استاد مدنی مطرح کرد؛

ضرورت فعالیت‌های جهادی فضلای جوان در عرصه پژوهش

آیین اختتامیه هفتمین جشنواره علامه حلی(ره) ویژه آثار علمی طلاب جوان (خواهر و برادر) حوزه علمیه قم امروز در سالن اجتماعات مدرسه عالی دارالشفاء برگزار شد.

 

در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود مدنی، مدیر جامعه الزهرا(س)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین ملکی، قائم مقام مدیر حوزه‌های علمیه و سرکار خانم نجم، استاد حوزه‌های علمیه خواهران به سخنرانی پرداختند. همچمنین حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمی، دبیر جشنواره گزارشی از این جشنواره ارائه کرد.

 

انتشار ۱۶ نشریه مختلف در جامعه‌الزهرا(س)/برگزاری دوره‌های تربیت مترجم و تربیت پژوهشگر

در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود مدنی ضمن قدردانی از دست اندرکاران این جشنواره عنوان کرد: طلاب جامعه الزهرا(س) با ارسال ۱۸۶ اثر به دبیرخانه هفتمین جشنواره علامه حلی(ره) و انتخاب ۱۹ اثر برگزیده از میان آنان خوش درخشیدند.

 

وی با اشاره به فعالیت‌های پژوهشی جامعه الزهرا(س) در سال‌های اخیر، با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۶ نشریه در جامعه الزهرا(س) در حال انتشار است، گفت: نشریه مطالعات اسلامی زن و خانواده دارای رتبه علمی پژوهشی است، همچنین سه نشریه جامعه الزهرا(س) در حال کسب درجه علمی تخصصی هستند و ۱۲ نشریه داخلی در موضوعات مختلف علمی پژوهشی فعالیت دارند. اما ما تا ظرفیت مورد انتظار فاصله زیادی داریم اما حرکت پرشتابی نسبت به سال‌های قبل ایجاد شده است.

 

استاد مدنی با اشاره به برگزاری دوره‌های تربیت مترجم و سه دوره تربیت پژوهشگر در جامعه الزهرا(س) تصریح کرد: ضمن قدردانی از همکاران خود، یادآور می‌شوم که این سطح و تراز جامعه الزهرا(س) نیست و ما با فاصله زیادی باید به جایگاه مطلوب خود نگاه کنیم و با توان بالقوه ای که داریم، فعال باشیم و باید دهها نشریه پژوهشی داشته باشیم.

 

 

لزوم حمایت از پژوهش و پژوهشگران

وی در ادامه با بیان اینکه نگاه به پژوهش به مثابه روشی برای آموزش است، گفت: پژوهش همواره باید به عنوان رکن اساسی در یک مجموعه به ویژه مراکز علمی وجود داشته باشد و حتی اگر با کمبود بودجه هم مواجه باشیم، نباید پژوهش را نادیده گرفت و باید برای پژوهش هزینه کنیم.

 

وی در ادامه با بیان اینکه جشنواره علامه حلی(ره)، پژوهش را به سمت و سوی فضلای جوان و حتی نوجوان سوق داده است، اظهار کرد: ما در این جشنواره انتظار تولید علم نداریم، ما در این جشنواره پژوهش را به مثابه روشی برای رشد می‌خواهیم و تقاضای من این است که ما نباید پژوهشگران جوان را که در این جشنواره امتیاز کسب کردند، رها کنیم.

 

وی با اشاره به راه اندازی انجمن‌های علمی پژوهشی مختلف در جامعه الزهرا(س) جهت حمایت از پژوهشگران، گفت: در انجمن‌هایی که در جامعه الزهرا(س) راه اندازی شده است، طلاب پژوهشگر و بانوان طلبه ای که در این جشنواره و دیگر همایش‌ها امتیاز آوردند، ساماندهی و پشتیبانی می‌شوند.

 

ضرورت فعالیت‌های جهادی فضلای جوان در عرصه پژوهش

استاد مدنی تصریح کرد: فضلا و دانش‌پژوهان جوان توجه کنند ما به سه دلیل باید به صورت جهادی در مسئله پژوهش فعالیت کنیم؛ اول اینکه ما در عصر غیبت هستیم، دیروز امکان مراجعه به امام معصوم(ع) به صورت مستقیم وجود داشت اما امروز چنین امکانی وجود ندارد و تنها را پژوهش است.

 

 

وی افزود: امروز دوران موج شبهات است و جوانان ما که می‌خواهند درس خود را در فضای مجازی مرور کند، حداقل با چند شبهه روبرو می‌شوند، همچنین امروز با مسائل نوپدیدی که مواجه می‌شویم که بابد پاسخگو باشیم و این مسائل راهی جز فعالیت و تلاش جهادی طلاب جوان و فضلا ندارد.

 

وی یادآور شد: تحولی که پس از انقلاب اسلامی در حوزه‌های علمیه رخ داده، چند هزار برابر تحول در دانشگاه‌ها است، اما طلاب و فضلا به انتظار مسؤولان ننشینند، علمایی چون جواهر و دیگر علمای اسلام یک تنه خلق شدند و کسی پشتوانه آنان نبود، ما وظیفه داریم جوانان را حمایت کنیم، اما اگر کوتاهی کردیم این سه دلیل و ضرورت اقتضا می‌کند که شما حرکت جهادی خود را داشته باشید.

س, 11/28/1399 - 16:32