واقعا این رکن اساسی در حوزه بسیار کمرنگ شده بلکه افول کرده واگر فکری اساسی وفوری در این رابطه صورت نگیرد حوزه ضربه بسیار بزرکی خواهد خورد خدا نگهدارتان باد

Comment: 
تشکر از اطلاع رسانی خوبی شما از خداوند عالم طول عمر برای حضرت آیت الله العظمی مظاهر خواستارم و امیدوارم همگی شما دوستان در زیر سایه حضرت بقیه الله محفوظ باشید، امام زمان از شما راضی باشد.

دیدگاه جدیدی بگذارید