استاد خزائلی نجف آبادی مطرح کرد؛

مؤلفه های موثر فرهنگی در ایجاد جهش تولید

پیش نیاز ایجاد فرهنگ در راستای جهش تولید، ایمان و آموزش به مردم است. در کنار تخصص باید ایمان باشد؛ اگر این نبود، نتیجه خوبی نمی دهد. اگر چه پیشرفت های علمی و صنعتی کشورهای غربی را شاهد هستیم؛ اما آنها هم در زمینه هایی کمبود دارند. اگر تخصص و تدین و ایمان آمیخته شد، ثمره مطلوب دارد.

 

به مناسبت نامگذاری امسال به «جهش تولید» استاد محمد علی خزائلی نجف آبادی از اساتید حوزه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

این استاد درس خارج حوزه در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: جمله ای معروف است که می گوید: «دنیا فرش زرّینی است که هر کس در بافت تار و پود آن سهمی دارد؛ هر کس استادانه بافت، سربلند هر دو جهان است و هر کس ناشیانه بافت، خوار دو جهان است.»

 

وی ضمن اشاره به نامگذاری سال گذشته توسط مقام معظم رهبری به سال «رونق تولید» و امسال به «جهش تولید» به اهمیت فرهنگ، در تحقق این هدف تأکید و خاطرنشان کرد: نقش فرهنگ در ایجاد جهش، حرکت و خیزش تولید، یک نقش اساسی و کلیدی است.

 

استاد محمد علی خزائلی نجف آبادی در ادامه به تعریف لغوی «فرهنگ» از کتاب «فرهنگ عمید»، صفحه 872 اشاره نمود: فرهنگ /farhang/ (اسم) [پهلوی: frahang] ‹فرهنج›

 ۱. علم؛ دانش.

۲. ادب؛ معرفت.

۳. تعلیم ‌وتربیت.

۴. آثار علمی و ادبی یک قوم یا ملت ...

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان داشت: «فر»: زیبایی، برازندگی، شکوه، شوکت، رونق، پرتو افکنی؛ «هنگ»: قدرت، وقار، هوش، قوم و قبیله و به این ترتیب «فرهنگ» یعنی: علم، معرفت، ادب، دانش، فن آوری قوم و ملت، به همراه اقتدار و قدرت است.

 

مؤلفه های فرهنگ در تولید:

وی اضافه نمود: در رابطه با نقش فرهنگ، یعنی علم، دانش، ادب، معرفت، تربیت در نقش تولید و پویایی و حرکت آن، چند مؤلفه باید در نظر گرفته بشود.

 

مؤلفه اول: اعتقاد و باور به کار، تلاش، رنج و زحمت در راه پیشرفت کشور، اقتصاد، تولید، همچنین حرکت و تلاش با اعتقاد به نفس

 

مؤلفه دوم: برخورداری از دانش، بینش، معرفت و آگاهی در جهت تولید و رونق اقتصادی

 

مؤلفه سوم: وجدان کاری، محکم کاری در همه ابعاد اقتصادی و تولیدی

 

مؤلفه چهارم: در صورتی به جهش تولید و پویایی و حرکت می رسیم که از ظاهرسازی، ساختن صنایع غیر استاندارد، غیر کارشناسی و غشّ در کار دوری کنیم و هر چه که می سازیم و تولید می کنیم، اساسی، مطمئن و با دوام و تضمین شده باشد.

 

مؤلفه پنجم: در بخش های مختلف فرهنگی، کشاورزی، دامپروری، کارخانجات، صنایع نظامی، اقتصادی به گونه ای عمل کنیم که به خود کفایی و استقلال اقتصادی برسیم و سرعت عمل و جهش تولید همواره با اتقان، استحکام و اطمینان باشد.

 

مؤلفه ششم: در تولید و ایجاد صنایع و وسایل و نیازهای اقتصادی تولید، فقط نظر به جنبه سودآوری و درآمد نباشد بلکه با این انگیزه کار کنیم که اقتصاد را پیشرفت بدهیم و نوآوری و خلاقیت داشته باشیم؛ هدف ما ساختن اقتصاد ملی غیر وابسته و با سلامت باشد. به گونه ای نباشد که بدون آینده نگری کار کنیم؛ از این رو نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم وقتی در خاک سپاری سعد بن معاذ در قبرستان بقیع، عده ای شتاب کردند و خواسته بودند تا بدون دقت و استحکام ایشان را به خاک بسپارند، حضرت فرمود: لحد را محکم کنید و با محکم کاری کار را پیش ببرید؛ زیرا خداوند حکیم است و کار حکیمانه را دوست می دارد.

