استاد ساعی ور مطرح کرد؛

ذکر مختصری از صفات ممتاز امام سجاد نسبت به ائمه دیگر

اقدامات امام سجاد علیه السلام باید با توجه به شرایط بحرانی بعد از عاشورا بررسی شود، بعد از عاشورا جامعه دچار رعب و وحشت زیادی شده بود و مردم با چشم خود می دیدند که حتی خلیفه ای که تحت عنوان خلیفه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم خلافت می کند این جرأت و جسارت را دارد که نوه آن حضرت را به شهادت رساند و نتیجه این جرأت و جسارت بر توده مردم چیزی جز رعب و وحشت نبوده است.

 

استاد محمد باقر ساعی ور در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: هر امامی با توجه به شرایط زمان خودش فعالیت و شئون امامت را اجرا کرده است یعنی ائمه ما برای هدایت جامعه با آن شرایطی که جامعه در زمان آنها داشته است قدم برداشته اند، هر جامعه ای در هر زمانی شرایط خاصی دارد به همین جهت با توجه به این شرایط رفتارهای ائمه علیهم السلام متفاوت شده است پس تفاوت اقدامات معصومین علیهم السلام به تفاوت در شخصیت آنها بر نمی گردد بلکه تفاوت رفتارها و اقدامات متعدد آنها به شرایط و ویژگی های زمانه آنها بر می گردد.

 

وی افزود: با توجه به این نکته تحلیل اقدامات امام سجاد علیه السلام باید با توجه به شرایط بحرانی بعد از عاشورا بررسی شود، بعد از عاشورا جامعه دچار رعب و وحشت زیادی شده بود و مردم با چشم خود می دیدند که حتی خلیفه ای که تحت عنوان خلیفه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم خلافت می کند این جرأت و جسارت را دارد که نوه آن حضرت را به شهادت رساند و نتیجه این جرأت و جسارت بر توده مردم چیزی جز رعب و وحشت نبوده است.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: نکته دیگر این که در عاشورا خیلی از یاران و شیعیان واقعی اهل بیت علیهم السلام شهید شدند و با شهادت این یاران یکی از سخت ترین دوران های حیات شیعه آغاز شد و سرکوب شدید زبیریان و امویان این شرایط را سخت تر می کرد با توجه به این شرایط امام سجاد علیه السلام باید با یک برنامه ریزی محتاطانه و تقیه ای هم تشیع و هم ثمرات نهضت عاشورا را حفظ می کردند؛ ایشان یا باید جو خفقان و رعب را از بین می بردند و یا این که از درون جو خفقان و رعب، فعالیت مناسبی نسبت به این جو انجام می دادند که امام سجاد علیه السلام این مسأله را به بهترین شکل انجام دادند.

 

وی اضافه کرد: امام سجاد علیه السلام عاشورا را از تحریفات مصون نگه داشتند و نسبت به اهداف عاشورا روشنگری کردند و ثمره این کار جاودانه ماندن نهضت عاشورا شد، این نهضت جاودانه ماند چون شعارش خاصیت جاودانگی را داشت، شعارش آزادی و آزادگی بود اما عنصر بیرونی که به زنده ماندن این نهضت مدد رساند اقدامات امام سجاد علیه السلام بود.

 

استاد ساعی ور اظهار داشت: امام سجاد علیه السلام بر امام حسین علیه السلام گریه بسیاری می کردند تا جایی که حتی وقتی آب و غذا هم برای حضرت می آوردند گریه می کردند و در ضمن گریه علتش را هم بیان می کردند و با گریه کردن و تبیین علت این نهضت را نگه می داشتند یا می بینیم امام سجاد علیه السلام اولین شخصی بودند که بر تربت امام حسین علیه السلام سجده کردند و یا این که نقش انگشتری خود را بعد از عاشورا از «العزة لله» به «شقی قاتل حسین بن علی» تغییر دادند.  

