استاد حسینی:

لزوم حفظ امتیازات و ویژگی های حوزه های علمیه

مرکز مدیریت حوزه های علمیه باید از اساتید مجرب استفاده کندتا جو علمی مدارس عوض شود و بدین وسیله نَفَس جدیدی را به حوزه های علمیه بدمد

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره‌ای اساتید استاد سید قاسم حسینی خراسانی در اجلاسیه عمومی نشست دوره ای اساتید با عرض تسلیت به مناسبت ایام اربعین حسینی بیان داشت: حوزه های علمیه از قدیم الأیام دارای امتیازات و ویژگی هایی بوده اند که این امتیازات و ویژگی ها حوزه های علمیه را از سایر مراکز علمی متمایز می کرده است. حوزه های علمیه باید به داشتن چنین ویژگی هایی افتخار کنند.

 

عضو هیأت مشورتی نشست دوره‌ای اساتید ادامه داد: بحث بنده در مورد مشکلاتی است که هر روزه در حوزه های علمیه با آن مواجه هستیم. اگر این مشکلات برطرف نشود عظمت و شوکت حوزه های علمیه به خطر می افتد و واقعا باید به این مشکلات رسیدگی شود. شما اساتید محترم در درس های رسائل، مکاسب، کفایه و خارج فقه و اصول مشاهده می کنید که در خیلی از موارد طلابی که در درس شما شرکت می کنند اصلا به این بلوغ نرسیده اند که این دروس را هضم کنند، از درس ها لذت نمی برند و درس برایشان خسته کننده است.

 

این استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: خروجی مدارس تحت پوشش مرکز مدیریت اصلا رضایت بخش نیست. طلاب در ادبیات خیلی ضعیف هستند و در منظق، فقه و اصول نیز قابل قبول نیستند، نمی گویم که طلبه قوی نداریم اما در مقطع زمانی ما، طلاب قوی در اقلیت هستند. بنده از سال 1365 سابقه تدریس در حوزه را دارم؛ حدود بیست و دو سال سابقه تدریس در حوزه را دارم؛ در مدارس مقدمات تدریس کرده ام و در خیلی از مراکز تخصصی تجربه تدریس داشته ام و کاملا نسبت به اوضاع مدارس اشراف دارم. قبل از آغاز این سال تحصیلی از سیصد نفر از طلاب مصاحبه علمی گرفتم اما نتوانستم حتی یک نفر را به عنوان طلبه عالی معرفی کنم، این مسیر خوبی نیست. باید دید عیب کار در کجاست، من نمی گویم که انگیزه طلاب مثل طلاب قدیم است اما واقعا هم نمی توان گفت که این طلاب انگیزه ندارند، طلابی که دبیرستان و دانشگاه را به عشق حوزه رها کرده اند، بی انگیزه نیستند. واقعا نمی شود گفت که این طلاب انگیزه ندارند، خیلی از اینها معدل های بالا دارند و آزمون شفاهی و کتبی حوزه را هم پشت سر گذرانده اند اما وضعیت علمی مطلوبی ندارند.

 

استاد سطوح عالی و خارج حوزه علمیه گفت: مشکلات آموزشی در مورد طلاب شهرستانی به شدت غوغا می کند. به عنوان مثال برخی از طلاب می گویند که ما در شهرستان استاد مغنی خوبی نداشتیم و کسی این درس را برای ما تدریس می کرد که خودش هم متوجه مطالب این کتاب نمی شد. مرکز مدیریت برای تأمین اساتید مسلط و قوی در شهرستان ها چه تدبیر و برنامه ای داشته و دارد. حتی در مدارس حوزه علمیه قم هم این گونه نیست که چنین مشکلی وجود نداشته باشد. در سال های اخیر کم دیده می شود که استادی چندین سال دروس مقدمات را تدریس کند بلکه با تجربه تدریس بسیار کم، شروع به تدریس رسائل و مکاسب می کنند.

 

استاد حوزه علمیه ادامه داد:  طلبه ای که استاد قوی نداشته باشد؛ نسبت به ادبیات دید خوبی ندارد. تدریس غیر عالمانه و بدون نشاط اساتید مطمئنا بر روی طلاب هم تأثیر می گذارد. مرکز مدیریت حوزه های علمیه باید از اساتید مجرب استفاده کندتا جو علمی مدارس عوض شود و بدین وسیله نَفَس جدیدی را به حوزه های علمیه بدمد.

 

عضو اتاق فکر نشست دوره‌ای اساتید بیان داشت: متأسفانه در حال حاضر بسیاری از طلبه هایی که شروع به خواندن رسائل و مکاسب می کنند، هنوز شیوه صحیح درس خواندن را نیاموخته اند. فکر می کنند که درس خواندن یعنی اینکه کتابی را بردارند و با چند شرح فارسی و عربی آن کتاب را بیاموزند. طلبه باید خودش عبارت را بفهمد و پس از این مرحله در صورت تمایل برای آزمایش صحت فهمش به شروح فارسی و عربی مراجعه کند.

 

ابن استاد حوزه ادامه داد: باید برای کاربردی کردن دروس تلاش کرد، اساتید باید برای تدریس وقت بگذارند و با دقت مطالعه کنند وگرنه طلبه بعدا مشکل پیدا خواهد کرد. باید در مدارس با سوالات مختلف طلاب را با مطالب علمی کتاب ها درگیر کنیم و برای آنها دغدغه درست کنیم که بتوانند این مطالب را حل کنند. باید طلاب را به گونه ای بار بیاوریم که وقتی وارد رسائل می شوند، درس را متوجه شوند.

 

استاد حسینی خراسانی در انتهای سخنانش خاطرنشان کرد: حضور و غیاب فایده زیادی ندارد، طلبه یک روز می آید و یک روز نمی آید، وقتی طلبه می بیند که روزی هم که در کلاس حاضر شده است، چیزی متوجه نمی شود؛ دیگر در کلاس حاضر نمی شود و حضور فیزیکی طلبه در سر کلاس ها هم به تنهایی فایده ای ندارد. در این رابطه مشکلات دیگری هم وجود دارد از جمله این که حجم کتاب ها با زمانی که برای تدریس آنها تعیین کرده اند؛ جور در نمی آید. از مشکلات مالی طلاب هم نباید غافل بود، طلبه ای که درآمد دیگری غیر از شهریه ندارد با مشکلات زیادی مواجه می شود. این مشکل برای اساتید هم وجود دارد. مرکز مدیریت باید به دنبال اساتید مسلط را بگردد و آنها را از لحاظ مالی به خوبی تأمین کند و برای تدریس به مدارس بفرستد.

 

 

چ, 07/17/1398 - 23:49