مؤلفه هفتم: از تحمیل هزینه های سنگین و مصرف های بیجا خودداری کنیم و معصومین علیهم السلام گاهی می شد که از دور انداختن یک هسته خرما خودداری می کردند و برای کاشتن آن را نگاه می داشتند. با قناعت و صرفه جویی در رونق و جهش تولید فعالیت کنیم. امیرالمؤمنین فرمود: «القناعة مال لا تنفد» قناعت مالی است که تمام نشدنی است.

 

استاد محمد علی خزائلی نجف آبادی در ادامه بحث در مورد مؤلفه هفتم، خاطرنشان کرد: خیلی از منابع اقتصادی ما هدر می رود و یا با ندانم کاری هزینه می شود؛ از این رو باید با یک چشم انداز، به طور صحیح، درازمدت و کارشناسی در راه تولید و پیشرفت اقتصاد تلاش کنیم و در مسیر استقلال و دوری از وابستگی شب و روز زحمت بکشیم.

 

وی اضافه نمود: با توجه به معنای فرهنگ که عبارت از علم، دانش، معرفت، ادب، فن آوری، خلاقیت و تربیت صحیح و درست است، متوجه نقش اساسی فرهنگ در همه ابعاد در جهش تولید می شویم. فرهنگ قناعت، دوری از اسراف، وجدان کاری، اتقان و استواری در عمل، اعتقاد به پیشرفت کشور و استقلال و آگاهی به کار و عمل، تأثیر بسزایی در رونق و جهش تولید و اقتصاد دارد.

 

این استاد حوزه علمیه قم افزود: فرهنگ مصرف، اسراف، تبذیر، تجمل گرایی و تولید اجناس بدون نیاز و لوکس و بی مصرف، بدون کیفیت، مانع پیشرفت اقتصاد کشور و مانع رونق و جهش تولید است.

 

وی در ادامه بیان کرد: حضرت امام رضوان الله علیه فرمود: جهان مبدأ کار و کارگری است. یعنی هر چه هست کار است و هر چه هست تلاش است. همه در کار هستند؛ سعدی شیرازی به زیبایی بیان داشته است:

ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند

تا تو نانی به کف آری و به غفلت نخوری

 

استاد محمد علی خزائلی نجف آبادی خاطرنشان کرد: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم دست کارگر را می بوسید و می فرمود: «تلک ید یحبها الله و رسوله» این دستی است که خدا و رسول او را دوست دارند. فلاحین، کشاورزان ذخایر زمین هستند. هر کارگری به نوبه خودش نقش اساسی در جهش تولید خواهد داشت.

 

این استاد درس خارج حوزه در ادامه به آیه 10 از سوره مبارکه جمعه اشاره نمود: «فَإِذا قُضِيَتِ الصَّلاةُ فَانْتَشِرُوا فِي الْأَرْضِ وَ ابْتَغُوا مِنْ فَضْلِ اللَّهِ وَ اذْكُرُوا اللَّهَ كَثِيراً لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ» وقتی نماز [جمعه] پايان گيرد، در زمين پراكنده شويد و از فضل و رزق خدا جويا شويد و خدا را بسيار ياد كنيد تا رستگار شويد.

 

وی در یک نتیجه گیری بیان کرد: فلاح و رستگاری در گرو نماز، کار، تلاش و اندوختن فضل الهی و یاد فراوان پروردگار عالمیان است.

 

استاد محمد علی خزائلی نجف آبادی از اساتید حوزه علمیه قم در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: پیش نیاز ایجاد فرهنگ در راستای جهش تولید، ایمان و آموزش به مردم است. در کنار تخصص باید ایمان باشد؛ اگر این نبود، نتیجه خوبی نمی دهد. اگر چه پیشرفت های علمی و صنعتی کشورهای غربی را شاهد هستیم؛ اما آنها هم در زمینه هایی کمبود دارند. اگر تخصص و تدین و ایمان آمیخته شد، ثمره مطلوب دارد.

/270/260/21/

 

 

ش, 08/24/1399 - 13:34