استاد فلاح مبارکه مطرح کرد؛

وظیفه خطیر روحانیت پس از انقلاب اسلامی

بی طرف بودن روحانیت در مسائل چالشی اساسی موجب نمی شود که دشمن روحانیت و دشمن دین هم بی طرف و ساکت بماند «من نام لم ینام عنه».

 

استاد حسین فلاح مبارکه در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: لازم است چند نکته در مورد وظیفه روحانیت محترم و طلاب عزیز و بزرگوار در رابطه با حفظ اسلام و انقلاب بیان کنم (در مورد این نظامی که حاصل سال ها تلاش و زحمات ایثارگری، ایثارگران است تا به این جا رسیده است).

 

وی افزود: نکته ای که لازم است که خودم و دوستان عزیز روحانی و طلاب بزرگوار بدانند این است که قبل از هر چیز چه بخواهیم و چه نخواهیم، بین روحانیون و انقلاب اسلامی ایران نسبت ویژه ای برقرار شده است. به همین جهت باید چند مطلب را رعایت کنیم، اولین چیزی که باید رعایت کنیم این است که روحانیت معزز شیعه رهبریت دینی مردم را برعهده دارد و بعد از انقلاب اسلامی رهبریت سیاسی آنها را هم برعهده گرفته است. در این رابطه قبل از هر چیز بهتر است که بیش از گذشته به اصلاح خودمان بپردازیم. سخن امیرالمؤمنین علیه السلام هم به همین مطلب اشاره دارد: «من نصب نفسه للناس اماما، فليبدأ بتعليم‏ نفسه‏ قبل تعليم غيره و ليكن تأديبه بسيرته قبل تأديبه بلسانه‏» هر کسی می خواهد برای مردم اسوه باشد باید قبل از هر چیز خودش را تزکیه کند.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: حضرت علی علیه السلام در جای دیگری به اصحابشان می فرمایند: شما نمی توانید مانند من زندگی کنید «ولکن اعینونی بورع و اجتهاد». در نامه 45 نهج البلاغه باز هم آن حضرت به این مطلب اشاره می کنند. اولین مسئولیت و وظیفه ای که ما طلبه ها داریم این است که خودمان را اصلاح کنیم چون می خواهیم الگوی جامعه اسلامی و نظام جمهوری اسلامی باشیم.

 

وی افزود: دومین ویژگی این است که نسبت به زخارف دنیا یعنی مال و مقام دنیایی بی اعتنا باشیم و دیگر این که همواره به عنوان هدایتگر در متن جامعه حضور داشته باشیم یعنی در عین حالی که کارهای سیاسی هم به عهده ما قرار می گیرد باید به زخارف دنیا بی اعتنا باشیم. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در تاریخ 2/12/1368 در جمع طلاب فرمودند: مسأله ای که خیلی اهمیت دارد و بارها امام بزرگوارمان آن را تکرار می کردند؛ بی اعتنایی به زخارف دنیا و جلوه های آن است در این راه ما از لذت های مادی زیادی باید گذشت کنیم و خدا را شکر می کنیم که روحانیت معظم این خصوصیت را حفظ کرده است.

 

استاد فلاح مبارکه اظهار داشت: ویژگی سومی که برگرفته از تقوا است؛ آزادمنشی یک طلبه و روحانی است یک طلبه باید آزادمنش باشد و فقط به سربازی امام زمان علیه السلام بپردازد و به دین خدمت کند برای این که بتواند کجی ها و کاستی های جامعه را بفهمد، بشناسد و درک کند و در جای خودش امر به معروف و نهی از منکر داشته باشد.

