استاد حلبیان مطرح کرد؛

توصیف شخصیت پیامبر اکرم با توجه به آیات الهی

درک درست از بعثت نبی اکرم این است که هدایت نبوی را با ولایت علوی تکمیل کنیم و به سر منزل مقصود برسانیم چرا که اسلام منهای پیغمبر، اسلام منهای امیرالمومنین و اسلام منهای ولایت اسلام درست نیست.

 

استاد حسین حلبیان در گفتگو با خبر نگار پایگاه اطلاع رسانی نشست اساتید حوزه علمیه در رابطه با عید سعید مبعث بیان داشت: مبعث رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم یک تحول فوق العاده عظیم در جهان بشریت است و اهداف عالیه ای که مبعث دارد می تواند باعث سعادت دنیا و بشریت بشود.

 

وی افزود: خداوند تبارک و تعالی عالی ترین احکام، اهداف، راه و معارف عالیه دین را توسط بهترین و برگزیده ترین انبیاء حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم برای مردم بیان کرده، فرامینی که هم فرد و هم هم اجتماع و هم دنیا را می‌تواند به سعادت برساند. همچنین  نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم یکی از مسئولیت هایی که برای بشر عنوان می‌کنند انذار است و این یعنی هشدار به بشریت در مورد عواقب سرکشی و فرمانبرداری از خداوند متعال و پیروی از هوای نفسانی.

 

وی خاطرنشان کرد :خداوند در سوره مبارکه مدثر به پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمان می دهد: «قُمْ فَأَنْذِرْ» برخیز و به اندرز و پند، خلق را خدا ترس گردان خداوند تبارک و تعالی را تکبیر بگو چرا که او باید در زندگی بشری بالاترین جایگاه را داشته باشد. پس یکی از اهداف بعثت همین است که انسان را به خدا باوری برساند به گونه ای که در تمام زندگی خود فرامین خدا را جاری کند، از آنچه که خداوند تعالی نهی کرده دوری کنیم و به آنچه که امر کرده است عمل کنیم.

 

وی اضافه کرد: خداوند تبارک و تعالی باید بالاترین جایگاه را در زندگانی بشریت داشته باشد. «وَثِيَابَكَ فَطَهِّرْ» و لباس خود را از هر عیب و آلایش پاک و پاکیزه دار. خداوند فرمان می دهد که جامعه خود را پاک کنیم چرا که پاکی چه به لحاظ ظاهری و چه به لحاظ باطنی از فرامین الهی و از ملزوماتی است که در شریعت مطلوب است. «وَالرُّجْزَ فَاهْجُرْ» و از ناپاکی به کلی دوری گزین.

 

وی افزود: این یکی از اهداف بعثت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم است که پلیدی های اخلاقی، اجتماعی، پلیدی های خانوادگی و هر گونه چیزی که ممکن است انسان، اخلاق انسانی و جامعه اسلامی را آلوده کند به دور باشیم. «وَلَا تَمْنُنْ تَسْتَكْثِرُ» و بر هر که احسان کنی ابدا منّت مگذار و عوض افزون مخواه.

 

این استاد حوزه علمیه ادامه داد: خداوند متعال نبی مکرمش را به بهترین آداب مودب کرده که او نیز ما را به همین آداب مودب می کند. «وَلِرَبِّكَ فَاصْبِرْ»  برای رضای پروردگارت به خاطر پروردگارت صبر و شکیبایی پیش‌گیر.

 

وی خاطرنشان کرد: نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم برای اینکه فرامین خدا را برسانند و مردم را به سعادت راهنمایی کنند؛ رنج های بسیاری را متحمل شدند و در تمامی روزهای سخت رسالتشان صبر کردند و این صبر پیغمبر اکرم صل الله علیه و آله وسلم یک نمونه و یک الگو برای همه ما است. منتها باید به این موضوع توجه داشته باشیم که بعثت با ولایت و غدیر است که به اوج و هدف اصلی خودش می رسد.

 

وی در پایان اینگونه اظهار داشت:  بعثتی که در آن غدیر نباشد، بعثتی که با ولایت علی بن ابیطالب و اولاد معصومین ایشان علیهم السلام همراه نباشد درک درستی از بعثت را ایجاد نمی کند. درک درست از بعثت نبی اکرم این است که هدایت نبوی را با ولایت علوی تکمیل کنیم و به سر منزل مقصود برسانیم چرا که اسلام منهای پیغمبر، اسلام منهای امیرالمومنین و اسلام منهای ولایت اسلام درست نیست. آن چنان که قرآن همیشه همراه با پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم است و قرآن همیشه همراه با علی بن ابی طالب علیه السلام است و اگر کسی بگوید حسبنا کتاب الله مشخص می شود اسلام و قرآن را درست نشناخته است. خداوند تبارک و تعالی به این روز عزیز و بزرگ قسم می دهیم که همه بیماری ها از جمله این بیماری جدید را از کل بشریت خصوصاً از مسلمانان و شیعیان به زودی زود، دور بگرداند./280/260/22/

ي, 01/03/1399 - 17:01