آیت الله العظمی سبحانی:

یکی از راه های کشف از واقع داشتن صفای نفس است

نباید در خانقاه به دنبال کشف باشیم، کشف همین صفای باطنی است

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حضرت آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید امروز در درس خارج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به آیاتی از قرآن کریم  بر لزوم تقویت صفای باطنی تأکید کرد.

 

ایشان افزودند: صفای نفس می تواند چیزهایی را نشان دهد که انسان با این چشم و گوش نمی تواند ببیند و بشنود. ابزار شناخت همین حواس انسان و عقل است ولی یک مرحله دیگری هم وجود دارد به نام مرحله کشف، کشف همان صفای نفس و پاکی است، نباید در خانقاه به دنبال کشف باشیم که این بدعت است. انسانی که رذایل را بشوید و با فضایل خود را زینت ببخشد، کم کم در خودش نوعی حالت وارستگی کشف می کند، گاهی اصواتی را می شنود و گاهی صوری را می بیند به شرط اینکه با دیگران در مورد آن صحبت نکند.

 

حضرت آیت الله سبحانی اظهار داشت: عارف واقعی با تعبد و شب زنده داری صفایی پیدا می کند که می تواند خیلی از چیزهایی را ببیند. خداوند می فرماید: «أَلْهَاکُمُ التَّکَاثُرُ حَتَّى‏ زُرْتُمُ الْمَقَابِرَ کَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ ثُمَّ کَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ» گاهی از اوقات ممکن است انسان صداهای بزرخی را بشنود، تمام اینها بستگی به صفای نفس دارد. کسی که هیچ نوع حسدی در او نباشد و خیرخواه مردم باشد و شب زنده داری داشته باشد، می تواند به این مقام برسد./250/260/32

چ, 10/11/1398 - 13:11