 

وی اضافه کرد: چهارمین ویژگی ایجاد حالت آرامش در دل های مؤمنین است که واقعا یکی از وظایف و شئونات روحانیت ایجاد همین فضا است در این رابطه باید اثری که گاهی اوقات در جامعه حس می شود یعنی حالت یأس و ناامیدی خصوصا برای مردم انقلابی و مومن را از آنها دور کنیم. نقشه دشمن همین است که بخصوص نیروهای انقلابی یأس پیدا کنند و از انقلاب جدا شوند.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: پنجمین ویژگی این است که روحانیون باید در متن مردم باشند و تعالیم پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم را در بین مردم نشر دهند. حضرت علی علیه السلام راجع به ویژگی های پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: «طبیب دوار بطبه قد احکم مراهمه و احمی مواسمه» آن حضرت مانند پزشکی بودند که با طب خودشان در همه جا می گشتند و بیماران را درمان می کردند یعنی در متن جامعه و مردم بودند به همین جهت لازم است که ما هم «نعلا بالنعل» روش ایشان را ادامه دهیم و حالت مردمی خودمان را از دست ندهیم. این کار برای این است که بتوانیم گرفتاری های مردم را بفهمیم و حس کنیم. حداقل کاری که می توانیم در این رابطه انجام دهیم این است که همراه مردم باشیم.

 

وی خاطرنشان کرد: ششمین مورد عدم بیطرفی حوزه های علمیه در قبال حوادث جهانی است این که بی طرف باشیم و در متن جامعه و حوادث جهانی دنیا و درون کشورمان نباشیم؛ آفت بزرگی است این گونه نباشد که حس شود بی طرف هستیم، ما باید در متن جامعه باشیم چون دشمن این مطلب را می خواهد که اکثر مردم بی طرف باشند تا بتواند به هدف و نقشه های خودش برسد. رهبر معظم انقلاب در این رابطه سخن زیبایی دارند و می فرمایند: «بی طرف بودن روحانیت در مسائل چالشی اساسی موجب نمی شود که دشمن روحانیت و دشمن دین هم بی طرف و ساکت بماند «من نام لم ینام عنه»».

 

استاد فلاح مبارکه اظهار داشت: هفتمین ویژگی لزوم حمایت علما از انقلاب اسلامی است که اگر در متن جامعه باشیم می دانیم که وظیفه ما نسبت به حکومت حمایت است که حضرت امام خمینی رحمة الله علیه فرمودند: «حفظ انقلاب از اهم واجبات است». هشتمین ویژگی در مورد حفظ وحدت است که خیلی لازم است آن را حفظ کنیم چون با تشتت و تفرقه ره به جایی نمی بریم، «یدالله مع الجماعة» وقتی با هم بودیم خدا هم به ما کمک می کند.

 

وی تاکید کرد: دهمین ویژگی بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی در طول چهل سال گذشته است؛ اعم از دستاوردهای معنوی و مادی داخلی، بیان دستاوردهای جهانی و حیثیت انقلاب اسلامی بسیار مهم است. نکته دیگر در این رابطه این است که حفظ آبروی جهان اسلام، انقلاب و ایران اسلامی هم بسیار مهم است و در این راستا بررسی زمان قبل و بعد از انقلاب بسیار گره‌گشا خواهد بود.

 

این استاد حوزه علمیه قم در انتهای سخنانش بیان داشت: یازدهمین ویژگی تبیین اندیشه های ناب اسلامی است که در این رابطه باید اسلام ناب محمدی را به صورت کامل بیان کنیم و تفاوت آن را با اسلام التقاطی و آمریکایی توضیح دهیم. روحانیت در این قرن و بعد از انقلاب اسلامی باید هدایت سیاسی مردم را به عهده داشته باشد و مردم را هدایت کند و راه رسیدن به سعادت در دین و دنیا را برای مردم هموار کند و به آنها عزتمندی را بیاموزد، ان شاءالله بتوانیم حافظ این انقلاب اسلامی باشیم که حاصل حماسه امام خمینی رحمة الله علیه است و بتوانیم پشت سر رهبری عزیزمان این انقلاب امام زمان ارواحنا فداه را به دست صاحب اصلی آن برسانیم، ان شاء الله مشکلات مردم در پرتوی انقلاب اسلامی حل شود و دشمنان داخلی و خارجی را سرکوب و سرنگون کنیم./260/21/

 

چ, 11/23/1398 - 14:26