استاد فلاح مبارکه مطرح کرد؛

حضرت زهرا و تأکید بر انتخاب الهی خلیفه بعد از رسول اکرم

فاطمه سلام الله علیها مانند یک رهبر مقتدر اجتماعی و سیاسی، وظایف و مسئولیت ها را بر حسب توانایی افراد و به تناسب استعدادها و موهبت های الهی که خدا نسبت به افراد و اشخاص داده است، تقسیم کردند.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید استاد فلاح مبارکه با بیان مقدمه ای، موقعیت زمانی سقیفه را توضیح داد که امیرالمومنین علیه السلام به همراه عدّه ای از صحابه مشغول غسل و کفن نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بودند و در ادامه به نقش بی نظیر سیاسی_مذهبی خانم حضرت زهرا سلام الله علیها پرداخت و با اشاره به دفاع ایشان از دین، امامت و ولایت، افزود: این دفاع در آنجا بیشتر جلوه می کند که غصب فدک اتفاق افتاد.

 

وی افزود: در اینجا اولین شخصیت مذهبی_سیاسی که به دفاع از حضرت امیر پرداخت، وجود مبارک ایشان بود که با سلاح خطبه و اشک، به مقابله با غاصبان حق امیر المومنین علیه السلام پرداختند. این اشک در مدینه پیچید و این صدا با قلب مؤمنان ارتباط برقرار کرد. گویی حضرت می خواست با زبان و گریه مردم را متوجه حقّ مغصوب وجود مقدس علی علیه السلام نماید .

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: خطبه های جهادی حضرت زهرا سلام الله علیها و گریه ایشان در نفوس مردم اثری عمیق بخشید، ذهن ها را از پرسش های گوناگون آکنده ساخت. پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله مکرر مردم را به دوستی و محبت به حضرت زهرا سفارش می کردند و آنها را از غضبناک کردن ایشان بر حذر می داشت. پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم بارها فرموده بود: «إن الله یغضب لغضب فاطمه و یرضی لرضاها» و «من آذاها فقد آذانی و من آذانی فقد آذی الله».

 

استاد فلاح مبارکه گفت: حضرت زهرا سلام الله علیها وقتی می بینند که دین و احکام اسلامی تحریف و خلافت غصب شده است، خمار بر سر می نهند و جلباب می پوشند و در میان گروهی از زنان به سمت مسجد به راه می افتند، با قدم هایی که شبیه پدر بزرگوارشان بوده است.

 

وی اضافه کرد: دختر گرانقدر رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در میان گروهی از مهاجران و انصار بر ابوبکر وارد شد، پرده ای میان او و مردم آویخته شد، ومجلس مهیا گردید. حضرت یک صدا آهی از دل سوخته کشید که به دنبال آن صدای گریه فضای مسجد را پر کرد. ایشان بعد از آن که با گریه قلبها را آماده و نرم ساخت، خطبه تاریخی و غرّاء خود را آغاز کردند.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: ایشان بعد از حمد وثنای الهی و درود بر محمد صلی الله علیه و آله به موارد مهمی اشاره کردند. ابتدا بر اهمیت امامت و ولایت تأکید داشتند. فاطمه سلام الله علیها مانند یک رهبر مقتدر اجتماعی و سیاسی، وظایف و مسئولیت ها را بر حسب توانایی افراد و به تناسب استعدادها و موهبت های الهی که خدا نسبت به افراد و اشخاص داده است، تقسیم کردند.

 

استاد فلاح مبارکه بیان داشت: حضرت زهرا سلام الله علیها در خطبه فدکیه می فرماید:«اَنْتُمْ عِبادَ اللَّهِ نُصُبُ اَمْرِهِ وَ نَهْیِهِ، وَ حَمَلَةُ دینِهِ وَ وَحْیِهِ، وَ اُمَناءُ اللَّهِ عَلى اَنْفُسِکُمْ، وَ بُلَغاؤُهُ اِلَى الْاُمَمِ، زَعیمُ حَقٍّ لَهُ»؛ شما _ اى بندگان خدا! _  پرچمداران امر و نهى او، و حاملان دین و وحى او، و امین‌هاى خدا بر یکدیگر، و مبلّغان او بسوى امّت‌ها هستید.» (احمد بن علی طبرسی، الاحتجاج، مشهد، مرتضی، 1403 ق، ص 99)

 

استاد فلاح مبارکه در تبیین این جمله می گویند: حضرت زهرا سلام الله علیها می فرماید: امّت در رابطه با دین الهی و در جامعه اسلامی چهار وظیفه دارد: 1. قبول امر و نهی خدا و تحقق بخشیدن به آنها در وجود خود؛ 2. مسئول بودن در قبال حفظ دین و وحی خداوند؛ 3. امین بر نفوس یکدیگر بودن؛ 4. تبلیغ دین. وقتی به این وظایف نگاه می کنیم، اسم و دستوری از انتخاب خلیفه توسط مردم نیست و مردم کار اشتباهی کردند.

