اهمیت صفت حیاء در کلام از امام باقر (ع)

ابوبصیر می گوید که من در کوفه به یک زنی قرآن یاد می دادم؛ در یک روزی یک مزاحی کردم و چیزی گفتم؛ بعد از مدتی که به ملاقات و زیارت امام باقر علیه السلام رفتم، حضرت من را مورد عتاب قرار دادند و با من سخت برخورد کردند و فرمودند: کسی که در پنهان و در خلوت خودش مرتکب گناه می شود، خداوند به او اهمیتی نمی دهد و اعتنایی نمی کند و برای او ارزشی قائل نیست.

 

به مناسبت سالگرد شهادت امام محمد بن علی الباقر علیهما السلام، استاد حسین حلبیان از اساتید حوزه علمیه قم به گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید پرداخت.

 

پ, 08/22/1399 - 20:52

توصیف شخصیت پیامبر اکرم با توجه به آیات الهی

درک درست از بعثت نبی اکرم این است که هدایت نبوی را با ولایت علوی تکمیل کنیم و به سر منزل مقصود برسانیم چرا که اسلام منهای پیغمبر، اسلام منهای امیرالمومنین و اسلام منهای ولایت اسلام درست نیست.

 

استاد حسین حلبیان در گفتگو با خبر نگار پایگاه اطلاع رسانی نشست اساتید حوزه علمیه در رابطه با عید سعید مبعث بیان داشت: مبعث رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم یک تحول فوق العاده عظیم در جهان بشریت است و اهداف عالیه ای که مبعث دارد می تواند باعث سعادت دنیا و بشریت بشود.

 

ي, 01/03/1399 - 17:01

لازمه یادگیری مطلوب دروس سطوح عالی تحقیق، مطالعه و مباحثه است

یکی از مشکلات دیگری که در حوزه وجود دارد این است که به طلبه ها می گویند که شما باید در هر روز در چندین درس شرکت کنید اما اگر یک طلبه در یک روز این میزان درس رود چه زمانی را برای مطالعه، مباحثه و تحقیق و فهم مطالب اختصاص دهد. این برخلاف قانون بزرگان و قدمای ما است چرا که درس های رسائل، مکاسب و کفایه سنگین است، نمی شود چند درس از این مباحث را در طول یک روز داشت.

 

ش, 11/05/1398 - 17:33

مقابله امام حسن عسکری با اسحاق کندی

اگر این روش امام حسن عسکری علیه السلام نبود ای بسا این اسحاق کندی که از فیلسوفان ممتاز عراق بود و شاگردان زیادی داشت کتاب منحرفی می نوشت و سرمنشأ نگارش کتب ضاله دیگری می شد

 

د, 08/13/1398 - 14:33

حوزه علمیه قم با همه برکاتش مدیون عنایات حضرت فاطمه معصومه است

استاد حسین حلبیان

همه امام زادگان در یک رتبه نیستند برخی از امامزادگان هستند که اهمیت و جایگاه فوق العاده ای دارند و نسبت به بقیه در مقام بسیار رفیعی قرار دارند حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها از جمله این امام زادگان به شمار می روند.

 

استاد حسین حلبیان در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: الحمدلله از روزی که حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها قدم به ایران گذاشتند این کشور و خصوصا شهر قم منور به نور آن حضرت شده است و برکات آن حضرت به صورت روز افزون و قابل مشاهده ای عیان می شود.

ج, 04/30/1396 - 21:44

بهترین وسیله ارتباط با خداوند تبارک و تعالی امام زمان هستند

استاد حسین حلبیان

در شب های قدر به دو مساله باید توجه کنیم اول ارتباط با خدا و دوم ارتباط با ولی خدا، باید از خداوند تبارک و تعالی بخواهیم که گناهان و خطاهای ما را ببخشد و بهترین مقدرات را برای ما مقدر کند و از طرفی باید ارتباطمان را با امام زمان علیه السلام حفظ کنیم.

 

س, 03/23/1396 - 12:35

شناخت و معرفت و اقرار به مقامات حضرت زهرا برای انسان مومن مقامی را ایجاد می کند

استاد حسین حلبیان

به گفته امام زمان علیه السلام حضرت زهرا سلام الله علیها نه تنها برای زنان بلکه برای مردان ما الگو هستند این مقامی است که فوق تصور ما است که حضرت چه جایگاهی باید داشته باشند که امام زمان علیه السلام که قلب عالم امکان هستند به ایشان اقتدا کنند و ایشان را به عنوان اسوه و مقتدای خودشان برای جهانیان معرفی کنند.

 

ج, 12/27/1395 - 17:09

کثرت القاب حضرت زینب از باب کثرة الاسماء تدل علی شرف المسمی دلالت بر فضایل فراوان آن حضرت دارد

استاد حسین حلبیان

عبادت و زهد و فصاحت و بلاغت و خطبه های روشنگر حضرت زینب کبری سلام الله علیها باعث استمرار حرکت حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و نهضت و قیام حضرت شده است تا جایی که آن حضرت را به نام «شریکة الشهید» یا «شریکة الحسین علیه السلام» نامیده اند.

 

پ, 11/14/1395 - 09:11

مقابله امام حسن عسکری با اسحاق کندی

اگر این روش امام حسن عسکری علیه السلام نبود ای بسا این اسحاق کندی که از فیلسوفان ممتاز عراق بود و شاگردان زیادی داشت کتاب منحرفی می نوشت و سرمنشا کتب ضاله دیگری می شد

 

پ, 10/09/1395 - 19:04

ذکر بعضی از فضائل رسول گرامی اسلام

استاد حسین حلبیان

مقام ایشان تا آن جا بالا است که امیرالمومنین علیه السلام می فرمایند: «إنما أنا عبد من عبید محمد» من یکی از بندگان رسول اکرم نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم هستم و امیرالمومنین علیه السلام که نفس نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم است، می فرماید: «ما برأ الله بریة خیراً من محمد» خداوند هیچ مخلوقی بهتر از محمد صلی الله علیه و آله و سلم ندارد.

 

اشتراک در RSS - استاد حسین حلبیان