آیت الله العظمی جوادی آملی:

علم نردبان عقل است / لزوم بهره‌گیری مطالب نظری از مطالب بدیهی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، آیت‌الله‌العظمی عبدالله جوادی‌آملی، مرجع تقلید شیعیان، ۲۶ شهریورماه در ارتباط تصویری در مراسم افتتاح حوزه علمیه امیرالمؤمنین(ع) ابهر ضمن تقدیر از متولیان ساخت این حوزه علمیه و تلاش برای آموزش، تبلیغ و ترویج اسلام ناب محمدی اظهار کرد: امیدواریم پاداش الهی نصیب کسانی که در این راه تلاش می‌کنند، شود.

 

وی با اشاره به مزین بودن حوزه علمیه ابهر به نام مقدس امیرالمؤمنین(ع)، ابراز کرد: حضرت علی(ع) پرچمدار علوم الهی و دروازه مدینه علم است و علم او هر چه نیاز بشر مربوط به آسمان و زمین، دنیا و آخرت، ظاهر و باطن، غیب و شهود است را برطرف می‌سازد.

 

این عالم ربانی افزود: متبرک بودن این حوزه با نام امیرالمؤمنین(ع) فرصتی برای صاحبان علم و اندیشه است تا با تمسک به قرآن و روایات اهل‌بیت(ع) از این مدینه علم کسب فیض کنند و حوزه‌های علمیه، علما و محققان باید از این ظرفیت برای فراگیری علوم بهره ببرند.

 

آیت‌الله‌العظمی جوادی‌آملی با اشاره به اینکه علم چراغی روشنگر است و پس از روشنایی مجهولات و مستور را نمایان می‌کند، اضافه کرد: هر مطلب نظری را باید از مطلب بدیهی گرفت و پاسخ مجهولات را از معلمان به‌دست آورد.

 

وی با اشاره به اینکه علم منحصر به آیه محکمه، فریضه عادله و سنت قائمه است، تصریح کرد: آیه محکمه ناظر به اصول دین است، فریضه و سنت نیز به فقه و اخلاق، حقوق و حکمت عملی مربوط می‌شود.

 

این مرجع تقلید جهان اسلام با بیان این مطلب که علم گاهی مربوط به بود و نبود است که از آن به حکمت نظری یاد می‌شود و گاهی نیز مربوط به باید و نیاید و یا فقه و تطهیر باطن است، یادآور شد: علم این نقش را دارد که ما را از معلوم به مجهول برساند همچنین علم یک راهنما، راهبر و مدیر و مدبر است.

 

وی با تأکید بر ضرورت عمل به علم آموخته شده، بیان کرد: علم نردبانی است که ما را به عقل، عدل، محبت، شعور و مانند آن می‌رساند. اگر کسی نردبان‌سازی کند اما از نردبان بالا نرود عالم بی‌عمل است و بنا به تأکیدات حضرت علی(ع) علم سزایش این است که به آن عمل شود.

 

وی با اشاره به برخورداری ابهر و استان زنجان از علمایی چون شیخ اشراق و اثیرالدین ابهری، بیان کرد: مردانی مانند اثیرالدین ابهری ۸۰۰ سال قبل کتاب‌های فراوانی در فلسفه و منطق نوشته‌اند که بزرگانی چون میبدی و صدر المتالهین آن را شرح داده‌اند همچنین برای بخشی از کتاب‌های او علما و دانشمندان هندی نیز شرح نوشته‌اند.

 

آیت‌الله‌العظمی جوادی‌آملی با بیان اینکه علم نردبانی بیش نیست، گفت: اگر کسی عالم بود و عاقل نشد مثل کسانی است که شمشیر تراشید اما جهاد نکرد؛ لذا اگر اهل قلم و عالم شدیم باید بکوشیم عاقل باشیم که علم نردبان عقل است./260/12/

پ, 06/27/1399 - 12:59