 

وی اضافه کرد: این مسائل نمونه ها و مصادیق حفظ و نگهداری قیام امام حسین علیه السلام است. ایشان به زیارت امام حسین علیه السلام توصیه می فرمود و در طول اسارت فعالیت های این امام همام جلوه بیشتری داشت پاسخ هایی که به ابن زیاد و یزید دادند، سخنرانی هایی که در کوفه و شام انجام دادند از جمله همین فعالیت ها است.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: دومین نکته ای که در زندگی امام سجاد علیه السلام با آن مواجه می شویم و یک اساس مهمی در زندگی این امام است؛ باز کردن فضای معنوی است که با تبیین معارف دین و تبیین خداشناسی به زبان دعا همراه شده است که ثمره این فعالیت تزریق فرهنگی قوی به جامعه اسلامی و شیعی بوده و خواهد بود.

 

وی خاطرنشان کرد: امام سجاد علیه السلام به واسطه دعاهای صحیفه سجادیه که به زبور آل محمد معروف است نیازهای معنوی جامعه را تغذیه کردند و بدین وسیله بنیادهای فکری و اخلاقی شیعه را استحکام بخشیدند و یأس و رعبی را که بر جامعه حاکم بود بر هم زدند. امام سجاد علیه السلام با زبان دعا یکی از بزرگترین شأن های امامت که تبیین معارف عقیدتی و اخلاقی دین است را در جامعه پیاده کردند و فضیلت های فراموش شده ای که بر اثر حکومت و رفتارهای بنی امیه رو به زوال می رفت را برای مردم یادآوری کردند.

 

استاد ساعی ور اظهار داشت: در صحیفه 54 دعا داریم اما در حدود 200 دعا از امام سجاد علیه السلام نقل شده است؛ تأثیر این دعاها بر جامعه اسلامی به حدی بود که حتی بعضی از این دعاها در میان اهل سنت هم رواج پیدا کرد. سیره امام سجاد علیه السلام از این جهت هم قابل الگوگیری است که اگر در زمانی توانایی تقویت بعد اجتماعی دین را نداشتیم؛ باید فضیلت های فراموش شده دین در ابعاد اخلاقی و معنوی دین را احیا کنیم.

 

وی تاکید کرد: نکته سوم در زندگی امام سجاد علیه السلام تربیت شاگردان و اصحاب است که البته سیره عمومی ائمه علیهم السلام هم بر همین منوال بوده است و مشاهده می کنیم که ایشان در هر شرایطی که قرار داشتند از تربیت اصحاب غافل نشدند پس معلوم است یکی از مهم ترین وظایف هدایتی، تربیت انسان هایی است که بتوانند با تقوا و علم مکتب را جلو برند. ابوحمزه ثمالی، ابان بن تغلب، سعید بن جبیر و سعید بن مصیب از جمله این اصحاب هستند مرحوم شیخ طوسی نام حدود 172 نفر از اصحاب امام سجاد علیه السلام را در کتاب رجال خودشان نقل کردند بعضی ها مثل باقر شریف قریشی تا 460 نفر از این تعداد را نقل نمودند.

 

وی در انتهای سخنانش بیان داشت: حضرت سجاد علیه السلام با این اقدامات توانستند مدرسه اهل بیت علیهم السلام را پایه گذاری کنند که امام باقر و امام صادق علیهما السلام این مدرسه را تبدیل به دانشگاهی عظیم کردند. رساله حقوق امام سجاد علیه السلام پنجاه حق را تبیین نموده است، حق هایی که در حال حاضر حقوق بشر از آنها بهره ای نبرده است این حق ها شامل حق افعال انسان بر خود انسان، حق اعضای انسان بر انسان و حقوق انسان ها نسبت به هم است که حتی حقوق بشر فعلی در این زمینه هم تا این حد توسعه ندارد. این رساله مهم ترین منبع معرفی دین در چهار نوع رابطه یعنی در ارتباط با خدا و انسان های دیگر، در رابطه با خود و در رابطه با دنیا و طبیعت است. /260/21/

 

د, 01/11/1399 - 16:29