استاد رجایی موسوی:

سر سفره رسائل و مکاسب شیخ انصاری همه چیز حاضر است

اگر کسی بخواهد قوی شود که الان نیاز ما به طلبه های فاضل و درس خوانده هم زیاد است راهش این است که این بحث ها را درست حلاجی کند و از ابتدا تا انتهای این مطالب را بخواند.

 

استاد سید حسین رجایی موسوی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: نظر بنده در مورد کتاب های رسائل و مکاسب و کفایه این است که تا می شود این کتاب ها را من البدو الی الختم بخوانند و بحث کنند برای این که بنیه طلاب قوی شود و در حال حاضر متاسفانه به گونه ای شده است که طلاب به مدرک گرایی و نمره گرفتن سوق پیدا کردند اما مشکل فقط این نیست مشغولیت های فضای مجازی هم در این رابطه مزید بر علت شده است و ذهن آنها را پراکنده می کند و مسایل دیگری نیز وجود دارد که فکر طلبه ها را از جهت معنوی و مادی مشغول می کند و الا اگر کسی بخواهد قوی شود که الان نیاز ما به طلبه های فاضل و درس خوانده هم زیاد است راهش این است که این بحث ها را درست حلاجی کند و از ابتدا تا انتهای این مطالب را بخواند.

 

وی افزود: در حال حاضر هم هر چه وجود دارد سر سفره مکاسب و رسائل شیخ انصاری است، کتاب های دیگر ایشان مثل طهارت و صلوة هم جای خود را دارد، محدوده های فعلی گاهی اوقات با تعطیلی هایی که وجود دارد به انتهاء نمی رسد و نکته دیگری که در این باب وجود دارد این است که ابتدای محدوده ها اول یک بحث نیست اول بحث مربوط به سال گذشته بوده است و دنباله همان درس در سال بعد است که معمولا اواخر کتاب ها خوانده نمی شود. اگر بشود تمام مسائل کتاب رسائل که قابل استفاده و محل بحث است و مکاسب هم به همین شکل مطالعه شود نتایج مطلوب تری دارد.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: بزرگان هم بر سودمندی این کتب اتفاق نظر دارند و الان هم که ما مراجعه می کنیم می بینیم این کتاب ها بسیار قابل استفاده هستند، اگر در کنار این مطالب، مطالب دیگری هم گفته شود مفید است اما این کتاب ها بسیار قوی هستند یعنی مطالبی که در رسائل و مکاسب است بسیار سودمند است. کتاب های دیگری که می خواهد بیاید مثل تقریرات فوائد الاصول و کفایه هم همین طور است یعنی اگر تقریرات بعدی علما را مشاهده کنیم همه همان تقریرات را مطرح می کنند و اگر کتاب رسائل به درستی حلاجی نشده باشد دوباره دچار همین مشکلات می شویم.

 

وی اضافه کرد: بنده یادم است که حضرت آیت الله وحید خراسانی در درس خارجشان یک روز کامل را به توضیح رسائل و مکاسب اختصاص می دادند برگشت این مطلب به این است که اگر مطالب سودمند و کاربردی این کتب جمع آوری شود بسیار سودمند است. اساتید می توانند برای بهتر شدن آموزش مطالب را به صورت نموداری و چارت بندی شده ارائه دهند که مطلب از کجا به کجا خواهد رفت گاهی اوقات تا مطلبی که نموداری شده از جهت متن به سرانجام رسد چندین صفحه باید پیش رفت اما دسته بندی مطالب سبب بهتر شدن آموزش می شود کتاب کفایه دسته بندی های ساده تری هم در این رابطه دارد البته دسته بندی مطالب نیاز به اساتید استخوان خرد کرده دارد و کار ساده ای نیست.

 

وی در انتهای سخنانش اظهار داشت: نکته بسیار مهم در روند آموزشی حوزه این است که بتوانیم شاگردان را بر سر ذوق و علاقه آوریم برنامه ای که گذاشته اند که حتما باید شاگردان سر کلاس بروند و الا از آنها امتحان نمی گیرند دچار تخطی های زیادی شده است اگر اساتید ارتباط بیشتری با طلاب داشته باشند و شماره آنها را داشته باشند که از آنها خبر بگیرند که چه مشکلاتی دارند که کلاس نمی آیند وضعیت به مراتب بهتر خواهد شد./20/22/260

 

کلیدواژه:

د, 05/01/1397 - 21:58

دیدگاه جدیدی بگذارید