دعا و انتظار حقیقی راهکاری برای نجات از گمراهی در عصر غیبت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد حسینی قمی اظهار کرد: بعد از شهادت امام هادی علیه‌السلام عده‌ای امامت امام حسن عسکری علیه‌السلام را قبول نداشتند اما عده‌ای نیز امامت را قبول داشتند و با سختی‌های زیادی مواجه بودند.

 

ي, 09/02/1399 - 11:45

موانع معرفتی از مهمترین عوامل تداوم غیبت است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد مهدی هادوی تهرانی، در ادامه مباحث تفسیری سوره فرقان به آیه «وَقَالُوا مَالِ هَذَا الرَّسُولِ يَأْكُلُ الطَّعَامَ وَيَمْشِي فِي الْأَسْوَاقِ لَوْلَا أُنْزِلَ إِلَيْهِ مَلَكٌ فَيَكُونَ مَعَهُ نَذِيرًا» اشاره کرد و گفت: این آیه قصد دارد توهمی را که در ذهن بسیاری از افراد و حتی در ذهن بسیاری از ما بعد از ۱۴۰۰ سال وجود دارد نفی کند؛ این توهم که پیامبران زندگی غیرمتعارفی دارند.

 

چ, 08/07/1399 - 06:55

پویایی تفکر اصیل مهدویت در جهان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، برای پرداختن به بخشی از ابعاد امامت حصرت ولی‌عصر در دنیای امروز گفتگویی با استاد ابوالفضل صابری اراکی انجام شده است که آن را در ادامه می خوانید:

حکومت حضرت مهدی(عج) چگونه حکومتی است؟

د, 08/05/1399 - 21:35

سفارش‌های امام عسکری(ع)؛ منشور سبک زندگی برای شیعیان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد احمدحسین شریفی، در یادداشتی به آخرین سفارش‌های امام عسکری به شیعیان پرداخته که متن آن به شرح زیر است:

 

امام حسن عسکری(ع) در جملاتی، که گویا واپسین سفارش‌های ایشان به جامعه پیروان بود، نکات بسیار مهمی را به شیعیان گوشزد می‌کند؛ نکاتی که می‌توان گفت همه ابعاد زیست اسلامی و سبک زندگی شیعیان را پوشش می‌دهد؛ ابعاد عبادی و غیرعبادی؛ فردی و اجتماعی، معاشرت‌های خانوادگی و همسایگی و شهروندی و بین‌المذاهبی و امثال آن را.

 

ایشان فرمودند: أوصِیكُمْ؛ شما را وصیت می‌کنم به:

ش, 08/03/1399 - 17:04

مهدویت ظرفیت وحدت بین ادیانی دارد/ از خرافات تفرقه‌انگیز در ایام ۹ ربیع پرهیز کنیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد محمدرضا فوادیان درباره اهمیت روز 9 ربیع الاول، سالروز آغاز امامت حضرت مهدی(عج)، اظهار کرد: 9 ربیع الاول برای ما منتظران از این جهت اهمیت ویژه یافته که آغاز امامت حضرت بقیه الله الاعظم(عج) است اگرچه ما برای آغاز امامت هیچ یک از ائمه(ع) بزرگداشت نداریم اما چنین امری برای 9 ربیع قرارداد شده چراکه ایشان امام زمان و حی هستند.

 

ش, 08/03/1399 - 16:59

مهدویت در نظرگاه رسول خاتم (ص)؛ از نسخه مبارزه با دجال‌ سازی‌های آخرالزمان تا رهاورد دولت موعود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، به مناسبت فرا رسیدن 28 صفر، سالروز رحلت جانسوز پیامبر خاتم، حضرت محمد مصطفی(ص) و به منظور بررسی آموزه مهدویت در سیره نظری و کلامی آن حضرت(ص) با استاد امیرمحسن عرفان، استاد حوزه و کارشناس و مولف مهدوی گفتگویی انجام شده است که در ادامه مشروح آن تقدیم حضورتان می شود:

 

ش, 07/26/1399 - 16:53

انتظار فرج به معنای خمودگی و بیکاری نیست/ ظلم ستیزی و امر به معروف از شاخصه های منتظران است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد محمدصابر جعفری در مورد ویژگی های جامعه منتظر گفتگویی را انجام داده است که در ادامه می خوانید:

 

به طور کلی چه دیدگاه های نادرستی در ارتباط با انتظار فرج وجود دارد؟

 

ش, 05/25/1399 - 12:24

اصلاحات اجتماعی از منظر سنت‌های الهی در قرآن

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد محمد شهبازیان، با اشاره به کار بردن واژه‌هایی مانند مهندسی ظهور و مهندسی انتظار از سوی برخی محققان عرصه مهدویت، گفت: بنده علاقه‌ای به گرفتار شدن در این واژه‌ها ندارم، زیرا با تولید برخی اصطلاحات و واژه‌ها، فقط فهم عرف مردم از بحث غیبت و ظهور سنگین می‌شود. اگر مراد از مهندسی انتظار و ظهور این است که چیزی را به عنوان شرایط ظهور و لزوم زمینه‌سازی برای ظهور نداریم، این دیدگاه از قبل و به ویژه در اوایل انقلاب مطرح شد و اصل طرح آن هم به خاطر انقلاب بود.

 

ج, 04/27/1399 - 21:16

وجود هادی در هر زمان برای امت پیامبر(ص) قاعده مسلم قرآنی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد مجتبی کلباسی، گفت: یکی از اصول مسلم در کلام شیعه آن است که همواره باید حجتی از جانب خدا در روی زمین حضور داشته باشد و پیوستگی انبیاء و اولیاء نشانه این مسئله است؛ لذا در طول تاریخ به شکل ظاهر و پنهان، دوره‌ای نیست که حجت حق وجود نداشته باشد.

 

ج, 03/30/1399 - 18:51

افزایش توجه به منجی در بحران کرونا / در فاز ترویج جهانی مهدویت عقب افتادیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد مجتبی کلباسی، با اشاره به نیاز بشر به منجی گفت: در عموم انسان‌ها، نهاده‌ای با عنوان توجه به عالم بالا و خدا وجود دارد که آن را به لحاظ میدانی به خصوص در شدائد و گرفتاری‌ها را می‌توان مشاهده کرد. این مسئله در آثار، آیات، روایات، تاریخ و ... هم قابل ملاحظه است؛ مثلاً در آثار ادبی، اشعار شعرا، رخدادهای جامعه و ... به آن پرداخته شده است.

 

اشتراک در RSS - مهدویت