نظام سازی معرفتی؛ دغدغه اصلی آیت الله مصباح یزدی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد ابوالفضل ساجدی، عضو هیأت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در هم‌اندیشی علمی آیت الله مصباح و فلسفه دین که امروز برگزار شد، با اشاره به وضعیت نظری اسلام در اوایل انقلاب گفت: پس از انقلاب و به خصوص در دهه‌های 60 و 70، تفکرات التقاطی زیادی وارد جامعه شد که آیت الله مصباح احساس وظیفه کردند و به تربیت شاگرد پرداختند.

د, 11/20/1399 - 16:29

آیت الله مصباح یزدی بزرگترین متفکر علوم انسانی اسلامی عصر ما است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علی اکبر رشاد رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی امشب در مراسم گرامیداشت علمی حکیم مجاهد آیت الله مصباح یزدی که از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به آیه 35 سوره مبارکه نور گفت: بسیار دشوار است که در این لحظه ها از ایشان سخن بگوییم، اما در ظاهر در میان ما نباشد، هر چند که ایشان در آثار تدوینی و تکوینی اش زنده است.

 

چ, 10/24/1399 - 13:30

آیت الله مصباح یزدی؛ شهید توهین‌ها و تهمت‌ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، مراسم یاد بود آیت الله مصباح یزدی با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین مرتضی آقا تهرانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و با حضور تعداد بسیاری از شاگردان و ارادتمندان علامه پیش از ظهر امروز در مؤسسه پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد.

 

علامه مرید امام و عالم به زمان 

ج, 10/19/1399 - 10:42

آیت الله مصباح؛ بنیانگذار نهضت اسلامی سازی علوم انسانی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد عباس رفعتی نائینی استاد درس خارج حوزه علمیه قم ارتحال عالم ربانی، فقیه مجاهد و فیلسوف بزرگ اسلامی علامه مصباح یزدی را به پیشگاه امام زمان(عج)، رهبر انقلاب، مراجع عظام و حوزه های علمیه را تسلیت گفت.

 

استاد رفعتی با اشاره به تخصص علامه مصباح در مسائل فلسفی، عقلی، کلامی و فقهی، عنوان کرد: همانطور که از نام علامه مصباح پیداست، ایشان شخصیتی کم نظیر و چراغ فروزان در حوزه‌های علمیه بودند.

 

ج, 10/19/1399 - 09:49

آیت‌الله مصباح یزدی معتقد به دینداری همه‌جانبه بود

استاد محمد علی مبینی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی مصاحبه ای در مورد شخصیت آیت الله مصباح یزدی داشته که متن آن را در ادامه می‌خوانید:

 

مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی در طول زندگی خود منشأ چه خدمات و دستاوردهایی برای انقلاب و حوزه‌های علمیه بود؟

پ, 10/18/1399 - 08:36

آیت الله مصباح یزدی مبارزه مستمر با جریان تحریف و سازشکاران داشت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد سید محمدمهدی میرباقری نماینده مجلس خبرگان رهبری، در بیاناتی با اشاره به شخصیت علمی و اخلاقی علامه مصباح یزدی، گفت: ایشان سال ها در محضر آیت الله بهجت تلمذ کرد و در طی این سال ها نفس به نفس در محضر ایشان بود.

 

نماینده مجلس خبرگان رهبری بر استفاده از آثار علامه مصباح تأکید کرد و افزود: ایشان آثار ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت و ویژگی این آثار این است که معطوف به نیازهای روز انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی بود.

 

چ, 10/17/1399 - 20:37

قرآن، حکمت و مسائل روز علوم انسانی؛ اضلاع هندسه فکری آیت‌الله مصباح یزدی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد جواد سلیمانی، عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) به تبیین ابعاد شخصیت علمی آیت‌الله مصباح یزدی پرداخت و اظهار کرد: ایشان یک شخصیت علمی دارای جوانب مختلف بود. کسانی که در فضای علمی حوزه یا دانشگاه درس می‌خوانند معمولاً در یک رشته یا دو رشته تخصص دارند، ولی آیت‌الله مصباح تحصیلات عمیق طولانی‌مدت داشت.

 

د, 10/15/1399 - 13:06

علامه مصباح یزدی خلاصه‌ای از علمای سترگ نجف و قم بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد سید جلال رضوی مهر، نائب رییس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه‌ علمیه قم، ضمن عرض تسلیت به مناسبت ارتحال آیت الله مصباح یزدی، به شاخص های علمی، سیاسی و انقلابی این عالم فرزانه پرداخت و گفت: آیت الله مصباح یزدی، از چهره های نادر و ماندگار در عرصه علمی، فقاهتی و فلسفی و تفسیری حوزه های علمیه بود.

 

استاد رضوی مهر ابراز داشت: آیت الله مصباح یزدی شخصیت بی نظیری بود که قلم و بیان او در دفاع از معارف الهی همواره مؤثر، کارآمد و تأثیرگذار در جامعه بوده است.

د, 10/15/1399 - 12:55

آیت الله مصباح همواره به دفاع ایدئولوژیک از مکتب امامین انقلاب پرداخت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد احمد فرخ فال، رییس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه های علمیه قم، ضمن تسلیت ارتحال آیت الله مصباح یزدی، به تبیین شخصیت علمی، سیاسی و انقلابی این عالم فرزانه پرداخت و گفت: آیت الله مصباح یزدی علامه، فیلسوف بزرگ و از ذخایر امام و انقلاب برای نظام جمهوری اسلامی بود.

 

د, 10/15/1399 - 12:52

آیت الله مصباح یزدی ولایت فقیه را بر اساس منطق و مسائل نقلی اثبات کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد محمود عبدالهی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن تسلیت ارتحال آیت الله مصباح یزدی، به تشریح شخصیت علمی، مبارزاتی و انقلابی وی پرداخت و گفت: آیت الله مصباح یزدی، عالمی ذی فنون و فقیهی بزرگ بود و وی سالیان طولانی دروس فقه و اصول را تعلیم و تدریس کرده بود.

 

استاد عبدالهی با بیان اینکه آیت الله مصباح یزدی از شاگردان مبرز امام راحل و حضرت آیت الله بهجت بود، افزود: این عالم فرزانه در علوم عقلی فیلسوف بزرگی بود و سی سال با آیت الله علامه طباطبایی در علوم عقلی و فلسفی مباشرت داشت.

اشتراک در RSS - شخصیت آیت الله مصباح یزدی