 

وی افزود: جالب است که حضرت در خطبه ای دیگر در بین زنان گفتند: «لا هلم و استمع، و ما عشت اراک الدهر عجبا، «و ان تعجب فعجب قولهم» ( سوره ي رعد، آيه ي 5 ). ليت شعري؟ الي ايّ سناد استندوا؟ و علي اي عماد اعتمدوا؟ و بايّ عروة تمسکوا؟ و علي ايه ذريه اقدموا و احتنکوا؟ «لبئس المولي و لبئس العشير»  (سوره ي حج، آيه ي 13) . «و بئس للظالمين بدلا»  (سوره ي کهف، آيه 50 ). استبدلوا والله الذنابي بالقوادم، و العجز بالکاهل، فرغما لمعاطس قوم يحسبون انهم يحسنون صنعا، «الا انهم هم المفسدون و لکن لا يشعرون» ( سوره ي بقره، آيه ي 12).و يحهم! «افمن يهدي الي الحق احق ان يتبع ام من لا يهدي الا ان يهدي فما لکم کيف تحکمون»(سوره يونس، آيه 35).

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: هان! اينک به هوش باشيد و بياييد و بشنويد! راستي را که روزگار چه شگفتي ها به تو نشان مي دهد! اگر از شگفتي هاي روزگار شگفت زده شوي، بافته هاي اينان شگفت آورتر است! کاش مي دانستم که مردان شما با اين کارشان به چه ستون استواري تکيه کردند؟ و چه پناهگاهي براي خويش جستند؟ به کدامين ريسمان گسست ناپذير هدايت چنگ زدند؟ و کدام پايگاه استوار را براي خويش برگزيدند؟ بر کدامين خاندان پيشي جستند؟ و به چه کساني چيرگي يافتند؟ و به چه اميدي اين همه ستم و بيداد مرتکب شدند؟ و چگونه حقوق خدا، پيامبر، حقوق، آزادي و حرمت بندگان او را پايمال ساختند؟ آنان عجب دوست و سررشته بدي را برگزيدند! و بيدادگران در چه بد قرارگاهي خواهند بود و به بد ره آورد و نتايجي دست خواهند يافت!

 

وی در ادامه بیان این قسمت از سخنان حضرت زهرا سلام الله علیها افزود: به خدا سوگند که مردان شما به جاي بال ها و شاهپرها، کرک ها و پرهاي کوچک و ناتوان را برگزيدند و دم را بر سر و مغز، و پشت را بر سينه و قلب ترجيح دادند. پس نکبت و نفرين بر جامعه اي که عبث و بيهوده مي پندارند که با اين شيوه زشت و ظالمانه، نيک و شايسته عمل مي کنند اما به هوش باشيد که آنان همان تبهکارانند ولي خود درنمي يابند. واي بر آنان! آيا آن کس که به حق، عدالت و سرچشمه آن راه يافته است، براي پيروي شايسته تر است يا آن کس که راه نيافته و خود نيازمند هدايت است؟ کدام يک؟ شما را چه شده است؟ چگونه داوري مي کنيد؟

 

استاد فلاح مبارکه بیان داشت: حضرت می خواهد بفرماید انتخاب خلیفه به دست آنها نباید باشد بلکه به دست خداست. در آیه 68 سوره قصص می بینیم که خداوند می فرماید: «وَ رَبُّكَ يَخْلُقُ ما يَشاءُ وَ يَخْتارُ ما كانَ لَهُمُ الْخِيَرَةُ سُبْحانَ اللَّهِ وَ تَعالى‏ عَمَّا يُشْرِكُونَ». و پروردگار تو هر چه بخواهد خلق مى‏كند و مى‏گزيند، ايشان اختيارى ندارند خدا منزه است و برتر از شركى است كه به وى مى‏ورزند.

جالب است که خود آنها هم به خوبی می دانستند که انتخاب خلیفه اول، انتخاب خوبی نبود. خلیفه دوم بعد از خلافت خود گفت: «کانَ بَیعَةُ أَبِی بَکرٍ فَلْتَةً وَ غَفْلَةً وَقَانا الله‏ شَرها؛ بیعت با ابوبکر یک لغزش و غفلت بود که خداوند [مسلمانان را] از شر آن نگاه داشت». (صحیح ابن حبان، ج۲، ص۱۵۸؛ شرح نهج‌البلاغه ابن‌ابی‌الحدید، ج۲، ص۲۶؛ ج۱۱، ص۱۳؛ عمر‌بن‌الخطاب، ص۳۵۸؛ لسان‌العرب المحیط، ج۲، ص۶۷.) یا خلیفه دوم در جای دیگر می گوید: «آگاه باشید هر کس برای بار دیگر مثل آن را انجام دهد ، او را بکشید.»

 

وی افزود: عده ای از مردم سه ساحت برای پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بر می شمردند: ساحت فردی، ساحت حکومتی و ساحت وحی و معنویت. عصمت را در ساحت وحی می پذیرفتند اما_ به غلط_ نسبت به ساحت خلافت و حاکمیت برای خویش حق رای قائل بودند و اینگونه می اندیشیدند که می توانند خلاف رأی پیامبر صلی الله علیه و آله نظر داده و عمل کنند.

 

استاد فلاح مبارکه در پایان سخنانش افزود: عموم مردم طبیعتاً، طینتی پاک دارند. عوام مردم با فطرت پاکی که دارند دنبال پاکی هستند. این خواص هستند که حرکت مردم را جهت می دهند. «الناس علی دین ملوکهم» آیت الله مصباح یزدی در کتاب «آذرخشی دیگر از آسمان کربلا» این قضیه را توضیح می دهند. مردم با تهدید و تطمیع، افکارشان ساخته می شود و این خواص هستند که افکار عموم مردم را مدیریت کرده، جهت می دهند./270/260/21

چ, 11/09/1398 - 10:40